Nové mobilní aplikace významně usnadňují život zvláště nevidomým uživatelům. Názorně to vysvitlo z příspěvku Jany Zlámalové, která popisovala, jak začala objevovat svět poté, co si nainstalovala do svého iPhonu aplikaci TapTapSee, která dokáže rozpoznat vyfocené věci a dokonce přečte, co je na nich napsáno. Vyfotila hrnek a zjistila, že je na něm napsáno Starbucks. Když vyfotila čokoládu, dozvěděla se, že je oříšková a tu ona nerada. Tak snímala další, až přišla na druh, který miluje. Na mapě Applu si prohlédla okolí domu a konečně pochopila, která ulice kam vede. S navigací Blindsquare se zbavila strachu z cest do neznámého prostředí a s pomocí svého vodicího psa mohla dojít i do kavárny nebo obchodu, kde předtím nikdy nebyla.
Nevidomí autoři se letos prosadili nejen co do množství příspěvků, ale i jejich kvalitou. Vítěz Jan Gregorek i druhá v pořadí Linda Albrechtová a další soutěžící na čtvrtém, šestém a osmém místě jsou nevidomí. Ještě že se na třetí místo se svou naturalistickou povídkou ze života Jak vstávají vozíčkářky vklínila Kristina Pochmanová a na páté místo Jindřich Kandl, z jehož popisu, co s člověkem provádí paranoidní schizofrenie, až mrazí. Naštěstí právě internet sehrál klíčovou roli v zásadním obratu v jeho životě.
Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Internet a můj handicap proběhlo tradičně na konferenci INSPO, která se konala 15. března 2014 v Kongresovém centru Praha. A na stránkách věnovaných této konferenci o technologiích pro osoby se specifickými potřebami se mohou zájemci seznámit nejen s letošními soutěžními příspěvky, ale i s těmi nejlepšími ze všech předcházejících ročníků. Stačí zadat adresu
Zdroj:www.helpnet.cz
www.helpnet.czwww.helpnet.cz/inspo
www.helpnet.cz/inspo