Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Ambasadoři destigmatizace

14. 2. 2016

Ve vršovické Donské ulici funguje centrum na podporu duševně nemocných. Proběhlo tam už několik setkání uživatelů psychiatrických služeb, kteří chtějí se svou zkušeností pomáhat druhým: těm, kteří zatím nevědí, jak se ozvat za svá, i bytostně lidská, práva. Spolupráce organizace 3P a Ligy lidských práv ( LLP ) se osvědčuje.


Ambasadoři destigmatizace


Organizace se nevěnuje jen vzájemné komunikaci mezi lidmi, ale také akcím ve spojení se státní správou a znalci, hlavně psychiatry. Poslední setkání, které proběhlo 28. ledna, bylo hodně o poznání, na co všechno máme právo, aniž bychom o tom přesně věděli dopředu. Hlavně několik bodů, o kterých nás spravily dvě spolupracovnice LLP, nás trochu šokovaly. Při příjmu do psychiatrické nemocnice například nedostanou přijímaní pacienti základní informaci o svých právech. Pokud bude jejich pobyt např. v léčebně v Bohnicích brán jako nedobrovolná hospitalizace, i tak by měli dostat aspoň letáček ohledně toho, v jakém právním postavení vlastně jsou. I osoba, která je v rámci své nemoci nesvéprávná, by měla více komunikovat s právníky a jinými odborníky. Ve chvíli, kdy na některých pavilonech je přímo soudní místnost, nebo jde o pavilon 17, kde jsou lidé pod soudním dohledem, měl by s nimi někdo nezúčastněný jednat. Psychiatrická péče u nás vlastně neprošla ještě slibovanou reformou, která zohledňuje i názory klientů. Proto byla řeč o tom, jak reaguje na práva nemocných státní správa. Členové skupiny ambasadorů mluvili o faktu, že na ministerstvech, kde probíhají setkání odborníků nad reformou, se s uživateli služeb příliš nepočítá. Reakce úředníků může vypadat i tak, že zástupci organizací nemocných nemají hlasovací práva, protože „o jejich názorech úředníci už vědí a dokážou je do výstupů začlenit sami“. Proto mohou být nemocní jen pozorovateli. V ostatních zemích směrem na západ mají samozřejmě nemocní větší práva, proto je reforma nutná a začíná být podporovaná i z oficiálních míst. Boj o destigmatizaci je věc druhá. V rámci sdružení ambasadorů, tedy jakoby „vyslanců“ duševně nemocných, se rozvíjí spolupráce s médii, protože prošli i tréninkem v této oblasti.


V blízké době se taky chystají dvě akce, podporované organizací 3P a LLP a plánované i realizované ambasadory. Tou bližší je LARP. Jde o zajímavou akci, která proběhne o víkendu po pátku 12. února v prostorách téměř opuštěného pavilonu 19. Občanské sdružení Dobré místo spolu s destigmatizátory vyzvalo studenty oborů jako je sociální práce, psychiatrie apod., aby si během 27 hodin zažili, jaké to je pobývat na psychiatrickém oddělení. Někteří z nich budou hrát roli pacientů, jiní lékařů a dalšího personálu a proběhne vše, na co jsou zvyklí pacienti. Tedy budíček, jídlo, setkání komunity, vizita, podávání léků, práce na dílnách, možná vyšetření apod. Bude to asi zábavné, ale i poučné – takové akce mohou také přispět k reformě. Zajímavá určitě bude i konference, která proběhne 19. dubna pravděpodobně v hotelu Olšanka. Budou na ní mluvit lidé se zkušeností s psychiatrickou léčbou, většinou ambasadoři, aby duševně nemocným, ale také veřejnosti ukázali, jaké aktivity na podporu destigmatizace provádějí. Tedy: co je možné udělat a jak rozvinout věci do veselejší budoucnosti. Nemocní a uživatelé služeb mají nadání a možná i chuť pohnout tou horou, která se zdá tak trochu nedobytná. Taková emancipace má sloužit především jedincům, kteří chtějí žít bohatší život. A tím paradoxně pomoci druhým, kteří se setkali se situacemi bezmoci v současném systému péče. Naděje tu je, ale musí se na ní pracovat.

David Ašenbryl

schizofrenik, ročník 1978, básně píše již od dětství. Pracoval jako externí redaktor Českého rozhlasu, psal o cestování, státech světa, kulturní publicistiku, ale také horoskopy. Má dceru a chtěl by být dobrým tátou.

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |