Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.
Festivalu Na hlavu

Festivalu Na hlavu

4. 2. 2020

Již 4. ročník akce o duševním stavu a mysli pořádá Národní ústav duševního zdraví. Prostřednictvím filmů doplněných přednáškami odborníků, semináři a dalším doprovodným programem přibližuje oblast psychologické a psychiatrické péče, spánku, sexuality, umění, drog, virtuální reality a mnoha jiného. Návštěvou festivalu přispíváte na destigmatizační aktivity, jež pomáhají zlepšovat kvalitu života lidí s duševním onemocněním.

celý článek
Vánoční trhy v Bohnicích

Vánoční trhy v Bohnicích

26. 11. 2019

Uskuteční se v neděli 8. prosince od 13. hodin před kostelem sv. Václava v areálu Psychiatrické nemocnice v Bohnicích. Připraven je prodej výrobků pacientů z terapeutických dílen a oddělení PN Bohnice, občerstvení, živý betlém a zpívání koled od 14.30 hodin. Rovněž prezentace spřátelených organizací Bona, o.p.s., Sbor dobrovolných hasičů Praha 8, Centrum duševního zdraví Prahy 8, Dobré místo, z.s.

celý článek
Nové byty pro duševně nemocné v České Lípě

Nové byty pro duševně nemocné v České Lípě

23. 10. 2019

Bydlení, které budou moci využívat lidé s duševním onemocněním, otevřela v České Lípě nezisková organizace Fokus Liberec. Díky spolupráci neziskové organizace se soukromým investorem se tu podařilo vytvořit 14 zrekonstruovaných bytů pro lidi přicházející z psychiatrických nemocnic, zejména z Kosmonos či Horních Beřkovic. Jedná se o šest bytů pro chráněné bydlení a osm bytů pro uživatele s terénní podporou.

celý článek
Seminář  k Reformě péče o duševní zdraví

Seminář k Reformě péče o duševní zdraví

16. 10. 2019

Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením, ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví a pod záštitou zmocněnkyně pro lidská práva prof. JUDr. Heleny Válkové, CSc., si Vás dovolují pozvat na seminář „Reforma péče o duševní zdraví – uskutečněné kroky a nejbližší cíle“, který se uskuteční dne 13. prosince 2019 od 10.00 hodin v Lichtenštejnském paláci na Kampě, U Sovových mlýnů 4/506, Praha 1.

celý článek
Sport pomáhá

Sport pomáhá

16. 10. 2019

Zjištění z mnoha vědeckých studií a dlouhodobé aplikace příslušných terapeutických programů prokázaly, že sport, tělesná cvičení a vhodné pohybové aktivity mohou rozhodujícím způsobem přispět k prevenci a léčbě řady duševních onemocnění a stavů. Začlenění těchto aktivit do běžných terapeutických přístupů však neodůvodněně zaostává.

celý článek
 V Café Na půl o sebevraždách

V Café Na půl o sebevraždách

8. 10. 2019

Ve čtvrtek 10. října (Světový den duševního zdraví) připravilo Café Na půl cesty v Praze komponovaný večer věnovaný společensky tabuizovanému tématu sebevražd a truchlení.

celý článek
Den otevřených dveří v Bohnicích

Den otevřených dveří v Bohnicích

8. 10. 2019

Psychiatrická nemocnice v Praze Bohnicích pořádá ve čtvrtek 10. října Den otevřených dveří. Program je připraven od 9.30 až do večera. Při komentovaných prohlídkách bude možné si prohlédnout jednotlivá oddělení, terapeutické dílny, Ateliér arteterapie a výtvarných technik, Středisko hiporehabilitace, Peer klub a další pracoviště. Program bude i v tréninkové kavárně V. kolona.

-kry-
celý článek
 Noční bohnický orienťák

Noční bohnický orienťák

8. 10. 2019

Psychiatrická nemocnice v Praze Bohnicích pořádá ve svém areálu ve čtvrtek 31. října po setmění tradiční orienťák. Je to závod pro širokou veřejnost, je připraveno několik tratí pro malé i velké závodníky od 2 do 6 kilometrů. Poběží se od 18 hodin. Registrace na:

http://www.bohnice.cz

- kry -
celý článek
Kouzelný klíč 2019 – 2020

Kouzelný klíč 2019 – 2020

1. 10. 2019

Psychiatrická nemocnice Bohnice vyhlašuje již 15. ročník literární soutěže pro pacienty a zaměstnance psychiatrických zařízení v České a Slovenské republice. Přihlásit se může každý, kdo v léčebně, nemocnici nebo v jiném psychiatrickém zařízení pracuje, nebo se zde léčí či léčil. Přijímá se poezie i próza, téma je libovolné. Rozsah prací je v poezii maximálně do 5 básní, v próze maximálně do 3 stran A 4.

celý článek
Kurz porozumění duševní nemoci

Kurz porozumění duševní nemoci

24. 9. 2019

Je určen lidem s duševním onemocnění a pořádá ho Green Doors zdarma v Praze v období 26. 9. – 31. 10. 2019 formou pravidelných setkání každý čtvrtek (14.30-16:30). Vytvoříte si protikrizový plán, dostanete konkrétní teoretické i praktické informace a techniky, které můžete využít v procesu zotavení a v práci se svým osobním příběhem.

celý článek
Babí léto v Bohnicích

Babí léto v Bohnicích

3. 9. 2019

Psychiatrická nemocnice Bohnice pořádá ve svém areálu 14. září již 30. ročník multižánrového festivalu pro malé a velké. Předprogram v týdnu od 4. do 13. září zahrnuje procházky, koncerty, workschopy, přednášky i divadlo.

celý článek
Literární workshop ZA MEZÍ

Literární workshop ZA MEZÍ

3. 9. 2019

Jedinečná možnost pro básníky i prozaiky se zkušeností s duševní nemocí i bez ní, se zkušeností se společenským odmítnutím i bez ní. Tvůrčí setkání s autory časopisu ZÁMEZÍ, jehož první číslo vyšlo v dubnu. Představuje výsledky práce účastníků Literárních dílen při Škole zotavení Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví. Autory uměleckých textů, básní a obrazů jsou lidé se zkušeností s duševním onemocněním.

celý článek
O peer lektorech v Sociální práci

O peer lektorech v Sociální práci

13. 8. 2019

V časopise Sociální práce vyšel článek o procesu zavádění pozic peer lektorů.Je věnován jednomu z aktuálních trendů v péči o duševní zdraví. Od 90. let 20. století se po celém světě rozšiřuje zaměstnávání lidí se zkušeností s psychiatrickou péčí na pozicích peer pracovníků.

celý článek
Po stopách Keroacka

Po stopách Keroacka

1. 8. 2019

Pražský spolek Dobré místo spustil nový web s názvem Off the road (www.offtheroad.cz), česky Mimo cestu, pro lidi, kteří nejdou po vyšlapaných trasách. Název je připomínkou Keroackova románu Na cestě. „Naše webové stránky představují především autory, kteří mají vlastní zkušenost s duševním onemocněním, ale mohou zde publikovat i lidé bez psychiatrické diagnózy. Uveřejňujeme jejich životní příběhy a jejich tvorbu literární, výtvarnou a publicistickou,“ říká editor Tomáš Vaněk. Web podle něj přináší na světlo práci lidí, kteří jsou často považováni za společenskou přítěž. „Chceme ukázat, že zdravotní handicap ještě nemusí znamenat handicap lidskosti, tvořivosti a citlivosti ke společenským problémům. V mnoha případech je to spíš naopak,“ dodává předseda spolku Josef Gabriel.

-kry-
celý článek
Blázníš? No a!

Blázníš? No a!

23. 7. 2019

Blázníš? No a! je jednodenní vzdělávací program pro středoškoláky. Jeho smyslem je odstraňování předsudků a obav, které provázejí duševní obtíže a nemoci i psychiatrickou péči obecně. Celý program je interaktivní a současně edukativní. Učí mladé lidi, jak se odvážně postavit životu, učit se od sebe navzájem, respektovat jeden druhého a vzájemně si pomáhat.

celý článek
Skupina pro zotavení

Skupina pro zotavení

17. 7. 2019

Pořádá Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví. Těšit se můžete na 12 setkání, během kterých se v úzkém sdíleném kruhu zaměříme na naději, odvahu, trpělivost, víru a další "pomocníky" na cestě k zotavení. Skupina bude uzavřená, obsah jednotlivých setkání je navzájem propojený. Setkání bude konat každé pondělí mezi 17. a 19. hodinou.

celý článek
Navzdory bariérám

Navzdory bariérám

17. 7. 2019

Soutěž o nejlepší fotografie, které zobrazují okamžiky, kdy člověk se zdravotním postižením překonal stávající bariéry, ať už architektonické, informační nebo i mezilidské, vyhlašuje Vládní výbor pro zdravotně postižené občany.

celý článek
Dále k reformě

Dále k reformě

17. 7. 2019

V rámci probíhající Reformy péče o duševní zdraví vznikla souhrnná zpráva zaměřená na problematiku používání omezovacích prostředků v psychiatrických zařízeních. Je základní analýzou současného stavu, na niž naváže zpřesnění a standardizace způsobů, jakými mohou být pacienti v odůvodněných případech omezeni. Ministerstvo zdravotnictví v této oblasti již nyní spolupracuje se Světovou zdravotnickou organizací. V souladu s cíli celé reformy by výsledkem mělo být důslednější naplňování lidských práv duševně nemocných.

celý článek
EASI Cup 2019...bez předsudků!

EASI Cup 2019...bez předsudků!

9. 7. 2019

Je to sportovně osvětová událost nejen pro lidi s duševním onemocněním. Již 16. ročníku mezinárodního fotbalového turnaje se zúčastní 23 týmů z 13 evropských zemí a bude se konat ve dnech 16. až 18. července ve Sportovním areálu Pražačka v klidném a zalesněném prostředí v srdci Žižkova (Za Žižkovskou vozovnou 19/2716). Akci pořádá Fokus Praha, záštitu převzal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Patronem této události je Vladimír Šmicer.

celý článek
V Trutnově bude Centrum duševního zdraví

V Trutnově bude Centrum duševního zdraví

4. 7. 2019

Rada Královéhradeckého kraje schválila 7,5 milionu korun na podporu realizace pilotního projektu Centrum duševního zdraví RIAPS v Trutnově. V rámci Programu podpory Center duševního zdraví z Operačního programu Zaměstnanost podpořilo tento projekt Ministerstvo zdravotnictví ČR dotací ve výši 14 milionů korun.

celý článek
Bohnice na Housce

Bohnice na Housce

18. 6. 2019

Psychiatrické nemocnice Bohnice pořádá poslední víkend v červenci na nádvoří hradu Houska již 16. ročník akce Bohnice na Housce. Po celý víkend si budete moci vyzkoušet rozličná řemesla využívaná při pracovní rehabilitaci v Psychiatrické nemocnici Bohnice a zakoupit předměty, které vznikly v terapeutických dílnách a na odděleních. Na akci se také budou prezentovat spřátelené organizace Centrum duševního zdraví Prahy 8, Bona, o.p.s a Psychiatrická nemocnice Kosmonosy.

celý článek
Kouzelný klíč

Kouzelný klíč

18. 6. 2019

Psychiatrická nemocnice Bohnice vyhlásila XV. ročník literární soutěže pro pacienty a zaměstnance psychiatrických zařízení v České a Slovenské republice Kouzelný klíč 2019 – 2020.

celý článek
Zahradní terapie pomáhá

Zahradní terapie pomáhá

4. 6. 2019

Tréninková zahrada Centra pracovní rehabilitace (CPR) v královéhradeckých Malšovicích začala sloužit jako terapeutický prostor. „Klienti budou mít zahradu na starosti od A do Z, od přípravy půdy, přes sázení, plevání, zalévání rostlin až po sklizeň. Mimo psychické a fyzické dopady má zahradničení skvělé socializační účinky. Při práci se potkají jak zdravotně, tak sociálně vyloučení lidé, kteří se mezi sebou učí stavět mosty,“ ředitel Centra pracovní rehabilitace Mgr. Michal Vejprava.

celý článek
Příprava fotbalového týmu CDZ Praha

Příprava fotbalového týmu CDZ Praha

4. 6. 2019

Fotbalový tým Centra duševního zdraví Praha tvoří bývalí i současní pacienti především z Psychiatrické nemocnice v Bohnicích i zaměstnanci Fokusu Praha -Centra Bohnice. Tento tým pravidelně trénuje každé úterní odpoledne na fotbalovém hřišti v areálu bohnické nemocnice. V letošním roce se již zúčastnil několika turnajů nejen v České republice, ale například i v Rakousku. V plánu je na měsíc září další výjezd do zahraničí, tentokrát do Belgie.

celý článek
Tréninkové bydlení v Náchodě

Tréninkové bydlení v Náchodě

28. 5. 2019

Pobočce organizace Péče o duševní zdraví v Náchodě se podařilo získat tréninkový byt a nabídnout tak lidem s dlouhodobou duševní nemocí rehabilitační formu bydlení.

celý článek
Projekt jménem VIZDOM

Projekt jménem VIZDOM

28. 5. 2019

Odborné týmy pro včasnou pomoc při psychických obtížích začaly od dubna pracovat ve třech regionech: v Praze 8, v Plzni a v okrese Blansko. Lidé, kteří se potýkají s psychickými obtížemi, tak mohou zdarma využít zcela nový typ služby. Projekt jménem VIZDOM (včasná intervence u závažných duševních onemocněních) je součástí reformy psychiatrické péče a koordinuje ho Národní ústav duševního zdraví.

celý článek
Kdo je Akademie Filantrop?

Kdo je Akademie Filantrop?

21. 5. 2019

Filantrop je komunitní centrum zaměřené na vzdělávání především dětí a mládeže. Každé dítě bez ohledu na zázemí má právo rozvíjet své sny a potenciál. Snahou je, aby si stanovily vlastní cíle, jejichž dosažení úspěšně rozvine osobnost každého jedince. Probíhá zde doučování dětí – klasickou i alternativní formou – koučing a charitativní bazárek Laskavost daru – projekt, který vznikl za účelem setkávání finančních prostředků pro sociálně znevýhodněné děti, které si nemůžou doučování z vlastních zdrojů dovolit. Prostředky z Hit Hitu půjdou do budoucna na rozšiřování centra o jógu v rámci mezigeneračního soužití.

celý článek
Jak se žije člověku s duševním onemocněním

Jak se žije člověku s duševním onemocněním

21. 5. 2019

Mohou mít lidé s duševním onemocněním smysluplné životní role? Mohou zastávat odpovědná povolání? Mohou mít blízké vztahy a zájmy jako všichni ostatní? S odpovědí pomůže dokument Jeden den – život s duševním onemocněním. Na vytvoření a natočení se svými nápady a dovednostmi podílelo téměř 40 lidí napříč profesemi a životními zkušenostmi. Dokument byl natočen v rámci projektu Komunitního centra pro Zotavení neziskové organizace Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví.

celý článek
Přednáška o významu peerů a svépomocných aktivit

Přednáška o významu peerů a svépomocných aktivit

21. 5. 2019

Národní ústav duševního zdraví pořádá veřejnou přednášku Richarda Weingartena: Význam peerů a svépomocných aktivit v systému péče o duševní zdraví (zkušenosti z USA, Brazílie a Nizozemska). Přednáška se bude konat v pondělí 27. května od 15 do 17 hodin ve Velké posluchárně NUDZ (Topolová 748, 250 67 Klecany).

celý článek
starší články

Novinky

Zajímavé akce a projekty firem a sdružení, upoutávky na nové produkty či služby pro zdravotně postižené.

Doporučit dál:

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |