Na tuto iniciativu navázala Platforma v červnu letošního roku dalším dopisem. Reagovala v něm na prakticky nezměněnou situaci a žádala premiéra Sobotku, aby se zasadil o pokračování procesu transformace systému péče o lidi svážným duševním onemocněním v České republice. Premiér Sobotka navrhl setkání zástupců platformy s Vladimírem Špidlou, který vede tým jeho poradců. Schůzka se uskutečnila 2. září. S Vadimírem Špidlou se sešli Pavel Novák, Jana Poljaková, Jan Jaroš a Jan Pfeiffer (psychiatr, jeden z hlavních iniciátorů transformace, viz rozhovor na str. 10). Vladimír Špidla si po rozhovoru se zástupci platformy vyžádal další doplňující podklady k situaci kolem připravované reformy psychiatrické péče. „Setkání bylo velmi vstřícné, pan doktor Špidla slíbil, že bude o obsahu naší diskuse informovat premiéra Sobotku,“ říká Pavel Novák. –ga–
Dopis Bohuslavu Sobotkovi
Vážený pane premiére, dovolujeme si Vás oslovit s žádostí o Vaše osobní angažmá v procesu transformace systému péče o lidi svážným duševním onemocněním v České republice a při vzniku komplexního Národního plánu péče pro osoby s duševním onemocněním (viz bod 11.16 , Vaší vládou schváleného Národního plánu podpory rovných příležitostí pro OZP na období 2015–2020).
Jsme platforma střešních organizací sdružující poskytovatele zdravotních a sociálních služeb, svépomocné uživatelské organizace, rodinné příslušníky i odborné společnosti. Dlouhodobě se potýkáme s neřešenými problémy v oblasti péče o duševní zdraví.
Na podzim roku 2013 podepsal tehdejší ministr zdravotnictví MUDr. Martin Holcát, MBA dokument Strategie Reformy psychiatrické péče v ČR. Příprava reformy však od té doby stagnuje.
V současné době je naléhavě nutné pokračovat v realizaci Strategie v těchto oblastech:
1) příprava implementačních plánů transformace lůžkových psychiatrických zařízení;
2) realizace pilotních projektů center duševního zdraví a regionálního komunitního systému péče;
3) urychlené zpracování ekonomické analýzy (EKODUZ);
4) schválení standardu center duševního zdraví jako nového pilíře systému péče;
5) zajištění spolupráce dalších rezortů, zapojení krajů a obcí i dalších stakeholderů( včetně uživatelů psychiatrické péče a rodinných příslušníků);
6) příprava systémové změny ve financování (úhradové mechanismy).
Bez pokračování intenzivní přípravy v těchto oblastech je zahájení reformy zcela iluzorní. Je třeba vytvořit podmínky, které budou dostatečnou zárukou implementace a pokračování reformy. Jsme přesvědčeni, že jedinou účinnou prevencí nedávných tragédií, je důsledně realizovaná reforma systému psychiatrické péče.