Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Vášnivé noci to nebyly - Marcela Krylová

Název knihy, jméno autora a předmět románu slibovaly, že si pěkně počtu. Kniha se jmenuje „Vášně mysli“ a jejím autorem je známý americký spisovatel Irving Stone (1903-1989) známý svými životopisnými romány o slavných historických osobnostech. Kdo by neznal strhující vyprávění o osudech impresionistického malíře Vincenta van Gogha „Žízeň po životě“, rozsáhlou fresku o životě a době malíře, sochaře, architekta i básníka Michelangela Buonarrotiho „Agónie a extáze“ nebo příjemné čtení o objevování Tróje Heinrichem Schliemannem „Řecký poklad“. Tentokrát Stone svůj román věnoval rakouskému lékaři Sigmundu Freudovi. A při vyslovení tohoto jména snad každému automaticky naskočí spojení - psychoanalýza a skandály, které svými výklady o sexuálním pozadím chorob svých pacientů vyvolal ve vídeňské společnosti na přelomu 19. a 20. století. Těšila jsem se tedy, že se – jako u Stonea vždycky – začtu tak, že přestanu vnímat čas a od stránek knihy mě odtrhnou jen bolavé oči a ranní svítání za oknem.

Vášnivé noci se ale nekonaly. Spisovatel až neuvěřitelně detailním způsobem popisuje život, početnou rodinu, dlouhou řadu přátel a spolupracovníků, klinickou praxi, jednotlivé případy pacientů, nepochopení lékařských autorit té doby, počáteční úspěchy, získávání respektu u mladších kolegů hlavně v zahraničí i konečné uznání také doma ve Vídni. Pro Sigmunda Freuda (1856-1939) vzhledem k původu a nedostatku peněz nebylo jednoduché otevřít si vlastní praxi – jedna z kapitol se jmenuje Nesnadnou cestou – a začít skromně vydělávat, aby se mohl oženit s milovanou Marthou. Podařilo se mu to až ve 30 letech a začátky byly velmi skromné. Doktor Freud však byl nesmírně pilný. A právě práci je věnováno v knize nejvíce místa, a tak čtenář po nějaké době už nevěnuje pozornost jednotlivým pacientům, protože už předem ví, že jejich choroby mají jako podle šablony původ v sexuálních traumatech z dětství nebo dospívání. Pro nás je dnes normální o takových věcech mluvit nebo číst, a tak nás to nepohoršuje. Pro prudérní vídeňskou společnost přelomu 19. a 20. století však závěry doktora Freuda byly naprosto skandální, tím více, že si je nenechával pro sebe a své pacienty, ale veřejně o nich přednášel a publikoval. Pozvolného uznání i obdivu se mu začalo dostávat až ze zahraničí (jaká podobnost s poměry v Čechách, inu patřili jsme do rakouského mocnářství), také v cizině vznikla první psychoanalytická společnost. A zase dlouhatánské podrobné popisy názorů, myšlenek, výsledků léčení, postupů a jednotlivých případů, ale i rozporů a rozchodů u členů společností i sympatizantů s metodou psychoanalýzy. Většinou jsem měla pocit, že mám v ruce vědeckou publikaci a ne životopisný román.

Sigmund Freud měl nesmírně harmonické manželství, po boku milující a chápající Marthu a šest dětí. Je to paradoxní, ale nejvíce zajímavé a čtivé byly pasáže, ve kterých se líčí dlouhý a statečný boj hlavního hrdiny s rakovinou čelisti, po anšlusu Rakouska nacistické pronásledování jeho rodiny až po dramatický útěk do exilu. „Tady zemřu svobodný,“ řekl Sigmund Freud, když v červnu 1938 v Doveru vstoupil na anglickou půdu. A v Londýně – daleko od milované Vídně - 23. září 1939 zemřel.



Irving Stone
Vášně mysli
přeložil Jan Sládek
doslov, slovník psychoanalytických a psychiatrických pojmů a bibliografii připravil Miroslav Petržela
vydalo nakladatelství JOTA, s.r.o. v Brně v roce 2011
vydání první
966 stran

Dílna

Literární tvůrčí dílna pro všechny, kdo vědí, co je život. Píšete básničky, povídky, fejetony? Vedete si deník nebo se pokoušíte o román? Máte ambici vyjádřit literární formou svůj názor na svět? Naše literární tvůrčí dílna je vám k dispozici.
Napište nám na e-mailovou adresu dilna@lidemezilidmi.cz, co od své účasti v tvůrčí dílně očekáváte, abychom se mohli dohodnout na způsobu spolupráce.
Prezentujte své práce

Doporučit dál:

    Přidat komentář...

    Naši partneři:

    HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

    Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |