Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Terapeutická komunita Tao 

11. 11. 2015

Změna v péči o lidi s duševním onemocněním

V Psychiatrické nemocnici Marianny Oranžské v Bílé Vodě na Jesenicku vznikl nový projekt péče o chronicky duševně nemocné zaměřený na moderní léčebné metody a přístupy. Terapeutická komunita Tao (Cesta)je od ledna 2015 zapojena do projektu s názvem Implementace systému ucelené rehabilitace pro osoby s duševním onemocnění v regionu Jesenicko.

Terapeutická komunita Tao 

Cílem je vybudování samostatného oddělení pro duševně nemocné, které využívá metody terapeutické komunity s důrazem na psychosociální rehabilitaci. V další rovině je projekt zaměřen na propojení sítě zdravotnických a sociálních služeb v regionu Jesenicko. Metoda přispívá ke zkvalitnění programu tak, aby jej co nejvíce klientů dokončilo, aby byl propojený s programy partnerských organizací a usnadňoval vstup klienta do návazné péče a zvyšoval jeho udržení v síti služeb. Chceme dosáhnout toho, aby se snížil počet opakovaných hospitalizací díky zhoršenému duševnímu, zdravotnímu a sociálnímu stavu klienta mimo prostory nemocnice z důvodů nízké sociální a rehabilitační podpory.

Metoda terapeutické komunity umožňuje partnerský a zodpovědný přístup k léčbě, je zaměřena na vlastní skupinové budování léčebného prostředí, sociální učení, psychoterapii, edukaci, zvyšování kompetencí, podporuje osobní dovednosti, soběstačnost, využívání vlastních zdrojů a sebemotivace. Vede klienta ke zodpovědnému rozhodovaní a mírnění dopadů nemoci na osobní život, motivuje ho a připravuje na využívání následné péče v sociálních službách jako prevenci recidivy onemocnění a zároveň podporuje vlastní účast na zvýšení kvality života.

Terapeutická komunita si zvolila název TAO, který symbolizuje cestu k uzdravení. Tomu přispívají samostatné prostory pro ubytování s důrazem na soukromí a nízkou kapacitu skupiny. Program je určen pro 17 klientů, tak aby mohly fungovat principy malé terapeutické skupiny "rodinného typu". Pro klienty je tak usnadněn adaptační proces, mají vyšší možnost vytváření vztahů, mají zodpovědnost za chod skupiny a přispívají k růstu kvality vzájemného soužití. K dispozici jsou odpovídající místnosti pro terapeutické aktivity s adekvátní výbavou, místnost nácviku sociálních dovedností a místnost pro volnočasové aktivity. Oceňovaná je možnost samostatně i organizovaně opouštět prostory nemocnice a učit se účelně řídit kvalitu svého života.

Profesionální pracovní tým byl rozšířen o odpovídající počet personálu což zkvalitnilo individuální přístup ke klientovi. Uplatňovány jsou léčebné faktory metody terapeutické komunity – rodinné prostředí, ucelená filozofie, terapeutická struktura, rovnováha mezi demokracií, terapií a autonomií, sociální učení za pomoci sociální interakce, možnost zvládání krizí, terapeutický účinek všech aktivit běžného života, odpovědnosti klienta za své chování, zvyšování sebevědomí díky úspěchům, zvnitřnění pozitivního systému hodnot, zvládání konfrontace, pozitivní tlak skupiny, učení se emocím a schopnosti je vyjádřit, změna negativního přístupu na pozitivní, zlepšování vztahů v rodině.

Terapeutický program je rozčleněn do třech fází (adaptační, růstová a separační), součástí jsou aktivity s partnerskými organizacemi mimo nemocnici. Denní program obsahuje skupinová setkání, léčebné zdravotnické aktivity, spolupráci s lékařem, individuální a skupinovou psychoterapii, socioterapii, pracovní terapii, plnění komunitních funkcí, nácviky sociálních dovedností, edukaci, sebepéči, svépomocné aktivity, účelné využívání volného času, práci s osobním plánováním, práci s finančním deníkem, motivační složku. Pro klienty, kteří mají mimo chronického duševního onemocnění ještě problém s užíváním návykových látek je do programu zařazena terapie cílená na závislostní chování.

V krásném prostředí Rychlebských hor působí kladně už samotná příroda. Nemocnice je od roku 1954 umístěna v zámečku téměř na samé hranici s Polskem. Budova i zámecký park prošly rekonstrukcí a všichni usilují o vytvoření domácí atmosféry pro příjemnější pobyt. Nemocnice je nyní pojmenována po nizozemské princezně Marianně Oranžské, která byla pruskou princeznou. Na zámku Bílá Voda později žila a významně charitativně působila ve zdejším kraji. Lze ji považovat za symbol liberálního a lidského přístupu. Ten uplatňujeme i v současnosti, nemocnice je určena pro poměrně nízký počet klientů a je rozdělena do šesti malých oddělení.

V rámci tvorby regionální sítě služeb pro chronicky duševně nemocné má práce s klienty dvě úrovně. V rovině profesionální spolupráce je díky projektu možné pravidelné setkávání zástupců spolupracujících organizací s možností vytváření koncepčních strategií a případové práce. V rovině práce s klienty projekt umožnil propojení aktivit jednotlivých pracovišť již v době pobytu klienta v psychiatrické nemocnici, což snižuje obavy z budoucnosti a zvyšuje motivaci k využívání následné péče.

Projekt s názvem Implementace systému ucelené rehabilitace pro osoby s duševním onemocnění je financován z Norských fondů 2009 ­ 2014.

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |