Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Dva semináře Mise pro duševní zdraví

16. 12. 2013

Zástupci pacientských a rodičovských organizací i poskytovatelů služeb sdružených v Misi pro duševní zdraví diskutovali o aktuálních problémech v souvislosti s připravovanou transformací systému péče o lidi s duševním onemocněním.

Dva semináře Mise pro duševní zdraví

Seminář na téma „Jak by měl vypadat moderní systém psychiatrické péče,“ se uskutečnil 23. října 2013 v pražském DPS Ondřejov. Nedávno schválenou Strategii reformy psychiatrické péče podrobně představili vedoucí Strategické projektové kanceláře ministerstva zdravotnictví Ivan Duškov a ředitel Odboru evropských fondů MZ Jan Bodnár. „Už dlouho se u nás hovoří o potřebě humanizace psychiatrické péče. Její těžiště je v České republice umístěno do psychiatrických léčeben. Psychiatrické léčebny podle našeho názoru jsou již poměrně překonaným konceptem, který ne úplně vhodně ukotvuje péči o jednotlivé skupiny pacientů,“ řekl Jan Bodnár. Na druhou stranu to podle něj neznamená, že ministerstvo chce dosavadní systém škrtnout a začít z bodu nula. „Musíme navázat na kořeny, které tady máme. Nemůžeme říct, že zavřeme psychiatrické léčebny, zrušíme jakoukoli formu institucionální psychiatrické péče a všechnu péči budeme poskytovat na komunitní bázi,“ uvedl J. Bodnár. Dodal, že péče poskytovaná čistě na komunitní bázi je extrémně drahá.

Dvacátého listopadu se v DPS Ondřejov uskutečnil další seminář, tentokrát na téma „Zajištění návazné péče po propuštění z psychiatrické léčebny.“ S příspěvky popisujícími současnou nepříznivou situaci vystoupili primář DPS Ondřejov MUDr. Martin Jarolímek a předseda Sdružení ambulantních psychiatrů MUDr. Erich Herman. „Pacient je v naprosté většině případů propuštěn bez jakéhokoliv avíza, přijde, aniž by nám kdokoli dopředu zavolal,“ řekl E. Herman. K péči zajišťované ambulantními psychiatry podle něj chybí navazující služby – stacionáře, terapeutické skupiny, služby terénních sester, sociálních pracovnic. „Absence těchto služeb je grandiózní,“ uvedl E. Herman. V rámci připravované reformy by podle něj stačilo doplnit chybějící služby k již existující síti psychiatrických ambulancí. Zřizování nových Center duševního zdraví považuje za zbytečné. Tvrdí, na rozdíl od J. Bodnára, že decentralizovaný model komunitních služeb je levnějším řešením.

Josef Gabriel

Josef Gabriel

šéfredaktor portálu Lidé mezi lidmi, bývalý dlouholetý redaktor Zdravotnických novin a vedoucí tvůrčí dílny na Vyšší odborné škole publicistiky v Praze.
Kromě práce pro spolek Dobré místo, z.s. a portál Lidé mezi lidmi se aktivně angažuje v iniciativě Mise pro duševní zdraví a Platformě pro transformaci psychiatrické péče v ČR.

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |