Její informace o stavu příprav operačních programů v období 2014 – 2020, ze kterých by bylo možné financovat reformu psychiatrické péče, měla u přítomných velmi příznivou odezvu. „Podařilo se nám dostat problematiku duševního zdraví do dvou operačních programů pro příští období, jedním je operační program zaměstnanost a druhým je integrovaný regionální operační program,“ říká Olga Laaksonen s tím, že zmíněné operační programy se liší podle toho, z jakého evropského fondu jsou financovány a na co mohou být finanční prostředky použity.
Z operačního programu zaměstnanost, který řídí Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, by podle ní mělo jít na tzv. měkké aktivity v oblasti psychiatrické péče (nové služby, destigmatizační a vzdělávací aktivity) přibližně 2,5 až 3 miliardy korun. „Na tento program už bylo alokováno zhruba 7,3 miliardy korun, nicméně jsme součástí většího celku, o tu částku musíme dělit ještě s intervencemi, které se budou týkat čistě sociální péče, třeba péče o lidi bez domova nebo o drogově závislé,“ uvádí O. Laaksonen.
Integrovaný regionální operační program, který je financovaný z jiného evropského strukturálního fondu, řídí Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. „Podle posledních informací by se zdravotnické části tohoto operačního programu mělo týkat 8 miliard korun a spadají sem i investice do infrastruktury psychiatrické péče, na kterou jsme požadovali 4 miliardy korun,“ říká O. Laaksonen. Podle ní se tvrdé investice do infrastruktury budou týkat výhradně komunitní péče, protože o něčem jiném Evropská komise nechce mluvit. Podrobnější článek o semináři přineseme v příštím Espritu.