Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Jak na Letné vzniká umění v surovém stavu

7. 5. 2014

V roce 2002 vzniklo občanské sdružení SALET, které v současné době provozuje dílny pro zdravotně handicapované v Javorníku, Jeseníku a v Praze. Základní činností v dílnách je tradičně práce s textilem, tkalcovství, vazby knih a práce se dřevem. V loňském roce vznikl na pracovišti Nad Královskou oborou 55 v Praze 7 nový výtvarný kreativní ateliér, kde v současné době probíhá projekt „ateliér Letná – trénink kreativních schopností a dovedností“. Tento projekt je realizován v rámci operačního programu evropských fondů „Praha adaptibilita“ pro podporu vstupu na trh práce lidí s mentálním postižením či chronickým duševním onemocněním. Od 1.7. 2013 se zde 19 lidí ve věku od 28 do 61 let zabývá výtvarnou činností, která se jim stává nejen dalším smyslem života, ale i jejich zaměstnáním, v němž mohou pracovně vyniknout. Do ateliéru dochází dvakrát týdně na půl dne, mají zde k dispozici prostor a materiály pro práci a také možnost kontaktu s dalšími výtvarníky a jejich díly. Lidé, kteří zde tvoří, trpí mentálním handicapem, s maniodepresí, schizofrenií či autismem. Tvorba pro ně není lékem, ale prostředníkem k radosti, seberealizaci, ale i uznání okolí. Do své práce se každý den těší a nacházejí zde i pozitivní pohled na svět. Výsledky jejich tvorby jsou díla s úžasným vnitřním nábojem, jemnostmi křehkých duší i se zdánlivě naivním přístupem k okolnímu světu.

Jak na Letné vzniká umění v surovém stavu

Jaké byly a jsou podmínky pro činnost výtvarného kreativního ateliéru v České republice? V posledním desetiletí se ve světě prudce rozrůstají veřejné prezentace tvůrců s mentálním, zdravotním či sociálním handicapem. Dosavadním vrcholem této tendence byla londýnská výstava The museum of everything specializovaná právě na umění, které bývá nazýváno art brut či outsider art (umění v surovém stavu). Výstava se konala v roce 2011 a byla zde prezentována díla z více než padesáti specializovaných výtvarných ateliérů z celého světa.

Zúčastnily se jí i ateliéry z České republiky? Ne, protože u nás zatím žádný podobný neexistoval. Tak se jistě promarňuje talent desítek lidí s mentálním, zdravotním či sociálním handicapem, který se může stát při vlastní tvorbě naopak předností. Z outsidera se stává člověk s pevným místem ve společnosti, který nalézá smysl života a zároveň se stává jeho tvorba součástí zdrojů obživy.

Fakta výše uvedená jsou důvodem vzniku projektu ateliéru A.R.T. (Ateliér radostné tvorby), který iniciovalo občanské sdružení Altán art a realizovalo občanské sdružení SALET, které v posledních dvou letech získalo v anketě Prahy 7 „ERA neziskovka“ prvé místo v kategorii neziskových organizací. V projektu se nejedná o arteterapii, která se snaží příznaky nemoci či handicapu tlumit a přizpůsobovat. Mnohem spíše jde využití osobnostních zvláštností jakožto zdroje kreativity, která uspokojí tvůrce samotného a obohatí obecenstvo, které díla zhlédne.

V ateliéru je příznivé prostředí pro tvorbu, nabízejí se různé výtvarné techniky, rozličné materiály a je jen na umělci samotném, jak s nimi naloží. Do vlastní tvorby mu nikdo nezasahuje, výtvarní asistenti jej pouze motivují a psychicky podporují.

Důležitým aspektem realizace projektu je využití zkušeností o.s. SALET s provozem chráněných pracovišť a spolupráce s občanským sdružením Inventura, které se zabývá tvorbou lidí s mentálním handicapem v oblasti výtvarné činnosti, divadla a filmu, a které v minulých letech působilo rovněž na Praze 7. Zárukou profesionality je odborné zázemí projektu, které zajišťuje výtvarný asistent s dlouholetou praxí Otto Kowen a garant projektu Terezie Zemánková, specialistka na art brut.

Projekt podporuje Akademie výtvarných umění. V současné době je dohodnuta tvůrčí spolupráce mezi ateliéry AVU a ateliérem A.R.T., která by na podzim měla vyústit ve společnou výstavu „Umění je jen jedno“.

Projekt výtvarného ateliéru A.R.T. a občanského sdružení SALET s fotodokumentací a ukázkami výtvarných děl se představí výstavou „Jak na Letné vzniká umění v surovém stavu“ v prostorách druhého patra radnice Prahy 7 v době od 30.dubna do 13. června.

Text: Mgr.Vladimír Drábek a Terezie Zemánková

Mgr.Vladimír Drábek Terezie Zemánková

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |