
"Budu velmi rád,“ píše jim předseda NRZP ČR Václav Krása, „když oslovíte předsedu vlády Petra Nečase (necas.petr@vlada.cz), místopředsedkyni vlády Karolínu Peak (peak.karolina@vlada.cz), místopředsedu vlády Karla Schwarzenberga (schwarzenberg@top09.cz) a zdůrazníte jim, že nesouhlasíte s tím, aby VVZPO spadal do kompetence MPSV ČR. Význam této organizace přesahuje svým významem běžný poradní orgán Vlády ČR a byl vždy vnímán lidmi se zdravotním postižením jako určitá záruka toho, že vláda má zpětnou vazbu a dostatek informací o problémech lidí se zdravotním postižením.“
Argumenty pro setrvání Vládního výboru pro zdravotně postižené občany na Úřadu vlády
VVZPO je možno zařadit mezi nejstarší poradní orgány vlády v novodobé historii ČR. Byl zřízen usnesením vlády již v roce 1991. Mezi hlavní důvody pro jeho vytvoření patří zejména:
Jak vyplývá ze Statutu VVZPO, Vládní výbor pro zdravotně postižené občany je stálým koordinačním, iniciativním a poradním orgánem vlády České republiky pro problematiku podpory zdravotně postižených občanů.
VVZPO ve své činnosti usiluje o vytváření rovnoprávných příležitostí pro zdravotně postižené občany ve všech oblastech života společnosti. Výbor zejména:
a) upozorňuje na závažné problémy zdravotně postižených, které náležejí do působnosti několika resortů;
b) zaujímá stanoviska a předkládá doporučení k materiálům předloženým vládě ČR, pokud se dotýkají zdravotně postižených;
c) sleduje a napomáhá realizaci aktuálně platného národního plánu pro občany se zdravotním postižením;
Činnost VVZPO (včetně činnosti jeho odborných skupin) zabezpečuje sekretariát Výboru, který je organizační součástí Úřadu vlády ČR.
VVZPO monitoruje a navrhuje opatření ve všech důležitých oblastech, které považuje z hlediska vytváření podmínek pro integraci a zapojení do společnosti za prioritní. Mezi tyto oblasti patří zejména: vzdělávání, zaměstnávání, sociální zabezpečení včetně sociálních služeb, přístupnost prostředí (přístupnost veřejných budov i dopravy), přístup k informacím, zdravotní péče, rehabilitace, přístup ke kulturnímu dědictví, získávání potřebných statistických údajů, zajištění rovného zacházení a zákazu diskriminace apod.
Jak vyplývá z výše uvedeného výčtu, není vhodné svěřit činnost tohoto poradního orgánu do působnosti jediného resortu, neboť je nezbytné působit na všechny výše uvedené oblasti nadresortně a propojovat jejich aktivity tak, aby mohla být zajišťována plná a účinná integrace osob se zdravotním postižením do společnosti.
Je možno objektivně konstatovat, že vytvoření VVZPO a jeho fungování za uplynulých 20 let prokazatelně přispělo k výraznému zlepšení postavení osob se zdravotním postižením, zejména v oblasti naplňování jejich základních lidských práv a svobod. Cesta k integraci je však proces dlouhodobý, na kterém je třeba dále usilovně pracovat. V případě, že by VVZPO byl převeden z Úřadu vlády na MPSV, případně jiný resort, znamenalo by to ztrátu jeho nezávislosti a koordinačních schopností. Důvodně se obáváme, že by tento stav mohl zapříčinit výrazné zpomalení, či dokonce zastavení, procesu integrace a přerušení léta budované spolupráce mezi organizacemi zdravotně postižených a vládou.
Zdroj:NRZP ČR