Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Co je starší? Budeč, nebo Levý Hradec?

1. 5. 2020 Luboš Hora

V polovině letošního dubna jsem vyrazil na kole na svou oblíbenou trasu. Z Kladna na zříceninu hradu Okoře a poté malebným údolím Zákolanského potoka na staroslavné slovanské hradiště Budeč. Tuhle trasu mám moc rád a jezdím ji každý rok i několikrát. Snad 50x jsem byl už na Okoři i Budči. Vždy, když jsem na Budči napadá mě jedna otázka: ,,Je Budeč jako slovanské hradiště starší než nedaleký Levý Hradec?" /Ten jsem navštívil jako cyklista také již vícekrát. Obě dvě někdejší hradiště už i letos./ Jako zarytý kladenský patriot bych uvítal kdyby tomu tak opravdu bylo. Budeč se totiž nachází v našem kladenském regionu, zatímco Levý Hradec leží v katastru Prahy-západ.

celý článek

Je Don Quijote komickou, nebo vysoce kladnou postavou?

1. 5. 2020 Luboš Hora

Hlavního hrdinu nejslavnějšího díla španělského renesančního autora Miguela de Cervanta Saavedry /1547-1616/ ,,Důmyslného rytíře Dona Quijota de la Manchu" znají patrně všichni studenti i středních škol. Jak tohoto hrdinu slavného románu ale hodnotit? Nabízejí se dvě protikladné možnosti. Bud jako směšného blouznivce, nebo jako vysoce kladného hrdinu, který nikdy nezradil své byt neuskutečnitelné ideály.

celý článek

Existoval Drákula?

1. 5. 2020 Luboš Hora

Strašidelně bledý, démonický Drákula, upír z jehož ostrých špičáků kape krev představuje dodnes klasickou postavu z hororu. Drákulův skutečný, ale neméně krvelačný předchůdce je však národním a dokonce křesťanským hrdinou.

celý článek

Když v ráji pršelo

1. 5. 2020 Luboš Hora

Nevím, jestli čtenáři mých článků znají román známého českého beletristy druhé poloviny 20. století Jana Otčenáška s názvem ,,Když v ráji pršelo". Já ho v každém případě kdysi četl. Protože od té doby uplynulo moře času, obsah si pamatuji jen mlhavě. Snad jen to že hlavními hrdiny jsou právě dostudovaní manželé pražští vysokoškoláci, kteří po studiích odešli bydlet i pracovat na Šumavu. Tam bydlí v objektu bývalého starého mlýna, ze kterého se snaží navíc vybudovat stylovou restauraci. Jejich úsilí je přes všechnu velkou snahu i nezměrný elán nakonec marné. Přesto je neúspěch nezlomí a především díky velké chuti do života i již zmíněnému elánu se nebojí žádných překážek a se stejným zápalem se pouštějí do dalších aktivit.

celý článek

Konečně zase kvalitní film

1. 5. 2020 Luboš Hora

I když v televizi v poslední době sleduji téměř výhradně zprávy a významné sportovní přenosy, o současné české kinematografii si přesto mohu udělat osobní názor. Nejnovější české filmy si totiž pravidelně stahuji z internetu a ve volných chvílích se na ně podívám. Musím ovšem napsat, že většinu současných filmů ani nedokoukám do konce, protože jsou pro mě nezajímavé a myslím si, že i z uměleckého hlediska slabé. Mám na mysli filmy vyloženě české, protože na ty zahraniční ze západní produkce po špatných zkušenostech nekoukám téměř vůbec, ani si je nestahuji.

celý článek

Mé výlety na Jinčov

1. 5. 2020 Luboš Hora

Jinčov/Jenčov/, někdy nazývaný též jako Jenišov je zřícenina hradu, kterou asi málokdo zná. Přitom se jedná dokonce o hrad královský. Historické prameny o něm neuvádějí téměř nic. Archeologický průzkum zjistil, že hrad musel existovat už na přelomu 13. a 14. století. Snad se jedná o stavbu posledních přemyslovských králů. Není ale vyloučeno, že hrad si jako svůj lovecký hrádek nechal postavit až Jan Lucemburský. Název Jinčov je totiž nepochybně odvozen od křestního jména Jan.

celý článek

Nařízení, které se mi nelíbí

1. 5. 2020 Luboš Hora

Koronavirová pandemie a s ní spojené vyhlášení takzvaného nouzového stavu v polovině letošního března sebou přinesly řadu zákazů a nařízení. S většinou z nich souhlasím. Některá nařízení byla sice pro naše občany hodně drsná, ale výsledek se dostavil. Naše republika se díky nim nedostala v oblasti koronavirové pandemie do tak kritického stavu jako některé státy v Evropě/například Španělsko a Itálie/, nebo v zámoří Spojené státy americké. Pokud nepřijde druhá vlna koronaviru, zvládají naši občané pandemii na výbornou.

celý článek

Po stopách českých hradů -9. část

1. 5. 2020 Luboš Hora

Královské hrady Karla IV.

Jak už bylo řečeno v minulém díle, za vlády Jana Lucemburského v první polovině 14. století se královské hrady téměř nestavěly. Roku 1346 se však českým králem stává Karel IV. a v českém království dochází k prudké dynamické změně. Za krále Karla se staví o stošest. Staví se všechno, kostely, kláštery i stavby vyloženě světské. A vznikají i nové hrady, jak královské, tak šlechtické. Celé české hospodářství prožívá období vysoké konjunktury i rozkvětu. A co je také důležité? Za jeho vlády české království vlastně nezažije hrůzu válek. V tom se odrazí i stavba nových hradů. Hradní architektura v Karlově době se přiklání k většímu komfortu jednotlivých staveb, zatímco jejich obranyschopnost ustupuje trochu do pozadí. Sám Karel si nechal postavit celou řadu hradů. S oblibou jim dával své jméno. Stavělo se nejen v Čechách a na Moravě, ale i mimo území současné České republiky. Dokonce i vzdálené Monte Carlo je původně Karlovou stavbou. V nynějších českých zemích si Karel nechal postavit vedle nejznámějšího Karlštejna, též Karlsberg/Kašperk/ na Šumavě, Karlskrone/Radyně u Plzně/, Karlovy Vary, Karlshaus/Hrádek u Purkavce v jižních Čechách/, nebo Karlsburg/Tepenec na Moravě/.

celý článek

Můj postoj ke koronaviru

1. 5. 2020 Luboš Hora

Když byl v březnu letošního roku vyhlášen v České republice nouzový stav, díky koronavirové pandemii moje první reakce byla silně depresivní. Měl jsem z nové a dosud neznámé nemoci až panický strach. Prvních asi deset dní jsem vůbec nevylezl z bytu. Jen jsem pořád seděl u televize a jen s hrůzou sledoval, jak stále přibývá nakažených i to jak až neuvěřitelně rychle se zpřísňují všechna nařízená bezpečnostní opatření.

celý článek

Proč jezdím do Bohnic, když teď nemusím?

1. 5. 2020 Luboš Hora

Zaměstnancem spolku Dobré místo jsem vlastně od jeho založení, tedy více než 7 let. Zažil jsem všechna tři jeho stěhování po Praze. Začínali jsme kdysi v Ondřejově, poté se přestěhovali na krátkou dobu nejprve do Modřan a poté do Vršovic. Nakonec jsme zakotvili v areálu Psychiatrické nemocnice v Bohnicích, kde máme k dispozici celý pavilon 19. V Bohnicích také působíme zdaleka nejdelší dobu -více než 4 roky.

celý článek
starší články

Blogujte na lidémezilidmi.cz!

Je to jednoduché, přihlašte se jako uživatel našeho portálu a v uživatelském menu si zvolte Založit blog.

Pak už pouze posílejte své příspěvky, které vám do jednoho dne autorizujeme

Prezentujte své práce

Doporučit dál:

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2020 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |