Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

O financování sociálních služeb jedná Pardubický kraj se starosty i poskytovateli služeb

29. 10. 2013

Podrobně popsat systém financování, podpořit spolupráci kraje a obcí v sociální oblasti a představit poskytované služby – to jsou cíle setkání krajského radního Pavla Šotoly a zástupců Pardubického kraje se všemi starosty obcí. V průběhu měsíců září a října postupně navštívili všech 15 obcí s rozšířenou působností.

„Chceme představitelům samospráv ukázat, jaká je situace v oblasti sociálních služeb, jak je na území kraje i konkrétního regionu zajištěna sociální péče, jaký předpokládáme vývoj v nejbližších letech a jakým způsobem chce Pardubický kraj přistupovat k řízení sítě sociálních služeb,“ uvedl radní Šotola, který má v krajské radě na starost sociální věci a neziskový sektor.

Pardubický kraj by od 1. Ledna 2015 měl převzít od Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV) agendu spojenou s rozdělováním dotací ze státního rozpočtu na poskytování sociálních služeb. „Jsme si vědomi své odpovědnosti za úroveň a dostupnost sociální péče, proto již od jara letošního roku pracujeme na vytvoření nástrojů, které nám pomohou nastavit srozumitelný a jednotný systém financování sociálních služeb. Našimi partnery jsou poskytovatelé sociálních služeb a rovněž obce, jejichž občané služby využívají,“ doplnil Šotola. To, jaké služby budou podporovány a jakým způsobem, popisuje střednědobý plán rozvoje sociálních služeb, roční akční plány a nově vznikající kritéria pro financování sociálních služeb.

Na území Pardubického kraje působí přibližně 130 poskytovatelů sociálních služeb, kteří poskytují více než 290 služeb pro lidi, kteří se ocitli v obtížné životní situaci. Roční náklady na tyto služby se pohybují kolem 1,4 miliardy korun. Největší měrou se na nákladech podílí sami uživatelé služeb, kteří za ně v roce 2012 zaplatili více než 676 milionů korun, což je 47 procent celkových nákladů. Podíl obcí a kraje na této částce představoval shodně sedm procent, tj. přibližně 100 milionů korun. Zhruba šest procent připadá na zdroje Evropské unie a ostatní zdroje, pět procent pak na fondy zdravotních pojišťoven. Dotace MPSV tvořila více než pětinu, přibližně 320 milionů korun. A právě dotaci ministerstva by měly od ledna roku 2015 rozdělovat mezi jednotlivé poskytovatele kraje.

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |