Anglický termín peer se u nás překládá jako člověk se zkušeností, to jest někdo, kdo si prošel všemi stadii duševního onemocnění – ataka nemoci, hospitalizace, sdělení otřesné diagnózy, vzpoura a odmítání léčby, pád na dno, vyrovnání se s realitou závažného onemocnění, přijetí nutnosti léčby, snaha pracovat a žít smysluplně. Takový člověk je schopen vyslechnout, porozumět a poradit dalším psychicky nemocným lidem.
Během tří let získá třicet peer konzultantů praxi zaměstnání na 0,5 úvazku v multidisciplinárním týmu poskytujícím terénní péči lidem s vážným duševním onemocněním nebo zkušenost s prací peer konzultantů na odděleních Psychiatrické nemocnice Bohnice formou několikaměsíční stáže, podle svých individuálních předpokladů a možností.
„Tato kvalifikace a praxe jim zvýší možnost, aby se jako peer konzultanti uplatnili na trhu práce. Prvních deset peerů zakončilo svou účast v projektu na konci května a od června pokračují jako zaměstnanci Dobrého místa v práci pro pacienty PN Bohnice,“ říká Gabriel s tím, že Tereza už pracuje v další neziskové organizaci Baobab v Praze.
Ta se věnuje sociální rehabilitaci lidí s duševním onemocněním. Druhá desítka lidí se do projektu zapojuje v těchto dnech.
Svépomocná skupina se bude v rámci projektu vzájemně motivovat, povzbuzovat, sdílet své problémy. Aktivity, které neziskovka nabízí, se pohybují na poli společensko – kulturních a sportovních. Probíhají jak v prostorách Dobrého místa, tak v terénu například navštěvují galerie, muzea, podnikají společné výlety. Více než 400 lidí s vážným duševním onemocněním, kteří sem přijdou hledat pomoc, může získat díky svépomocné skupině podporu, inspiraci, příležitost k uplatnění vlastní tvořivosti a větší kontrolu nad svým životem a zdravotním stavem. (KRY)