Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

I lidé se zrakovým postižením si umí najít práci

2. 4. 2013

V případě projektu Nadějné vyhlídky se to povedlo jedenácti z 50 účastníků.

Masér s vlastní masérnou, účetní, ostraha objektu, prodavačka, nebo obsluha zmrzlinového stroje – to jsou některé z pracovních míst, které si našlo 11 zrakově postižených účastníků projektu Nadějné vyhlídky. Projekt občanského sdružení KAFIRA, který trval od dubna 2011 do března 2013, a kterým prošlo 50 účastníků se zrakovým handicapem z celého Moravskoslezského kraje, se svými aktivitami zaměřil právě na zvyšování zaměstnatelnosti lidí se zrakovým handicapem od slabozrakosti až po praktickou a úplnou nevidomost.

I lidé se zrakovým postižením si umí najít práci

Projekt Nadějné vyhlídky nabídl svým účastníkům, ve dvou na sebe navazujících bězích, motivační kurzy k hledání zaměstnání a zvládání stresové zátěže, rekvalifikační počítačové kurzy na speciálně upravených PC pro zrakově handicapované uživatele, bilanční a pracovní diagnostiku, pracovně právní poradenství, vyhledávání pracovních míst, oslovování zaměstnavatelů. V rámci projektu bylo vytvořeno nové pracovní místo Asistenta poradce pro zaměstnávání, které bylo obsazeno jedním z úspěšných absolventů prvního běhu projektu Nadějné vyhlídky. Asistent se stal součástí pracovního týmu KAFIRY a podílel se na realizaci druhého běhu projektu, včetně práce se samotnými účastníky.

Součástí projektu byl rovněž workshop Nadějné vyhlídky pro zrakově postižené, jehož součástí byla řízená diskuze zástupců zaměstnavatelů, Úřadu práce ČR a účastníků projektu Nadějné vyhlídky o problematice zaměstnávání zdravotně postižených osob. Krátký video spot z workshopu je ke shlédnutí na webu KAFIRY www.kafira.cz v sekci Aktuality.

Z celkového počtu 50 účastníků projekt úspěšně absolvovalo 38 z nich, počítačových rekvalifikačních kurzů se zúčastnilo 32 účastníků a 28 z nich je i úspěšně absolvovalo a obdrželo osvědčení o rekvalifikaci s celostátní platností. Celkem 11 z 50 účastníků si našlo zaměstnání ať už na otevřeném či chráněném trhu práce.

Projekt Nadějné vyhlídky je finančně podporován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |