Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Diskuse o reformě nabírá na intenzitě

15. 4. 2013

Po létech nedůvěry v možnost pozitivní změny v systému péče o lidi s duševním onemocněním a po nečekané změně postoje ministerstva zdravotnictví, které v loňském roce ohlásilo reformu psychiatrické péče, nabývají obrysy budoucích změn stále reálnější podobu.

Diskuse o reformě nabírá na intenzitě

Během března a dubna se v Praze uskutečnilo několik seminářů a konferencí, jejichž společným tématem byla neutěšená situace v oblasti péče o duševně nemocné a možnosti její změny. Diskutovalo se na půdě Senátu, Parlamentu, v Národní technické knihovně i jinde. Atmosféra byla zpočátku nedůvěřivá až konfrontační. Za rozdílnými názory, postoji a zájmy poskytovatelů lůžkové, ambulantní a terénní psychiatrické péče, pacientských a rodičovských organizací se však stále jasněji rýsovala společně vnímaná značně zanedbaná krajina psychiatrické péče v České republice. Diskutující se naprosto shodovali v tom, že současnou podobu péče o duševně nemocné je nutné změnit.

Seminář v Senátu

První z řady diskusních setkání byl seminář „Reforma psychiatrické péče z pohledu odborníků uspořádaný 11. března v Senátu pod záštitou jeho místopředsedy Ing. Zdeňka Škromacha. Představitelé ministerstva zdravotnictví ani předpokládání zastánci reformy na něj nebyli pozváni. Vůdčím motivem semináře byly obavy z připravované reformy. Vystoupení odborníků z klinických pracovišť a z psychiatrických léčeben však ukázala, že ve shodě s nepřítomnými reformátory vidí jak katastrofální podfinancovanost psychiatrie, tak nutnost zásadní změny systému. „Reforma nutná je. Ambulantní psychiatři mají na pacienta deset minut. To je ostuda, to není péče. Pokud má být nějaká reforma, nemůže se týkat jenom léčeben. Když jsem byl v Parlamentu a v Senátu, kde se jednalo o situaci lidí s duševním onemocněním, byli tam přítomni jeden, dva poslanci. Jednou jich tam bylo šest, tři odešli po přestávc e, dva usnuli. Komunikace mezi ministerstvem zdravotnictví a ministerstvem práce a sociálních věcí nefunguje. Reforma je potřebná ve Diskuse o reformě nabírá na intenzitě všech segmentech. Chybí zákon o duševním zdraví. Jsou potřebné legislativní úpravy, které zaručí kontinuitu reformy,“ pojmenoval hlavní problémy a úkoly prof. MUDr. Ján Praško, přednosta Psychiatrické kliniky FN Olomouc.

Konference v Národní technické knihovně

Připravovaná reforma psychiatrické péče v ČR byla tématem pracovní konference Dialogy o duševním zdraví, kterou ministerstvo zdravotnictví uspořádalo 2. dubna v Národní technické knihovně v Praze. Představitelé ministerstva nastínili jak současnou situaci (nedostatečné financování psychiatrické péče, materiálně a technicky zastaralé psychiatrické léčebny, špatná dostupnost psychiatrické péče), tak představu o nastartování reformy s pomocí evropských peněz. S prezentací svých názorů, požadavků a připomínek vedle pracovníků ministerstva zdravotnictví vystoupili také zástupci poskytovatelů psychiatrické péče, sociálních služeb a pacientů.
Ve druhé části konference diskutovali účastníci rozdělení do deseti skupin zhruba po deseti lidech (ve kterých byli paritně zastoupeni představitelé různých segmentů péče) o tom, jakou roli by mohla plnit uvažovaná komunitní centra duševního zdraví. „Pořadatelé konference úmyslně rozdělili lidi do malých skupin, aby mohli jasně mluvit o svých názorech. Od začátku to bylo nastaveno tak, aby z toho vzešel kvalitativní výzkum názorů na vytvoření nového segmentu péče, tedy center duševního zdraví, ale také aby bylo jasné a zřejmé, co trápí a co by potřebovaly ostatní segmenty, tedy segment psychiatrických léčeben, psychiatrických oddělení a ambulancí,“ říká ředitel PL Bohnice MUDr. Martin Hollý. Podle něj mělo ministerstvo do konce dubna zpracovat analýzu všech názorů, které se v diskusích objevily. „Myslím, že se informace podaří analyzovat a že se nezapomene na žádný názor, který tam zazněl. Četnost jednotlivých názorů není klíčová. I když některé názory zazněly jenom dvakrát a některé jiné dvacetkrát, tak v tom závěrečném shrnutí by se měly objevit ve stejné váze,“ vysvětluje M. Hollý. Tvůrci připravované strategie reformy si podle něj na základě katalogu názorů mohou udělat jasnější představu o tom, na co všechno musí při plánování transformace myslet. „Jedním z výsledků konference je poznatek, že debaty byly méně konfliktní, než by se dalo očekávat na základě zkušeností z různých jiných fór. Posun k racionální diskusi tam byl reflektován z mnoha stran,” tvrdí M. Hollý.

Seminář v Parlamentu

Pod záštitou MUDr. Jiřího Štětiny, místopředsedy Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, se 9. dubna uskutečnil parlamentní seminář „Reforma péče o osoby s duševní poruchou“, kde vystoupil také ministr zdravotnictví doc. MUDr. Leoš Heger, CSc. Připomněl, že psychiatrie v České republice je kritizována ze strany zahraničních institucí i ze strany českých pacientů. „Tato kritika je ve své části oprávněná a ve své části nespravedlivá. Nespravedlnost spočívá v tom, že kvalita našich psychiatrů je velmi dobrá, má velmi dobré mezinárodní renomé. Na druhou stranu je potřeba uznat, že vztahy mezi zdravotnictvím a sociálním systémem nejsou úplně dobře vypořádány co do povinností a co do financování. Rovněž je pravdou, že procento peněz ze zdravotnického systému, které do psychiatrie jde, je zřetelně nižší než je tomu v západních vyspělých zemích,“ uvedl L. Heger s tím, že ministerstvo uvažuje o zvýšení objemu finančních prostředků určených pro psychiatrii ze současných 3,5 procenta na pět procent z rozpočtu na zdravotnictví. Průměr v zemích EU je přitom osm procent a vyspělé země dávají na psychiatrii kolem dvanácti procent. To si zatím podle ministra Hegera v České republice nikdo nedokáže představit. „Kdybychom měli zvednout zásobení penězi psychiatrické péče o 5 procent, tak to dnes znamená 20 miliard. A to jednorázově nejde udělat,“ uvedl L. Heger.
Systém psychiatrické péče v České republice podle něj stojí zejména na psychiatrických léčebnách. „Léčebny jsou poměrně velmi zanedbané, pokud jde o jejich stavební stav a prostředí, ve kterém pacienti žijí. To je předmětem velké kritiky. V každé léčebně jsou až desítky procent pacientů, kteří netrpí akutní psychickou poruchou a zůstávají zde z důvodů sociálních. Spíše svou psychickou nemocí nebo duševním stavem jsou stigmatizováni a handicapováni a nejsou schopni se zařadit do běžného života,“ konstatoval ministr Heger. Podle něj je potřeba zřídit lépe dostupný komplex komunitních služeb zahrnující chráněné bydlení, ambulantní resocializační a asistenční péči. „Léčeben je u nás poměrně hodně. Ve všech by se měly odstranit nedostatky v interiérech a ve fyzickém stavu budov,“ řekl L. Heger s tím, že zatím není jasné, do jaké míry k tomu bude možné využít evropské dotace. Ministerstvo však podle něj bude usilovat o to, aby se potřebné sociální služby budovaly ve spolupráci s psychiatrickými léčebnami.

Plány na příštích šest let

V druhé polovině letošního roku by Česká republika měla disponovat dokumenty nutnými pro alokaci prostředků z evropských strukturálních fondů. „V letošním roce má být připravena strategie, měl by vzniknout národní plán a nějaký implementační rámec, ale gró naplňování reformy, zejména pokud jde o čerpání finančních prostředků z evropských fondů, by mělo probíhat od roku 2014 do roku 2020. Uvědomujeme si, že to je běh na dlouhou trať, že ti, kdo přijdou po nás, budou muset toto téma nějak uchopit, proto se od samého počátku snažíme, aby bylo apolitické, aby hlavní nosné myšlenky přinášeli odborníci a veřejnost, které se to týká. Ministerstvo zdravotnictví pouze plní roli jakéhosi koordinátora,“ říká první náměstek ministra zdravotnictví PhDr. Marek Ženíšek, PhD. V současnosti se podle něj ministerstvo snaží iniciovat co nejširší diskusi všech zainteresovaných subjektů bez ohledu na politické rozdíly. „Reforma péče o duševní zdraví není pouze reformou oboru psychiatrie. Vnímáme ji daleko šířeji. Hlavním pilířem zdárné reformy bude zejména spolupráce s ministerstvem práce a sociálních věcí. Půjde o rozdělení rolí mezi MZ a MPSV, aby bylo zřejmé, kde se pacient nachází ještě v prostředí zdravotnickém a kde se nachází v prostředí sociálním,“ uvádí M. Ženíšek. Dalším z důležitých úkolů je podle něj komunikace se zdravotními pojišťovnami, aby bylo zajištěno financování nového systému po vyčerpání prostředků z evropských fondů. „V následujícím období počítáme s programy, které se budou týkat snahy destigmatizovat duševně nemocné. V minulosti se pro destigmatizaci duševně nemocných udělalo velmi málo,“ říká M. Ženíšek.
Deklarovaným cílem reformy je zlepšit život lidí s duševním onemocněním, zlepšit podmínky poskytování zdravotní péče, zlepšit provázanost zdravotních a sociálních služeb, omezit stigmatizaci duševně nemocných a podpořit resocializaci duševně nemocných. „Jsou to oblasti, které jsou obecně považovány za problematické, kde jde něco zlepšit nebo kde stojí za to usilovat o zlepšení. Není na nich nic kontroverzního,“ konstatuje M. Ženíšek s tím, že na prioritách v této oblasti existuje shoda i napříč politickými stranami. „Úkolů pro přípravu reformy je mnoho. Zejména nedostatečná provázanost zdravotních a sociálních služeb nás trápí celou řadu let. Uvědomujeme si, že bez zásadní provázanosti nebo shody s ministerstvem práce a sociálních věcí se neobejedeme, můžeme hovořit pouze o reformě oboru, ale nikoliv o reformě péče o duševní zdraví,“ uvádí M. Ženíšek.
Dalším problémem, který je podle něj třeba řešit, jsou příliš velké spádové oblasti psychiatrických léčeben. „Chybějící alternativa k dlouhodobé lůžkové péči, to je další pilíř té reformy. Pokud nevytvoříme podmínky pro vznik alternativ, tak vůbec nelze hovořit o investování velkých finančních prostředků, které budou čerpány během programového období, na přeměnu nebo opravy léčeben. To je také fakt, proti kterému není odporu,“ říká M. Ženíšek. Podle něj je třeba také opakovaně připomínat trend nárůstu duševních onemocnění a to, že duševní nemoc je jedním z nejčas
Josef Gabriel


Článek byl zveřejněn v časopise Esprit, číslo 3-4/2013. Vydává Česká asociace pro psychické zdraví.
Kompletní archiv vydaných čísel naleznete na stánkách www.capz.cz/esprit
Josef Gabriel

Josef Gabriel

šéfredaktor portálu Lidé mezi lidmi, bývalý dlouholetý redaktor Zdravotnických novin a vedoucí tvůrčí dílny na Vyšší odborné škole publicistiky v Praze.
Kromě práce pro spolek Dobré místo, z.s. a portál Lidé mezi lidmi se aktivně angažuje v iniciativě Mise pro duševní zdraví a Platformě pro transformaci psychiatrické péče v ČR.

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |