Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Bohnická léčebna jde v reformách příkladem

5. 4. 2013

Připravovaná reforma psychiatrické péče by měla přinést významné změny fungování velkých psychiatrických léčeben, které se v současnosti starají o většinu vážně duševně nemocných lidí. PL Bohnice předjímá charakter těchto změn ve svém pilotním programu.

Bohnická léčebna jde   v reformách příkladem

Vedle pavilonů poskytujících lůžkovou péči pracuje v PL Bohnice od roku 1991 „nízkoprahové“ Centrum krizové intervence a od října minulého roku také Komunitní terénní centrum, které poskytuje služby pacientům po propuštění v jejich přirozeném prostředí. „V rámci této služby mají pacienti například možnost nám kdykoli zavolat, promluvit si, poradit se, a to jim dodává v prvních dnech po propuštění z léčebny jistotu a pomáhá lépe se znovu začlenit do běžného života,“ popisuje MUDr. Ing. Petr Příhoda, primář Komunitní péče Psychiatrické léčebny Bohnice. „Mimo zlepšování lůžkové péče se zaměřujeme také na vytváření nových služeb, které pomáhají pacientům ve složité fázi propuštění z hospitalizace. Pro mnohé z nich je toto období významně zatěžující. Právě proto vytváříme systém jakéhosi doprovázení tímto procesem,“ uvádí MUDr. Martin Hollý, ředitel Psychiatrické léčebny Bohnice. Podle něj si už v roce 2009 stanovila bohnická léčebna vizi: poskytovat integrovanou psychiatrickou péči v kontrolované kvalitě vedoucí ke spokojenosti pacientů. Spádovou oblastí PL Bohnice je téměř celá Praha, ale komunitní péči poskytuje v daleko menším regionu, především lidem Připravovaná reforma psychiatrické péče by měla přinést významné změny fungování velkých psychiatrických léčeben, které se v současnosti starají o většinu vážně duševně nemocných lidí. PL Bohnice předjímá charakter těchto změn ve svém pilotním programu. žijícím na Praze 8. Služba, při které psychiatrické sestry navštěvují pacienty v jejich domácím prostředí je určena především lidem s psychotickým onemocněním. Včasnou pomoc jednotlivcům ohroženým psychotickou krizí poskytuje asertivní mobilní tým, kde je vedle psychiatrické sestry také lékař, psycholog a sociální pracovnice. „Působíme na malém kousku Prahy, protože nemáme pocit, že by bylo dobré jet někam dvě hodiny, poskytnout 20 minut službu a vrátit se zpět,“ vysvětluje ředitel Hollý. Teprve nedávno se podle něj podařilo uzavřít se zdravotní pojišťovnou smlouvy, na základě kterých jsou propláceny výkony psychiatrických sester. „Na příkladu bohnické léčebny se ukazuje, že pozvolná transformace služeb je reálná a v praxi může fungovat. Tyto snahy současného vedení musím ocenit i ve světle toho, že se tak děje za pionýrských podmínek, kdy ještě nejsou zajištěny centrální zdroje financování,“ říká první náměstek ministra zdravotnictví Marek Ženíšek.

Josef Gabriel

Josef Gabriel

šéfredaktor portálu Lidé mezi lidmi, bývalý dlouholetý redaktor Zdravotnických novin a vedoucí tvůrčí dílny na Vyšší odborné škole publicistiky v Praze.
Kromě práce pro spolek Dobré místo, z.s. a portál Lidé mezi lidmi se aktivně angažuje v iniciativě Mise pro duševní zdraví a Platformě pro transformaci psychiatrické péče v ČR.

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |