Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Cestování bez bariér

3. 7. 2013

Čas prázdnin a dovolených se začal naplňovat. Ne každý však může jen tak prostě zapíchnout prst do mapy a říci si : Jedeme. Limitujícími okolnostmi nemusí být jen nedostatek finančních prostředků, často jsou to i fyzické možnosti budoucích cestovatelů. Když sedíme léta na vozíku, občas se nám zdá při pohledu na lákavé barevné fotografie přenádherných horských zákoutí i nekonečných mořských hladin, že jsme z tohoto způsobu relaxace neúprosným osudem prostě vyškrtnuti. Prostě my si můžeme vybírat jen z lázeňských zařízení, kde je přece také krásně.

Cestování bez bariér

Cestování a hendikepovaní

Jenže svět se mění. Společnost je stále přátelštější k hendikepovaným i v této oblasti. A přiznejme si, že i zde hraje určitou roli snaha o zisk. Mnohé cestovní kanceláře či ubytovací zařízení si už uvědomily, že pokud se nepřizpůsobí trendu současnosti a nepřipraví i dovolené ušité tzv. na míru lidem s postižením, mohou přijít o dosti velkou skupinu potenciálních zákazníků.

EDEN

Evropská komise poprvé v roce 2006 vyhlásila projekt European Destinations of Excellence (EDEN). O co šlo? O nabídku méně známých, ale přitom zajímavých a kulturně historicky i přírodně cenných regionů. Evropská unie se rozhodla podporovat cestování, a tím zatraktivnit Evropu jako nezapomenutelnou oblast, již by si mnozí mohli spojovat s cestovatelskými zážitky. Navíc rozšíření turistických nabídek pomůže i rozvoji podnikatelských aktivit v regionu, což umožní i zvýšit zaměstnanost, a tím i životní úroveň v určitém, dříve třeba zapadlém koutě.

Celá akce je míněna jako soutěž, do které se mohou přihlásit regiony či jednotlivá turistická zařízení splňující kritéria stanovená Evropskou komisí a u nás i agenturou Czech Tourism.

Cestování bez bariér

Každý rok je vyhlašované jiné téma spojené s mottem: „Společně na cestě k trvale udržitelnému rozvoji cestovního ruchu.“ V letošním roce 2013 bylo rozhodnuto, že za excelentní evropské destinace mohou být prohlášena jen taková místa, která umožňují přístup k jejich využívání všem bez ohledu na jejich hendikep. Prostě Cestování bez bariér – Accessible Tourism. Zúčastnit se této soutěže tedy mohou jen ty destinace, které „dlouhodobě pracují na odstraňování bariér v cestovním ruchu a zpřístupňování turistických atraktivit lidem s hendikepem, seniorům, rodinám s malými dětmi, případně dalším turistům se specifickými potřebami“.

Regiony se do soutěže mohly přihlašovat do 18.2. 2013 a už v květnu 2013, tedy na počátku turistické sezóny, byl znám vítěz. Do finále bylo vybráno porotou, v níž zasedaly také dvě organizace zdravotně postižených, a to Pražská organizace vozíčkářů a Centrum Paraple, pět destinací – Lipno, České Švýcarsko, Orlické hory a Podorlicko, Krkonoše a též Těšínské Slezsko.

Lipno

Nakonec nejvyšší ocenění Evropská destinace nejvyšší kvality – EDEN 2013 obdrželo Lipno, jež do soutěže vstoupilo pod názvem Lipno bez bariér. Tato zajímavá oblast plná turistických atraktivit už dávno přitahuje především kvůli krásné přírodě i mnoho cizinců, teď ještě navíc garantuje, že se zde dokáží postarat o potřeby „osob, jejichž schopnost pohybovat se, vidět, slyšet, vnímat, tj. orientovat se a komunikovat je trvale nebo dočasně omezena“.

S cestovní kanceláří za zády

Takže pokud si dokážete naspořit určitou částku na cestování, neváhejte, i když jste určitým způsobem hendikepovaní. Teď už víte, do kterých oblastí naší země se můžete obrátit. Pokud si však na samostatnou cestu bez zázemí cestovní kanceláře netroufáte, i zde máte dveře otevřené. Mnozí organizátoři cestování dnes také se zdravotně postiženými počítají. Například už řadu let na různé skupiny svých klientů myslí CK Atis z Bruntálu, která má své pobočky po celé republice.

V jejich katalozích narazíte na piktogramy neboli obrázky symbolizující určitou nabídku – například Dovolená s pejskem, Dovolená bez lepku, Dovolená s vozíkem, Dovolená pro zralý věk atd. Dovolená s vozíkem nabízí bezbariérové pobyty pro každého, má vytypované hotely a penziony nejen pro zákazníky s pohybovou indispozicí. Zdarma vydává pro všechny cestující osoby se zdravotním postižením, rodiče zdravotně postižených dětí nebo jejich opatrovníky, kteří si u ní zakoupí zájezd alespoň v hodnotě 2.990 Kč, Hand Card. Jde o slevovou kartu, která může postiženým i finančně usnadnit cestování. Nabídky takovýchto pobytů jsou dostupné na internetové adrese

www.atis.cz

odkud se přímo proklikáte na virtuální katalog „Dovolená s vozíkem“.


Text:Dagmar Šumberová Foto: Stanislav Šumbera

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |