Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě pořádá soutěž pro lidi s handicapem

10. 3. 2014

INKOS = INternetová KOrespondenční Soutěž je akce určená pro osoby s handicapem. Pořádá ji Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodu nejen pro lidi z tohoto regionu, ale mohou se do ní zapojit zájemci odkudkoliv. Doposavad bylo v předchozích deseti ročnících nejvíce 39 soutěžících. Proč by v tom letošním jedenáctém nemohl být rekord překonán? O nenáročné kvízové soutěži a také o knihovně samotné jsme si povídali s pracovnicí oddělení specializovaných služeb Michaelou Vrběnskou.

Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě pořádá soutěž pro lidi s handicapem

Soutěž INKOS vznikla v roce 2004. Co stálo za nápadem zorganizovat ji?

Vymysleli jsme ji v Krajské knihovně Vysočiny s cílem motivovat handicapované k většímu využívání informačních technologií, k vyhledávání v on-line katalogu a k upozornění na služby, které naše knihovna poskytuje lidem s postižením.

Pro jaký typ handicapovaných osob je soutěž určena?

Zúčastnit se může každý člověk s jakýmkoliv zdravotním či tělesným znevýhodněním. Soutěží se do konce března, vyhlášení výsledků bude v druhé půlce dubna. Hraje se o drobné ceny a plakety, které třem nejúspěšnějším výhercům každoročně věnuje Centrum Axmanovy techniky modelování pro zdravotně znevýhodněné z Tasova.

Jak soutěž probíhá?

Je to korespondenční soutěž, takže se uskutečňuje po internetové síti. Jedná se o kvízový test s deseti otázkami, které jsou v letošním jedenáctém ročníku koncepčně zaměřené k jubileu sta roků od narození spisovatele Bohumila Hrabala a zároveň také ke stodvacetiletému výročí založení havlíčkobrodské knihovny. Předání cen vítězům organizujeme rovněž prostřednictvím pošty, přestože vyhlašování v úvodních ročnících probíhalo v knihovně. Doprava do Havlíčkova Brodu ovšem byla pro většinu výherců obtížná vzhledem k jejich handicapu, tak jsme přešli k formě rozesílání cen.

Knihovna v Havlíčkově Brodu slaví letos 120 let. Je bezbariérová?

Knihovna sídlí v budově Staré radnice ve spodní části Havlíčkova náměstí už rovných čtyřicet let. Před čtrnácti roky se stala knihovnou krajskou. Prostory jsou vzhledem k velikosti fondu a rozsahu služeb nedostačující. Bohužel se zatím nepodařilo získat finanční prostředky pro stavbu nové budovy, přestože byl před pěti lety dokončen projekt pro realizaci stavby. Přízemí budovy je bezbariérové, přístup do prvního patra je pro vozíčkáře zabezpečen plošinou. V půjčovně pro dospělé a v oddělení specializovaných služeb je umístěna indukční smyčka, která usnadňuje komunikaci uživatelům s naslouchadly. V budově je také umístěn hlasový majáček pro nevidomé.

Před 17 roky v knihovně vzniklo oddělení zvukových knih. Je využívané?

Zvuková knihovna pro slabozraké a nevidomé je nejvyužívanější, v současnosti je navštěvována přibližně osmi desítkami uživatelů, kteří mají k dispozici téměř půl třetího tisíce zvukových knih ve formátu MP3 a Digitální knihovny Wiking Biblio, jež je provozována pražskou Knihovnou a tiskárnou pro nevidomé Karla Emanuela Macana. Oddělení zvukových knih se stalo před dvanácti roky základem oddělení specializovaných služeb pro osoby s handicapem. Je možné prostřednictvím donáškové služby dopravit knihy k uživatelům, což zajišťují naši dobrovolníci, případně je zasíláme zdarma poštou. Pro nevidomé i nabízíme knihy v Braillově písmu a také komentované filmy. Při práci s počítačem je možné využívat zvětšovací program a hlasový odečítač. Pro slabozraké je k dispozici stolní lupa. Jezdí k nám také vozíčkáři, kteří využívají zejména služby v oddělení pro dospělé a také M-centrum, kde si půjčují audiovizuální dokumenty.

Co dalšího nabízí Krajská knihovna Vysočiny směrem k lidem s postiženími?

Systematicky budujeme fond knih a elektronických informačních zdrojů, které se věnují otázkám handicapu zejména z pohledu psychologie, sociálního zabezpečení, pedagogiky a lékařství. Zpřístupňujeme programy pro děti se specifickými poruchami učení. Pravidelně pořádáme kurzy znakového jazyka. Zaměřujeme se také na odstraňování bariér v komunikaci s handicapovanými uživateli. Pořádáme vzdělávací a kulturní pořady pro děti i dospělé v rámci programu Jak se žije lidem s postižením. Na webu

www.inflow.cz/bezbarierova-knihovnacz

www.inflow.cz/bezbarierova-knihovnacz

lze nalézt podrobnosti o projektu Bezbariérová knihovna, na němž také spolupracujeme.“

Roman „Kulich“ Pišný

Další informace:

www.kkvysociny.cz

www.kkvysociny.cz

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |