Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

V bohnickém Peer klubu začíná (pokračuje) literární a publicistická dílna

27. 6. 2016

V nově otevřeném Peer klubu Psychiatrické nemocnice Bohnice si mohou lidé s vážným duševním onemocněním vyzkoušet tvůrčí psaní. Pondělní setkání v klubu navazují na literární a publicistickou dílu spolku Dobré místo.

V bohnickém Peer klubu začíná (pokračuje) literární a publicistická dílna

Spolek Dobré místo provozoval od dubna 2015 v prostorách Psychiatrické nemocnice Bohnice dvě samostatné dílny zaměřené na tvůrčí psaní – literární dílnu a publicistickou dílnu. Po ukončení projektu Peer aktivity podpořeného z Norských fondů, začala v bohnickém Peer klubu fungovat sloučená literární a publicistická dílna. „Každé pondělí sem chodí jak ostřílení účastníci předchozích dílen, tak noví zájemci o vlastní literární nebo publicistickou tvorbu z různých oddělení nemocnice. Chceme navázat na zkušenosti z projektu Peer aktivity a dát šanci dalším lidem,“ říká Josef Gabriel, který v současnosti vede pondělní setkání. Publicistická dílna, která se scházela na pavilonu 19 v areálu bohnické nemocnice, měla podle něj charakter diskusního klubu spojeného se školou novinářských žánrů. „Vítán byl každý, kdo měl chuť pojmenovat problémy, které si zaslouží veřejnou prezentaci a něco o nich napsat,“ uvádí Josef Gabriel, který do dubna 2016 vedl samostatnou publicistickou dílnu společně s peer lektory Marcelou Krylovou a Davidem Ašembrylem.

Účastníci literární dílny se mohou pochlubit sborníkem krátkých povídek a básní (Skří)pění, který v elektronické podobě vznikl na konci června 2016 a je připraven k vytištění. Literární dílnu vedla básnířka Kateřina Kováčová společně s peer lektory Tomášem Vaňkem a Jindřiškou Vlčkovou. „Asi neminula dílna, aby nám Katka nepřipomínala, že je rozdíl mezi psaním pro lidi a psaním pro sebe. Těžko se nám ti lidé, čtenáři, integrovali do našeho světa plného různých zvláštnůstek,“ uvádí v předmluvě sborníku Tomáš Vaněk. Spolupráce s Kateřinou Kováčovou byla podle něj velmi obohacující. „Mohli jsme všichni, my spisovatelé s papíry na hlavu, sledovat, jak se rozbíjejí některé naše touhy o vlnolam mysli člověka, který je ´ve světě literatury´ už trochu zabydlen. Oč větší radost pak mohla přijít, když se některé nalomené vlny před břehem poskládaly k ještě větší majestátnosti a s posvátným zahučením se rozpleskly o pláž! Jsem moc rád, že ideové spory nezadusily naše přátelství. Jako člověk s diagnózou F20 mám problém vidět věci jasně, nořím se do textů a pro třísky nevidím padat les,“ tvrdí Tomáš Vaněk.

Otevření Peer klubu v prostorách Divadla za Plotem v areálu psychiatrické nemocnice a zařazení spojené literární a publicistické dílny do jeho programu, umožní lidem, kteří už udělali první literární a novinářské kroky, aby pokračovali v tvůrčích aktivitách. „Rádi bychom našli mezi pacienty nemocnice další talenty a případně se společně pokusili o vytvoření nového ´peer´ časopisu, který by ukazoval život lidí s psychiatrickou diagnózou v trochu jiném světle, než je u nás obvyklé,“ říká Josef Gabriel.

Kateřina Málková

Kateřina Málková

Když v pubertě nosila tričko s nápisem Crazy girl, nevěděla, jak doslovně ji to jednou bude vyjadřovat. Pro ni to znamenalo divokost, živelnost a radostnost, kterou se v té době pyšnila. V sedmnácti letech sestoupila do pekel. Začalo to osudným zjištěním, že strach ze strachu způsobuje strach. To způsobilo depresi. Jako odpočinek od deprese přišla mánie a nakonec vše vyvrcholilo psychózou. Od té doby trpělivě leze z propasti. Nálepky, kterými ji lze v současné době popsat, jsou „učitelka jazyků,“ „literátka,“ nebo „intelektuálka“ zároveň však „invalidní důchodce.“ Ona sama se identifikuje s vlkodlakem.

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |