Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Nový web naleznete na adrese www.lidemezilidmi.cz

Amok aneb Pasekář ve špitále (Soutěž Napiš, co je život)

Amok aneb Pasekář ve špitále (Soutěž Napiš, co je život)

Pane Bože, proč´s dál dušu do barana…Ještě pár dní po návratu z nemocnice mi ta slova zněla v uších. Řekl je, a hodně, hodně hlasitě, můj spolupacient v nemocnici. Stále mám před očima příběh, který je spojený s tímto valašským rčením i valašským nářečím.

Převezli mne po operaci rakoviny z oddělení IP na běžný pokoj a sestřičky mi zopakovaly, jak si mám hlídat infuzi, že mám po ruce signální zařízení atd. V pokoji ležel pán po operaci ledviny, druhý je prý po operaci žaludku. S „ledvinou“ jsme si trochu povídali, ale „žaludek“ mlčel, jen stále mezi zuby drtil nadávky. První den jsem pospával a probralo mne až prohlášení lékaře: „Vida, vy se nám krásně hojíte. Sestra vám za chvíli přijde ošetřit stomii.“ Přišla, ukázala, s úsměvem vše vysvětlovala, ale to by byl jiný příběh. Večer jsem dostal ještě injekci proti bolesti a v pohodě jsem usnul. Náhle mne probudil hluk. Rozespalý jsem se snažil pochopit, kde jsem, ale to už jsem pochopil, že to zaskřípala postel a viděl jsem, že se „žaludek“ chystá slézat z postele na zem. „Co byste potřeboval,“ ptám se - „zavolám vám sestru.“ „Potřebuju jít na záchod,“ dost nerudně mi odpověděl. To už byl vzhůru i druhý pacient a oba jsme mu vy­svět­lovali, že nikam chodit nesmí, že mu moč odtéká sa­ma do sáčku u postele. „Ale já chcu jít na záchod,“ křičel na nás a sunul nohy z postele. Přivolali jsme sestru a ta mu pěkně vysvětlovala, že se nemá o nic starat, že ty hadičky na těle se o všecko starají a ona je hlídá. Brblal si něco pod nos, ale pak ztichl a usnul.

Nastalo nemocniční ráno. Měření teplot, mytí, stlaní postelí obstaraly sestry a žákyňky zdravotní školy rychle a s úsměvem. Náš morous však stále na něco žehral, musel-li se pohnout, podat tep­lo­měr atd. Vůbec jsme ovšem ne­tušili, že se schyluje k bouři nebo možná ke katastrofě. „Dobré ráno,“ zahlaholila další ses­třička a roz­dávala snídaně. „Máte to dnes pánové ještě v tekuté podobě, pouze čajíčky. Někteří navíc hořké,“ mrkala na mne. Když po­ložila konvici s čajem na sousedův stolek, ozvalo se: „Sakra, odnes si to pryč a dones mně pořádné snídaní. Snídám ráno smažené vajca na špeku a pořádný krajíc chleba, toto ti jest nebudu. A pohni, mám hlad, už jsem tři dni nejedl.“ My jsme ztuhli, sestra překvapením zalapala po dechu, polkla, ale v mžiku se vzpamatovala a s  klidem profesionálky říká: „Jste po operaci. Můžete pít jen čaj, výživu dostáváte do žíly. Dám vám jenom to, co napsal pan doktor v rozpisu diet.“ Když odešla, ozval se ledvinář: „Čaje máme všeci. Vajíčka se špekem po operaci nesmíte.“ – „A sestřičce nesmíte tykat. Není to ani vaše dcera, ani služka. Dělá to, co dělat má,“ dodávám já. Mužský zrudl v obličeji a začal ječet: „Co ty mňa poučuješ. Já si to tady platím, mám nárok na pořádné jídlo.“ Tady je marné cokoliv vysvětlovat, pomyslel jsem si a neřekl už nic. Ne tak ledvinář. „Toš strýcu, pravím vám naposledy. Nikdo tu není váš pacholek, na nikoho si nebudete otvírat hubu. A, nikomu z nás nebudete tykat. Jestli jste si nevšimnul, soused by mohl být vaším tatou. Doma se chovejte ke svým, jak chcete nebo jak jste si to v rodině za­vedli, ale tady budete slušný. Nejste na pasekách u dobytka, ale mezi slušnýma.“ Hubatý pasekář ztichl a my jsme po snídani za chvíli ještě dospávali každý svůj veršík. Místo dudlíků v puse jsme snili s infuzemi v pažích. Probudilo mne až volání: „Sou­se­de, ten trouba si vytrhl infuzi.“ Podívám se a i na mé straně visely žaludkáři z postele hadičky. Nejen infuze. Vytrhal si patrně úplně všecko. Už jsem se nerozmýšlel a okamžitě zazvonil na sestru. Přiběhla a v domnění, že já jsem ten potřebný, mi již mezi dveřmi říká: „Co se vám stalo, potřebujete injekci?“ Nemluvil jsem ani, neztrácel čas. Jen jsem ukázal k prostřední posteli a soused z druhé strany také. Přivolala mým komunikátorem další sestru a lékaře, stručně jim podávala informace. A potom téměř čtyřicet minut upravovali a upevňovali, co pacient vytrhal a pokazil. Téměř beze slov, téměř strojově přesně, jako na operačním sále. Až byli hotovi, lékař mužskému jen řekl: „Vám se nechce žít? To jste udělal schválně, ze zlosti nebo z trucu? Kdyby si vás páni nevšimli, tiše byste se nám tady z vlastní hlouposti exnul. Člověče, mohl jste se sám zabít. Chtěl jste spáchat sebevraždu? Nepřidělávejte nám starosti, máme jich dost. “

Divoch dostal injekci proti bolesti a zdravotníci odešli. On však zase celý den nadával, stěžoval si na nepohodlí, na hlad, neustále chtěl vstávat z postele. Osočoval sestry z neochoty, z lenosti, stále jim vyhrožoval, že si bude stěžovat. Bylo to nepříjemné všem, a my jsme nemohli odpočívat ani spát v klidu. Při ranní vizitě ošetřující lékař vyslechl sestry i nás, a rozhodl, že pacienta přeloží. Patrně na oddělení pod důkladnější kontrolu.

„Toš vám řeknu, mnět takového tatu, račí z domu uteču,“ oddechl si mladý ledvinář a pronesl rčení, které jsem vepsal do začátku tohoto povídání.



Literární soutěž Napiš,co je život pořádal portál Lidemezilidmi.cz na přelomu roku 2012 a 2013. Podrobnosti k vyhodnocení soutěže naleznete zde.


Dílna

Literární tvůrčí dílna pro všechny, kdo vědí, co je život. Píšete básničky, povídky, fejetony? Vedete si deník nebo se pokoušíte o román? Máte ambici vyjádřit literární formou svůj názor na svět? Naše literární tvůrčí dílna je vám k dispozici.
Napište nám na e-mailovou adresu dilna@lidemezilidmi.cz, co od své účasti v tvůrčí dílně očekáváte, abychom se mohli dohodnout na způsobu spolupráce.
Prezentujte své práce

Doporučit dál:

    Přidat komentář...

    Naši partneři:

    HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

    Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |