Zdravotní postižení zasáhne nejen samotné dítě, ale také ty nejbližší, a to jak psychicky a fyzicky, tak i ekonomicky a sociálně. Shánění speciálních pomůcek, speciální péče či úpravy bytu změní navždy život celé rodině. A především je rodina konfrontována s obavami, strachem a úzkostí o budoucnost dítěte, s nároky o péči o něj a s extrémně nejistou budoucností, která může ohrozit či zatížit celou rodinu.
Krizová intervence nabízí podporu, pochopení a blízkost do problému nevtaženého člověka, který pomáhá klientovi najít nebo rozšířit inventář možných řešení, a to vše v bezpečném prostředí. Nadstandardní službou, kterou linka bude v indikovaných případech nabízet, je možnost telefonické konzultace přímo s některými odborníky (pediatr, dětský neurolog, oftalmolog, fyzioterapeut).
Kromě linky bude na webových stránkách www.eda.cz v provozu také chat, který je určen lidem, kteří se raději vyjadřují písemně, či těm, kdo z nějakého důvodu nemohou využít hlasový projev.
„Linka EDA je takový náš velký narozeninový dárek k 25. výročí Rané péče. Věřím, že linka pomůže mnoha rodičům, kteří se ocitnou ve zdánlivě bezvýchodné situaci. Například když se dozví těžkou diagnózu svého dítěte, se kterou si sami neumí poradit,“ říká ředitelka Rané péče EDA Petra Mžourková.
Nezisková organizace Raná péče EDA o.p.s. je v letošním roce již 25 let oporou rodinám dětí se zrakovým a kombinovaným postižením či ohrožením vývoje v raném věku. Poskytuje odborné služby, poradenství a psychickou oporu rodinám ve čtyřech krajích České republiky – na území Hl. města Prahy, Středočeského, Pardubického a části Ústeckého kraje. Finanční prostředky na vznik a provoz krizové linky EDA získala Raná péče od Nadace Sirius v rámci projektu Máme dítě s postižením, ale máme se na koho obrátit.
Více podrobností najdete na
www.eda.cz
www.eda.czZdroj:www.helpnet.cz
www.helpnet.cz