Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Platforma tlačí na reformu

23. 9. 2015

Koncem loňského roku upozorňovali zástupci neziskových organizací i poskytovatelů péče v oblasti duševního zdraví, sdružení v Platformě pro transformaci systému péče o lidi s duševním onemocněním v ČR, na zamrznutí schválené reformy psychiatrické péče v České republice.

Předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi byl zaslán otevřený dopis, který podepsali mluvčí platformy Pavel Novák – ředitel Fokusu Praha, psychiatr Ondřej Pěč, ředitel občanského sdružení KOLUMBUS Jan Jaroš a za organizace rodinných příslušníků pacientů předsedkyně obecně prospěšné společnosti Sympathea Jana Poljaková.

Platforma tlačí na reformu

Na tuto iniciativu navázala Platforma v červnu letošního roku dalším dopisem. Reagovala v něm na prakticky nezměněnou situaci a žádala premiéra Sobotku, aby se zasadil o pokračování procesu transformace systému péče o lidi svážným duševním onemocněním v České republice. Premiér Sobotka navrhl setkání zástupců platformy s Vladimírem Špidlou, který vede tým jeho poradců. Schůzka se uskutečnila 2. září. S Vadimírem Špidlou se sešli Pavel Novák, Jana Poljaková, Jan Jaroš a Jan Pfeiffer (psychiatr, jeden z hlavních iniciátorů transformace, viz rozhovor na str. 10). Vladimír Špidla si po rozhovoru se zástupci platformy vyžádal další doplňující podklady k situaci kolem připravované reformy psychiatrické péče. „Setkání bylo velmi vstřícné, pan doktor Špidla slíbil, že bude o obsahu naší diskuse informovat premiéra Sobotku,“ říká Pavel Novák. –ga–

Dopis Bohuslavu Sobotkovi

Vážený pane premiére, dovolujeme si Vás oslovit s žádostí o Vaše osobní angažmá v procesu transformace systému péče o lidi svážným duševním onemocněním v České republice a při vzniku komplexního Národního plánu péče pro osoby s duševním onemocněním (viz bod 11.16 , Vaší vládou schváleného Národního plánu podpory rovných příležitostí pro OZP na období 2015–2020).

Jsme platforma střešních organizací sdružující poskytovatele zdravotních a sociálních služeb, svépomocné uživatelské organizace, rodinné příslušníky i odborné společnosti. Dlouhodobě se potýkáme s neřešenými problémy v oblasti péče o duševní zdraví.

Na podzim roku 2013 podepsal tehdejší ministr zdravotnictví MUDr. Martin Holcát, MBA dokument Strategie Reformy psychiatrické péče v ČR. Příprava reformy však od té doby stagnuje.

V současné době je naléhavě nutné pokračovat v realizaci Strategie v těchto oblastech:

1) příprava implementačních plánů transformace lůžkových psychiatrických zařízení;

2) realizace pilotních projektů center duševního zdraví a regionálního komunitního systému péče;

3) urychlené zpracování ekonomické analýzy (EKODUZ);

4) schválení standardu center duševního zdraví jako nového pilíře systému péče;

5) zajištění spolupráce dalších rezortů, zapojení krajů a obcí i dalších stakeholderů( včetně uživatelů psychiatrické péče a rodinných příslušníků);

6) příprava systémové změny ve financování (úhradové mechanismy).

Bez pokračování intenzivní přípravy v těchto oblastech je zahájení reformy zcela iluzorní. Je třeba vytvořit podmínky, které budou dostatečnou zárukou implementace a pokračování reformy. Jsme přesvědčeni, že jedinou účinnou prevencí nedávných tragédií, je důsledně realizovaná reforma systému psychiatrické péče.

Josef Gabriel

Josef Gabriel

šéfredaktor portálu Lidé mezi lidmi, bývalý dlouholetý redaktor Zdravotnických novin a vedoucí tvůrčí dílny na Vyšší odborné škole publicistiky v Praze.
Kromě práce pro spolek Dobré místo, z.s. a portál Lidé mezi lidmi se aktivně angažuje v iniciativě Mise pro duševní zdraví a Platformě pro transformaci psychiatrické péče v ČR.

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |