Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Kraj Vysočina doplatí 100 milionů na sociální služby

26. 2. 2012
Na sociální služby v Kraji Vysočina chybí pro letošní rok 100 milionů korun. „Nejvíce peněz chybí v pobytových službách, tj. v domovech pro seniory jakéhokoli zřizovatele, ať už jsou to kraje, města, či církve. Protože ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) nastavilo dotační řízení tím způsobem, že upřednostnilo terénní a ambulantní služby, poté služby pro rodiny s dětmi a až na posledním místě se dostalo na pobytové služby, takže některé dostaly od 65 % do maximálně 90 % skutečnosti roku 2011,“ říká Petr Krčál, radní Kraje Vysočina pro oblast sociální. Na sociální služby kraj potřebuje 410 – 420 milionů korun, státní dotace však bude pouze ve výši 306 milionů korun. Podle Petra Krčála Kraj Vysočina pravděpodobně chybějících 100 milionů zaplatí.
Kraj Vysočina doplatí 100 milionů na sociální služby Objem státních dotací pro poskytovatele sociálních služeb rok od roku klesá. V roce 2010 poskytovatelé na Vysočině žádali o 458 milionů korun, obdrželi však na svůj provoz přes 354 milionů korun. Letos se už objem stejných dotací ze státního rozpočtu snížil na 306 milionů korun. Závažné finanční problémy se dotýkají domovů pro seniory, domovů pro osoby se zdravotním postižením, denních stacionářů nebo pečovatelské služby. Kraj Vysočina musel již loni vzhledem k vývoji státního financování provoz sociálních služeb v kraji doplatit částkou 107 milionů korun. „I v letošním roce se budeme snažit předejít nejhorším dopadům neuváženého šetření ze strany MPSV. Práce v atmosféře existenční nejistoty je však velmi obtížná. My máme jako kraj schválený Střednědobý plán sociálních služeb, který se schvaluje vždycky na dva roky. Když však dostanete o 100 milionů korun méně, tak tímto systémem nemůžete naplánovat naprosto nic,“ konstatuje Petr Krčál. Větší spoluúčast klientů být nemůže, protože ceny za ubytování a stravování jsou stanovené zákonem. Zákon uvádí, že z příjmu seniora mu musí na osobní spotřebu zůstat 15 %. „Situace je taková, že kraj na více jak polovinu seniorů v sociálních zařízeních doplácí, protože nejsou schopni zaplatit ani vyhláškové ceny a v mnoha případech nejsou schopni z toho, co jim zbude, zaplatit poplatky např. za léky,“ uvádí Petr Krčál.

Jen v krajských sociálních zařízeních je v současné době zaměstnáno 1 300 lidí, kteří se starají o více než dva tisíce klientů. Dalšími důležitými poskytovateli sociálních služeb – pobytových, ambulantních, poradenských i terénních jsou města, církve nebo neziskové organizace. I jejich provoz je závislý na výše uvedených dotacích. „Budeme jednat s městy a obcemi, aby pomohly sociální služby financovat. Máme představu, že takto bychom mohli získat až 20 % toho, co chybí,“ uvažuje Petr Krčál s tím, že kraj má zájem udržet sociální služby v chodu.

V uplynulém roce vypsal Kraj Vysočina víceletou soutěž na terénní hospicovou péči. „V kraji totiž není stálý hospic. Dáváme na soutěž 10 milionů korun a máme to zabezpečeno přes organizace z bývalých okresů. Stejně tak jsme nově udělali soutěž za pět milionů pro poskytovatele terénních služeb pro sluchově a zrakově postižené, na rok 2013 plánujeme soutěž na sociální poradenství, a to minimálně na dva roky. Představujeme si nějakou akreditovanou službu s určitou úrovní a praxí“ dodává Petr Krčál.

-le-

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |