Ministerstvo nechce návrat ke stavu před 1. lednem 2012, ale souhlasí se změnou posuzovacích kritérií, jak u posuzování nároku na průkaz OZP, tak také nároku na příspěvek na péči. Kritéria by měla více vyhovovat všem skupinám zdravotně postižených, protože by měla být použitelná analogicky i pro ty skupiny, které se do aktuálního parametru nevejdou. Je pravděpodobné, že ministerstvo bude souhlasit s tím, aby anatomická ztráta dolní končetiny nad kolenem byla uznána za takové postižení osoby, která má nárok na přiznání průkazu ZTP a tím i na příspěvek na nákup motorového vozidla a podobně.
Václav Krása současně informoval o usnesení republikového výboru NRZP ČR, které přijal 25. dubna k současné situaci:
a) RV NRZP ČR posoudil vývoj situace ve věci skaret a konstatuje, že současným jediným možným řešením je zrušení celého projektu skaret, neboť nepřináší žádnou užitnou hodnotu klientům sociálního systému ani státu. Žádáme Vládu ČR a poslance jednotlivých politických stran, aby v co nejkratším termínu ukončili agónii projektu skarty. Současně vyzýváme ministryni práce a sociálních věcí L. Müllerovou, aby okamžitě ukončila vydávání skaret. Jejich vydáváním je porušován zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a současně se tím zvyšují náklady budoucího ukončení projektu. NRZP ČR chápe, že ukončení projektu ponese s sebou nějaké náklady, avšak prodlužováním této agónie se náklady ještě zvyšují.
b) RV NRZP ČR konstatuje, že nový systém posuzování nároků na průkazy a dávky pro osoby se zdravotním postižením zhoršuje podmínky integrace osob se zdravotním postižením do společnosti a snižuje kvalitu života těchto osob. Současný systém zcela nepochopitelně odebírá podporu těm občanům se zdravotním postižením, kteří se bez takové podpory nemohou obejít. Žádáme proto Vládu ČR a MPSV ČR, aby se tímto problémem urychleně zabývaly. V Poslanecké sněmovně je otevřen zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Tento zákon je možné využít k úpravě posuzovacích kritérií.
c) RV NRZP ČR nesouhlasí s postupem MPSV ČR při nominaci zástupců osob se zdravotním postižením do pracovní skupiny pro přípravu Monitorovacího výboru Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením. Je nepřijatelné, aby členy pracovní skupiny jmenovalo samo MPSV ČR bez součinnosti a návrhů jednotlivých organizací.
Zdroj:www.helpnet.cz