Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Bezbariérová Kadaň

8. 3. 2014

Toto královské město s bohatou historií a nádhernými památkami sevřené malebným údolím na předělu Doupovských a Krušných hor je cílem mnoha turistů. Aby se v něm výletníci cítili jako doma, připravili místní nadšenci podrobného průvodce, který je zavede na nejzajímavější místa a současně je upozorní na všechny důležité objekty, ať už se jedná o hotely, odborný servis nebo zdravotnická zařízení. To by samo o sobě nebylo ještě nic tak zvláštního, podstatné však je, že všechny vyznačené trasy jsou bezbariérové. Je lhostejné, zda jsou určeny pro vozíčkáře, maminky s kočárkem nebo seniory, záměrem autorů je, aby byly stejně dostupné všem.

Bezbariérová Kadaň

A kdo jsou její autoři?

Především samotné město Kadaň, jehož představitelé vyzvali ke spolupráci zástupce zdravotně postižených: Svaz tělesně postižených ČR MO Kadaň, Centrum zdravotně postižených Ústeckého kraje, Kiwanis club Český Krumlov, Kiwanis Kadaň aj. Nejdůležitější osobou však byl vozíčkář Roman Palesný, který s autory projel všechny cesty a upozornil na překážky, které chodící člověk nedokáže mnohdy rozeznat, ale pro osobu na invalidním vozíku bývají často rozhodujícími ukazateli při zdolávání cesty. Trasy byly s jeho pomocí rozděleny tak, aby na sebe navazovaly a bylo možné je kombinovat bez ohledu na to, jakým směrem se vydáte.

Po které se dát?

Naši průvodci navrhli celkem pět tras. Všechny vycházejí z náměstí a všechny jsou kombinovány tak, aby jejich krajní body byly vzdáleny maximálně 30 až 45 minut jízdy na ručně ovládaném vozíku. První trasa A se jmenuje Historická, což už samo o sobě napovídá, že nás provede po památkách. Trasa B nazvaná Přírodní nás zase zavede na toková místa, jako jsou Smetanovy sady nebo vyhlídka na řeku. Třetí trasa C je velice praktická. Vzhledem k tomu, že se jmenuje Obchodní, je jasné, že se po ní dostaneme do nákupních center, ale též na autobusové a vlakové nádraží.

Pro pocit jistoty i zábavu

Protože čert nikdy nespí, a kterýkoliv člověk může nečekaně potřebovat lékařskou či jinou pomoc, je zde ještě trasa D nazvaná Trasa Pomoci. Po ní se bezpečně dostaneme třeba do lékárny, místní nemocnice, ale též na policejní stanici. Nebuďme však zbytečně čerta, ani ho nemalujme na zeď a raději se věnujme pohybu na zdravém vzduchu. To nám umožní trasa E nazvaná Sportovní, která nás zavede na různé sportovní stadiony nebo ke koupališti apod. Snad každý si zde najde aktivitu, kterou bude moci navzdory svému postižení provozovat.

Na závěr

Nezbývá, než vzdát hold autorům tohoto díla a popřát si, aby našli své následovníky i v jiných městech. Aby podobných bezbariérových cest vznikalo společně s mapami a podrobnými průvodci víc. Pokud si brožuru o bezbariérové Kadani pozorně přečteme, zjistíme kolik je i v tomto městě těžko dostupných míst a co vše musí člověk s omezenou pohyblivostí podniknout, aby se k nim dostal.

Stanislav Šumbera

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |