Paní Eliška Svobodová pracuje v organizaci Portus Praha, z.ú., která se věnuje lidem s mentálním postižením. Jsme kamarádky a proto jsem ji požádala o krátký rozhovor.
Namísto PANIKY z COVID 19 - způsobené umělým vyvoláváním strachu v mediích, vytrhávání vět z kontextu a podobně - je důležitější omezit ignorování základních hygienických pravidel.
Na Husitské teologické fakultě UK v Praze již několik let probíhá Psychoterapeutický výcvik ve skupině pod vedením PhDr. Miloslava Čedíka. Měla jsem také možnost navštěvovat v roce 2015 a 2016 tento specializovaný výcvik. Většinou šlo o grafické vyjádření kresbou na určité zadané téma, které se poté rozebíralo studenty ve skupině. Podobnou formou probíhá komunitní setkávání klientů s duševním onemocněním třeba v Psychiatrické nemocnici v Praze Bohnicích.
Pan Honza Jareš vystudoval státní Pražskou konzervatoř Na Rejdišti - obor populární zpěv a klavír, a to i přes jeho hendikep. Je totiž nevidomý, ale velmi nadaný a spoustu toho dokáže. Posuďte sami.
Studoval ve třídě profesorky Lídy Nopové. Nestudoval ale na Dejlově konzervatoři pro nevidomé, protože v té době se tam nevyučoval obor populární hudba. Jeho největším koníčkem je hudba a ta se stala i jeho profesí. Rád sám hraje a zpívá, ale také má skvělé kolegy instrumentalisty, kteří ho doprovázejí. Chodí rád na koncerty populární i vážné hudby. Mezi jeho další zájmy patří sport, plavání, cyklistika, jezdí na tandemu, také rád běhá a chodí na dlouhé turistické pochody - nejlépe po horách. Jeho největší zálibou je cestování. Rád poznává různá města a nové země, ale také se vykoupe v moři.
Dvaačtyřicetiletá Andrea Kimlová je již čtyři roky hospitalizována v psychiatrických zařízeních, střídavě v Bohnicích a Havlíčkově Brodu. Její diagnóza je těžká. Trpí paranoidní schizofrenií. Přesto doposud nepobírá invalidní důchod ani toho nejnižšího stupně. Je odkázána pouze na sociální dávky tzv. hmotné nouze. Momentálně je Andrea v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích a je dobrou kamarádkou mého známého bohnického pacienta Marka Rychtery, ochotně mi poskytla krátký rozhovor.
Již několik let pracuji jako peer konzultant v Psychiatrické nemocnici v Praze-Bohnicích, a za tu dobu jsem poznal hodně pacientů a s některými z nich jsem se skamarádil. Jedním z nich je třiadvacetiletý Marek Rychtera. On je totiž mimořádně aktivní, hlavně sportovně. Společně jsme se účastnili pravidelných fotbalových i florbalových tréninků na hřišti v bohnické nemocnici, a jezdili i na fotbalové turnaje týmu CDZ Praha v České republice i v zahraničí.
Vánoce, Vánoce přicházejí. To je ale krásné období, všichni si navzájem přejeme krásné svátky a hlavně pohodu a štěstí všichni jsme milí a usměvaví a ochotní pomáhat ostatním, třeba s blbostí, ale pomáháme. Vánoční stromeček je rozsvícený, všechno je umyté a čisté, voňavé cukroví je upečené, všichni jsou napapaní, dárky jsou rozbalené a maminky usměvavé a všichni zpíváme koledy. To je obdivuhodné, ty maminky mají asi baterku, to přece není možné všechno zvládnout a ještě se usmívat.
Z angličtiny převzaté slovní spojení „well being“ označuje pocit životní pohody a spokojenosti. Patří k němu zdraví, sociální zajištění, rodinné zázemí, možnost seberealizace, pracovní uplatnění za přiměřenou odměnu, svobodné rozhodování o vlastním životě, trávení volného času, atd. Pro lidi, kteří mají zdravotně-sociální problémy, začíná cesta k návratu do normálního života – k rodině, přátelům, práci, koníčkům – na poli zdravotní péče, komplexně pojaté rehabilitace a sociálních služeb.
Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmi – Zdravotně-sociální portál |