Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.
Katastrofické scénáře se nenaplní

Katastrofické scénáře se nenaplní

26. 3. 2020

Namísto PANIKY z COVID 19 - způsobené umělým vyvoláváním strachu v mediích, vytrhávání vět z kontextu a podobně - je důležitější omezit ignorování základních hygienických pravidel.

celý článek
Výlet do Kunratického lesa na zříceninu Nového Hradu

Výlet do Kunratického lesa na zříceninu Nového Hradu

17. 3. 2020
Ve druhé polovině února jsem pořádal první letošní výlet do přírody i za historickými památkami. Cílem byla tentokrát historicky významná zřícenina Nového Hradu. Zúčastnili se tři mí spolupracovníci i dobří kamarádi ze spolku Dobré místo Ondra, Ilja a Honza.
celý článek
Psychoterapeutický výcvik

Psychoterapeutický výcvik

3. 3. 2020

Na Husitské teologické fakultě UK v Praze již několik let probíhá Psychoterapeutický výcvik ve skupině pod vedením PhDr. Miloslava Čedíka. Měla jsem také možnost navštěvovat v roce 2015 a 2016 tento specializovaný výcvik. Většinou šlo o grafické vyjádření kresbou na určité zadané téma, které se poté rozebíralo studenty ve skupině. Podobnou formou probíhá komunitní setkávání klientů s duševním onemocněním třeba v Psychiatrické nemocnici v Praze Bohnicích.

celý článek
Klavír, hudba a cestování - to je moje radost

Klavír, hudba a cestování - to je moje radost

28. 2. 2020

Pan Honza Jareš vystudoval státní Pražskou konzervatoř Na Rejdišti - obor populární zpěv a klavír, a to i přes jeho hendikep. Je totiž nevidomý, ale velmi nadaný a spoustu toho dokáže. Posuďte sami.

Studoval ve třídě profesorky Lídy Nopové. Nestudoval ale na Dejlově konzervatoři pro nevidomé, protože v té době se tam nevyučoval obor populární hudba. Jeho největším koníčkem je hudba a ta se stala i jeho profesí. Rád sám hraje a zpívá, ale také má skvělé kolegy instrumentalisty, kteří ho doprovázejí. Chodí rád na koncerty populární i vážné hudby. Mezi jeho další zájmy patří sport, plavání, cyklistika, jezdí na tandemu, také rád běhá a chodí na dlouhé turistické pochody - nejlépe po horách. Jeho největší zálibou je cestování. Rád poznává různá města a nové země, ale také se vykoupe v moři.

celý článek
Rozhovor s pacientkou Andreou Kimlovou

Rozhovor s pacientkou Andreou Kimlovou

6. 2. 2020

Dvaačtyřicetiletá Andrea Kimlová je již čtyři roky hospitalizována v psychiatrických zařízeních, střídavě v Bohnicích a Havlíčkově Brodu. Její diagnóza je těžká. Trpí paranoidní schizofrenií. Přesto doposud nepobírá invalidní důchod ani toho nejnižšího stupně. Je odkázána pouze na sociální dávky tzv. hmotné nouze. Momentálně je Andrea v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích a je dobrou kamarádkou mého známého bohnického pacienta Marka Rychtery, ochotně mi poskytla krátký rozhovor.

celý článek
Marek Rychtera

Marek Rychtera

6. 2. 2020

Sportovec každým coulem

Již několik let pracuji jako peer konzultant v Psychiatrické nemocnici v Praze-Bohnicích, a za tu dobu jsem poznal hodně pacientů a s některými z nich jsem se skamarádil. Jedním z nich je třiadvacetiletý Marek Rychtera. On je totiž mimořádně aktivní, hlavně sportovně. Společně jsme se účastnili pravidelných fotbalových i florbalových tréninků na hřišti v bohnické nemocnici, a jezdili i na fotbalové turnaje týmu CDZ Praha v České republice i v zahraničí.

celý článek
VÁNOCE

VÁNOCE

9. 1. 2020

Vánoce, Vánoce přicházejí. To je ale krásné období, všichni si navzájem přejeme krásné svátky a hlavně pohodu a štěstí všichni jsme milí a usměvaví a ochotní pomáhat ostatním, třeba s blbostí, ale pomáháme. Vánoční stromeček je rozsvícený, všechno je umyté a čisté, voňavé cukroví je upečené, všichni jsou napapaní, dárky jsou rozbalené a maminky usměvavé a všichni zpíváme koledy. To je obdivuhodné, ty maminky mají asi baterku, to přece není možné všechno zvládnout a ještě se usmívat.

celý článek
Pomoc olomoucké charitě dětem na Ukrajině

Pomoc olomoucké charitě dětem na Ukrajině

20. 12. 2019

Se slečnou Táňou jsem se setkala na při její přednášce o Arcidiecézní Olomoucké charitě v Praze. Táňa je z Kyjeva, studuje na Univerzitě Tarase Ševčenka a je v České republice na mobilitě Erasmus, což znamená, že studujete na partnerské zahraniční univerzitě a zároveň jste v nějakém zařízení na stáži. Táňa tedy pracuje v Olomouci, je společenskou koordinátorkou. „Arcidiecézní charita Olomouc se zabývá hlavně projekty na Ukrajině a na Haiti, kde podporujeme několik dětských domovů a také podporujeme město Manupol, protože je pořád ve válečném stavu s Ruskem.

  • Táňa na přednášce
  • studenti HTF
  • Pripjať
  • kolotoč
celý článek
Jan Abrham

Jan Abrham

3. 12. 2019

Neúnavný sportovec

Fotbal hrál aktivně do pětasedmdesáti. Osmasedmdesátiletý Jan Abrham z Kladna- Švermova odehrál na fotbalovém hřišti neuvěřitelných a patrně i nepřekonatelných 65 sezon. Začínal v mládežnickém věku a hrál v oficiálních soutěžích mužů do pětasedmdesáti let.V té době nastupoval proti hráčům o více než dvě generace mladším a byl nejstarším hrajícím fotbalistou v celé České republice. Aktivní hráčskou kariéru skončil, ale v současné době pracuje jako trenér přípravky Libušína a zároveň i jako funkcionář ve fotbalových organizacích.

celý článek
Martin Mikula

Martin Mikula

3. 12. 2019

Budoucí psycholog pracuje v Peer klubu

Třiadvacetiletý Martin Mikula pochází ze severočeského Litvínova. V současné době se však více pohybuje v Praze, kde bydlí v pronájmu a studuje již ve 3. ročníku psychologii na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Současně je od letošního března na částečný pracovní úvazek zaměstnán jako peer-mentor v Peer klubu Psychiatrické nemocnice Praha – Bohnice. Je to můj spolupracovník, a tak jsem ho požádal o krátký rozhovor.

celý článek
starší články

Well Being

Z angličtiny převzaté slovní spojení „well being“ označuje pocit životní pohody a spokojenosti. Patří k němu zdraví, sociální zajištění, rodinné zázemí, možnost seberealizace, pracovní uplatnění za přiměřenou odměnu, svobodné rozhodování o vlastním životě, trávení volného času, atd. Pro lidi, kteří mají zdravotně-sociální problémy, začíná cesta k návratu do normálního života – k rodině, přátelům, práci, koníčkům – na poli zdravotní péče, komplexně pojaté rehabilitace a sociálních služeb.

Doporučit dál:

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2020 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |