Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Konto Bariéry v květnu podpořilo více než 50 žádostí o příspěvek

6. 6. 2014

Na zasedání Rady Konta Bariéry 28. května rozhodli její členové o rozdělení téměř 730 tisíc korun.


Tzv. standardních žádostí, tedy těch, kde má Konto Bariéry pevně stanovenou výši příspěvku, bylo 24. Takto Konto Bariéry přispívá třeba na nákup mechanických vozíků, sluchadel nebo rehabilitačních kočárků. Všechny další žádosti posuzují členové rady individuálně.


Osmnáctiletý Martin z Opavy má dětskou mozkovou obrnu. Postiženy jsou všechny čtyři končetiny, Martin navíc trpí epilepsií. Celodenně se o něj stará maminka. Protože Martin nemůže samostatně sedět, potřeboval by polohovací zařízení. Jde vlastně o rehabilitační židličku, která udrží Martina zafixovaného ve správném sedu a maminka ho mezitím může nakrmit. Cena židličky dosahuje skoro 100 tisíc korun, pojišťovna přispívá vysokou částkou, Konto Bariéry přidá skoro 10 tisíc.


Markovi je 19 let. Pochází z vesnice z Brněnska. Až do 14 to byl zdravý kluk, ochrnul však nešťastnou náhodou – upadl hlavou na pařez. Nyní se pohybuje pouze na vozíku. Dokončil základní školu, nyní s ním maminka pendluje mezi střední školou, domovem a rehabilitacemi. Není to právě veselé, jak píše, ale musí bojovat. Markovi přispěje Konto Bariéry více než 13 tisíci na zdravotní matraci.


Eliška a Štěpánka jsou sedmileté holčičky ze severních Čech. Neslyšící dvojčata. Eliška má sluchadla a nedávno začala používat mluvenou řeč. Jednotlivá slova sice trochu komolí, ale jednoduché věty zvládne. Štěpánka má voperovaný kochleární implantát, řeč se u ní však nerozvinula. Velké zlepšení přinesla výuka znakového jazyka, díky které Štěpánka udělala i sociální pokroky. Znakový jazyk se musí naučit i maminka. V kontaktu s neslyšícími navíc lépe chápe jejich mentalitu a rozumí díky tomu i svým „dvěma malým cizincům“. Na 20 individuálních lekcí znakového jazyk přispěje Konto Bariéry 7600 korunami.


Sdružení Neratov z Orlických hor provozuje na česko-polském pomezí chráněné bydlení a dílny. Ty nyní zaměstnávají přes 80 lidí, více než 60 z nich s postižením. Obchůdek s jejich výrobky slouží i jako regionální turistické centrum, zaměstnanci dílen předvádějí řemeslnou výrobu pro školní exkurze i pro veřejnost. Sdružení zrekonstruovalo a rozšířilo košíkářskou chráněnou dílnu, potřebovalo by k ní však dobudovat bezbariérový chodník pro vozíčkáře. Na ten poslouží příspěvek od Konta Bariéry ve výši 40 tisíc korun.


Podporu získá i Centrum pro zdravotně postižené a seniory Pardubického kraje. Kromě sociální rehabilitace a poradenství provozuje i půjčovnu rehabilitačních a kompenzačních pomůcek, kterou využívají obyvatelé celého Pardubického kraje. Díky 43tisícovému příspěvku od Konta Bariéry do ní přibude elektrická polohovací postel, matrace, dva mechanické vozíky a jeden toaletní vozík. Zapůjčením např. vozíku překlene klient dobu, kdy si vyřizuje pořízení vlastní pomůcky.


O příspěvek požádala organizace Pevnost – České centrum znakového jazyka. Šíří povědomí o menšině neslyšících mezi laickou, ale i odbornou veřejností. V rámci projektu Kultura neslyšících 2014 pořádá semináře pro děti z mateřských a základních škol. V jejich rámci se mají seznámit s odlišnostmi života lidí se sluchovým postižením. Semináře mají přispět k pochopení a toleranci, Konto Bariéry na ně přispěje 20 tisíci.


Zdroj:www.helpnet.cz

www.helpnet.cz

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |