Cílem projektu je vytvořit fungující svépomocnou skupinu lidí se zkušeností s duševním onemocněním, která bude pomáhat dalším psychicky nemocným lidem. Budou se vzájemně motivovat, povzbuzovat, sdílet své problémy, budou se společně věnovat seberozvojovým aktivitám. Zázemí pro vzájemnou podporu a komunikaci je vytvořeno v prostorách Dobrého místa, z.s.
Více než 400 lidí s vážným duševním onemocněním může získat díky aktivitám svépomocné skupiny podporu, inspiraci, příležitost k uplatnění vlastní tvořivosti a větší kontrolu nad svým životem a zdravotním stavem. Aktivity, které Dobré místo, z.s. nabízí, se pohybují na poli společensko - kulturních a sportovních aktivit (viz rozpis níže). Probíhají jak v prostorách Dobrého místa, z.s., tak v terénu (např. návštěvy galerií, muzeí, společné výlety, apod.)
Během tří let získá třicet vyškolených peer konzultantů praxi (zaměstnání na 0,5 úvazku) v multidisciplinárním týmu poskytujícím terénní péči lidem s vážným duševním onemocněním nebo zkušenost s prací peer konzultantů na odděleních Psychiatrické nemocnice Bohnice (formou několikaměsíční stáže, podle individuálních předpokladů a možností). Tato kvalifikace a praxe jim zvýší možnost, aby se jako peer konzultanti uplatnili na trhu práce.
Také většina realizačního týmu a lektorů jednotlivých aktivit jsou lidé s duševním onemocněním. Získaná praxe a zkušenosti umožní i jim, aby se po skončení projektu snáze uplatnili na pracovním trhu.
Klienti, tedy lidé s duševním onemocněním žijící v Praze, kterým budou peer konzultanti pomáhat, tak získají možnost lépe se integrovat do běžného života a mohou snadněji najít pracovní uplatnění. Zlepší se kvalita jejich života, získají potřebné informace i pomoc při řešení životních situací. To se, v ideálním případě, odrazí také na zlepšení jejich zdravotního stavu a menší potřebě ústavní péče. Někteří z klientů v prvních dvou letech realizace projektu mohou využít příležitosti, aby se do následující fáze projektu zapojili jako peer konzultanti.
Svépomocná skupina lidí se zkušeností s duševním onemocněním pomůže najít přátelské a nediskriminující prostředí pacientům propuštěným z nemocnice, nabídne jim podpůrné aktivity pro další vlastní rozvoj a usnadní jim přechod do běžného života.
Odkaz na facebookovou skupinu: Svépomocná skupina lidí se zkušeností s duševním onemocněním