Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Nový web naleznete na adrese www.lidemezilidmi.cz

Uvažujme barevně!

25. 8. 2014

Všimli jste si toho také? Lidé stále více uvažují v polaritách: Vy jste nuly – my jsme jedničky. Východ – Západ. Svatá pravda – naprostá lež!

Nedávno mi jeden známý ukazoval cestu podchodem v Praze u Hlavního nádraží. Povídal mi, že si tam vždy zkouší odvahu a říká si: „Buď mě tam zabijou, nebo to přežiju“. Namítl jsem mu, že ho mohou třeba jen přizabít. Lidé už ale takto málokdy přemýšlejí. Umíte si představit třeba počítačovou hru, kde by se zmrzačený hráč do konce hry musel pohybovat na invalidním vozíku?

Nová otevřená skupina na Facebooku „Za používání trojkové soustavy“ ( https://www.facebook.com/groups/minus.0.plus/ ) by tříbením názorů a kultivovanou diskuzí měla přispět k tomu, aby na světě bylo méně černobílého, zjednodušeného a primitivního myšlení. Aby lidé přemýšleli v pestřejších alternativách. Ale také aby bylo méně fanatizmu.

Myslíte si, že je to boj s větrnými mlýny?

Osobně se považuji za aktivistu za používání trojkové soustavy při zpracovávání informací. Jestli vás téma zajímá, můžete se přidat. Třeba jen nezávazně. ;-)

- 0 +

Pro černobílé vidění stačí dvě hodnoty, které lze uložit do tzv. nejmenší jednotky informace – bitu. Kdysi byly jen „dvoubarevné“ monitory i tiskárny a každá jednotka paměti byla velmi drahá. Počítač pracující ve dvojkové soustavě [01] byl velkým zázrakem.

Troufám si říci, že pro barevné vidění je tento způsob zpracování dat nevhodný. Barevné spektrum se skládá ze tří barev, které dohromady mohou vytvořit jakoukoli jinou barvu. V lidském oku jsou pro barevné vidění tři typy čípků, každý pro jinou část barevného spektra – červenou, zelenou, modrou [red, green, blue].

Zajímavé je, že paměťové médium – např. magnetický disk – můžete zmagnetizovat také třemi způsoby – záporně, kladně, anebo nechat nezmagnetizovaný. Podobně kondenzátor. Vlastně by to umožnilo rychlou práci s daty v trojkové soustavě. Která je vhodná pro reprezentaci barev, ale i jiných skutečností.

Existuje přece spousta nevyřešených věcí, na druhou stranu něco již dokážeme zařadit do škatulek ano, ne. Hodně toho ale nevíme.

Dvojková soustava je pro člověka dle mého názoru velmi omezující. Uvažujme, co ještě všechno nabývá tří hodnot:

ano – ne – nevím

pravda – lež – nejistota

minulost – přítomnost – budoucnost

protony – elektrony – neutrony

Svatá trojice – Otec, Syn a Duch svatý

Většina úspěšných řečnických sloganů prý má též spíše tři prvky. (Krev, pot a slzy.)

Morseova abeceda sestává ze tří signálů – tečky, čárky a mezery. Bez té mezery by to nešlo.

Na druhou stranu: buď – anebo – (přemýšlejme, nenajdeme většinou přeci jen ještě alespoň jednu další možnost?)

Domnívám se, že používání digitálních zařízení, která pracují pouze s nulami a jedničkami, má na nás poněkud neblahý vliv. Často jedinou třetí možností je toto zařízení prostě vypnout (uspat atp.). Uvědomme si, že program je kódovaný a optimalizovaný pro hardware s dvěma základními možnostmi. Pro lidskou bytost, která má schopnost jemnějšího rozlišování, je to však dle mého názoru poněkud málo.

P. Richard Rohr, františkánský mnich z USA, již také delší dobu upozorňuje ve svých přenáškách (viz též Youtube) a publikacích na riziko toho, co nazývá „duálním myšlením“. Při rozjímání je třeba se tohoto způsobu uvažování vyvarovat.

Je zajímavé, že právě i člověk může ustrnout ve svém uvažování na pouhých dvou možnostech. Na druhou stranu pokud si uvědomí, že svět je pestrý a život nabízí často více variant, může ho to obohatit.

BW 01 -> RGB -0+ ? ! ;-)

Uvažujme barevně!

Ctibor Lacina

Ctibor Lacina

Pracuje jako „peer worker“ v neziskové organizaci Fokus Praha a spolupracuje s občanským sdružením KOLUMBUS.

V minulých letech působil též jako radní České asociace pro psychické zdraví.

Je aktivista za používání trojkové soustavy při zpracovávání informací.

Má rád pestrobarevný svět.

Je tak trochu vegetarián.

;-)

    Přidat komentář...

    Naši partneři:

    HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

    Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |