Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Bílý kruh bezpečí otevřel poradnu v Jihlavě

17. 2. 2012
Od 1. ledna 2012 zahájila v Jihlavě provoz poradna Bílého kruhu bezpečí, organizace, která poskytuje psychologickou a právní pomoc obětem a svědkům trestných činů. „Jihlavská poradna je součástí systému devíti poraden, které pracují na území naší republiky. Pokud bude někdo potřebovat naléhavě naši radu, může se obrátit na nonstop linku, kde mu poskytnou nejnutnější psychologickou a právní pomoc. Jestliže klient bude potřebovat přímou intervenci v místě, tak mě jako vedoucího poradny centrála informuje, a jsme ochotni takového klienta přijmout i mimo úterky a čtvrtky,“ uvedl jednatel jihlavské pobočky Bílého kruhu bezpečí Antonín Křoustek.
Bílý kruh bezpečí otevřel poradnu v Jihlavě Bílý kruh bezpečí poskytuje intervenci v týmu psycholog – právník. V Jihlavě je k dispozici osm týmů a osm asistentů, kteří se klientovi věnují v samotném začátku kontaktu s poradnou. „Myslím, že se podařilo dát dohromady velice kvalitní tým. V optimálním případě by klient měl od nás odcházet s tím, že má jasno v tom, jaké varianty mohou dál v jeho případě nastat a kterou z těchto variant si může vybrat. Hlavním cílem naší intervence je klienta uklidnit a postavit na vlastní nohy,“ zdůraznil Antonín Křoustek s tím, že právník by neměl jen sypat paragrafy z rukávu, ale předložit klientovi problematiku tak, aby jí rozuměl.
„Oběť je po činu traumatizovaná a navíc se bojí, co jí ještě čeká. Právě s tímto se lidem snažíme pomoci. Policii slouží oběť jako jakýsi nástroj k tomu, abychom pachatele dostali před soud. I když i policie udělala obrovský krok kupředu, mají policejní psychology, kteří na nejzávažnější případy vyjíždějí a poskytnou oběti nejnutnější pomoc,“ vysvětlil Křoustek. Podle jeho slov již jihlavská pobočka Bílého kruhu bezpečí navázala spolupráci s Krajským ředitelstvím policie kraje Vysočina. „Policie vítá zřízení naší pobočky, protože se setkávají s těmi nejzávažnějšími případy, kdy jejich intervence nestačí. Cítí, že oběť potřebuje další pomoc a od toho jsme tady my. Setkáváme se s tím, že oběti se bojí další ztráty kontroly nad svým životem. Dokud se člověku samotnému trestný čin nestane, tak si málokdo dokáže uvědomit, co to s ním může udělat,“ doplnil Křoustek. Jako nadstandardní posktuje Bílý kruh bezpečí i další služby jako terénní výjezdy a doprovod poškozeného nebo svědka k soudu.
Jihlavská poradna Bílého kruhu bezpečí má sídlo v administrativní budově Globus, Žižkova ulice č. 13. Pracovní doba pro přijímání klientů je každé úterý 17.00 – 20.00 pro neobjednané klienty a čtvrtek 17.00 – 20.00 pro objednané klienty. Telefonní číslo jihlavské pobočky je 606 631 151, v naléhavé situaci se můžete obrátit na Nonstop linku Bílého kruhu bezpečí tel:257 317 110, e-mailový kontakt: bkb.jihlava@bkb.cz

Eva Vorálková

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |