Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Neziskový sektor v USA - Přednáška Douglase Rutzena

13. 2. 2013

O tom, že současná situace v našem neziskovém sektoru není právě růžová, není pochyb. Peněz ve státní pokladně, zdá se, přibývat nebude, a tak je třeba hledat jiné cesty. Kde ale začít a od koho si vzít vzor? Nebylo by bez zajímavosti se dozvědět, jak to dělají v jiných zemích. A co třeba v Americe? Podobné otázky napadly i pracovníky Asociace veřejně prospěšných organizací a Katedry studií občanské společnosti Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, kteří připravili setkání s odborníkem nejpovolanějším. Pozvali do Prahy prezidenta a generálního ředitele „International Center for Not-for-Profit Law“ Douglase Rutzena, který nabídku ochotně přijal a rozhodl se upořádat besedu na téma „Úprava veřejné prospěšnosti v USA a aktuální situace v tamním neziskovém sektoru." Setkání se uskuteční ve čtvrtek 21. února 2013 od 13 hodin do 16 hodin v Americkém centru na adrese: Tržiště 13. Praha 1. Vstup je zdarma. Beseda bude tlumočena.

Neziskový sektor v USA - Přednáška Douglase Rutzena

Center for Not-for-Profit Law

Organizace „International Center for Not-for-Profit Law“ (ICNL) působí ve více než 100 zemích v oblasti podpory bezpečného právního prostředí. V průběhu posledních 20 let se Douglas Rutzen setkával s prezidenty, premiéry a tisíci kolegy z občanského sektoru, zabýval se vytvářením právních norem pro občanskou společnost a zapojením veřejnosti do tohoto procesu. V roce 2011 ICNL organizovala globální fórum na téma právo občanské společnosti, na kterém vystoupili dva nositelé Nobelovy ceny míru - Aung San Suu Kyi a Desmond Tutu (jihoafrický anglikánský arcibiskup, proslul jako oponent proti apartheidu), Hillary Clintonová a další osobnosti. V roce 2012 obdržela ICNL cenu „MacArthur Award“ pro kreativní a efektivní instituci i ocenění pro jednotlivce.

Douglas Rutzen

Douglas Rutzen je členem dozorčích rad řady neziskových organizací, školí diplomaty a přednáší na setkáních organizovaných vládami mnoha zemí, agenturami OSN a občanskými společnostmi. Přednášel na prestižních světových univerzitách, napsal učebnici o mezinárodním právu občanské společnosti. V současné době působí také jako profesor na Georgetownské univerzitě, kde vyučuje mezinárodní právo občanského sektoru. V 90. letech působil Douglas Rutzen jako právní poradce ve Federálním shromáždění a přednášel na Právnické fakultě UK v Praze. Trvale se zajímá o situaci v českém neziskovém sektoru a nelze ani opomenout, že z modelových návrhů ICNL se vycházelo i při přípravě českého zákona o statusu veřejné prospěšnosti.

O tom, že setkání s tímto odborníkem přinese spoustu podnětných informací, které najdou úrodnou půdu jak mezi profesionálními, tak dobrovolnými pracovníky našich neziskových organizací, nemůže být pochyb. Spojené státy rozhodně nepatří k zemím, jejichž vlády by se staraly o potřebné, a přesto se zde neziskový sektor úspěšně rozvíjí. Určitě nebude na škodu, dozvědět se, jak to nadšení lidé z neziskovek v USA dělají, a kde berou potřebné prostředky na svoji činnost. Účastníci besedy se mohou Douglase Rutzenovi osobně zeptat.

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |