Souhrn projektů reformy
Projekt DEINSTITUCIONALIZACE je nejrozsáhlejší součástí reformy péče o duševní zdraví a zaštiťuje klíčové aktivity reformy. Jeho součástí je transformace nemocnic. Během tohoto procesu aktuálně probíhá vzdělávání transformačních týmů na psychiatrických odděleních, které se budou o hladký proces reformy péče o osoby s duševním onemocněním zasazovat. Další částí projektu deinstitucionalizace je tvorba regionálních sítí péče, jejichž cílem je zejména podpora zotavení, mapování a zlepšování kvality péče a zajištění dodržování lidských práv.
Projekt MULTIDISCIPLINARITA je zaměřen na posílení týmového ducha a lepší spolupráci expertů zapojujících se do péče o osoby s duševním onemocněním, tedy psychiatrů, psychiatrických sester, psychologů a sociálních pracovníků.
Aktuálně jsou nejhmatatelnějšími výstupy vznikající CENTRA DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ, kterých je pět. Další vlna proběhne začátkem následujícího roku, a třetí pak v červenci 2019 tak, aby bylo celkově spuštěno 30 CDZ.Projekt DESTIGMATIZACE je nejviditelnější díky iniciativě NA ROVINU. Projekt oslovuje hned šest cílových skupin: uživatele psychiatrické péče, jejich rodiny, komunity, veřejnou správu, zdravotníky a sociální pracovníky.
K nejnovějším projektům reformy patří také VČASNÉ INTERVENCE, které, stejně jako destigmatizace, spadají pod Národní ústav duševního zdraví, a které mají za cíl lepší funkčnost péče v rámci krajů, ale také vyhledání pomoci v dřívějších fázích problému.
Projekt NOVÉ SLUŽBY je zaměřen na dětskou i gerontologickou populaci, ale také na péči o osoby se závislostmi, které byly zprvu reformou poněkud opomíjeny. Aktuálně tento projekt pilotuje programy a chystá implementační plán sítí na dalších 18 měsíců.
-kry-