Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Chodci sobě

27. 4. 2013

O tom, že kličkovat pražskými ulice není mnohdy vůbec snadné, není pochyb. Vymlácená dlažba, spousty psích výkalů, desítky nejrůznějších trvalých i dočasných zátarasů, o bezbariérovosti nemluvě. Mladý, sportovně založený člověk to nejspíš zvládne, co ale důchodci, rodiče s malými dětmi nebo zdravotně postižení? Jejich putování po těchto místech bývá mnohdy skutečným utrpením. Ještě ožehavější však je otázka bezpečnosti. V hlavním městě je evidováno 190 nebezpečných míst – většinou přechodů, se kterými by se mělo něco udělat. Obvykle však chybí peníze nebo patřičná povolení, ale téměř všech případů ochota se do něčeho takového pouštět. Na tom, že se čas od času přece jenom něco změní, mají zásluhu především různé občanské aktivity, které vyvíjejí na příslušné orgány tlak. K těm nejvýznamnějším patří internetový portál „Chodci sobě“ www.chodcisobe.cz., který pomáhá prosazovat zájmy pražských občanů, kteří se cítí omezování nebo ohroženi.

Chodci sobě

Portál provozují občanská sdružení „Pražské matky“ a „Oživení.“ Pražské matky se zabývají souvislostmi mezi dopravou, kvalitou životního prostředí v Praze a zdravím jejích obyvatel. Usilují o bezpečný a samostatný pohyb dětí po městě. Oživení se vedle problematiky korupce a střetu zájmů ve veřejné správě zaměřuje na podporu a propagaci dopravy šetrné k životnímu prostředí, zlepšování pěší a cyklistické infrastruktury v Praze a vzdělávání v oblasti udržitelné mobility.

Když si otevřete jejich webové stránky, dozvíte se nejenom o všech nebezpečných přechodech a nástrahách, které na vás po cestě Prahou mohou číhat, ale můžete sami nahlásit další nebezpečné místo, nebo se připojit k hlasování, kde je situace nejvážnější a mělo by se s tím co nerychleji začít něco dělat.

Také zásluhou tohoto projektu se letošní rok dočká úpravy alespoň deset nejnebezpečnějších míst, mezi něž patří přechody na Kačerově nebo Konvově a Korunní ulici. Magistrát na jejich realizaci uvolnil celkem 10 milionů korun, které získal přes organizaci BESIP. Co však těch 180 ostatních? Podle slov Jaroslava Macha, který působí jako specialista odboru rozvoje a financování dopravy pražského magistrátu by úprava zbývajících míst stála 95 milionů korun. To je sice hodně, když si však vezmeme, že odhadovaná korupce přijde náš stát ročně na 150 miliard korun, tak to člověku musí být líto. Přitom za loňský rok došlo na pražských přechodech podle policejních statistik ke 298 nehodám, kterým se často dalo předejít. Jenže peníze nejsou, a tak to Magistrát řeší po svém a některé přechody jednoduše ruší. Pokud se chodec v takových místech střetne s autem, bude to jeho vina, neměl tam chodit. Jeden člověk je zkrátka proti „vyšší moci“ krátký a sám nic nezmůže. Pokud ale všichni, kteří se chtějí domoci nápravy, spojí své hlasy- třeba prostřednictvím webového portálu, jejich šance na vyslyšení se zvýší. Dost možná se najdou i subjekty, které jejich úsilí podpoří. Skvělým příkladem je společná akce BESIP a společnosti ČEZ, které chtějí v naší republice nasvítit 35 přechodů. O tom, které to budou, se pak rozhodne hlasováním na webu www.ceskeregiony.cz.

Pokud právě vy patříte k těm šťastným, v jejichž okolí není co měnit, využijete webové stránky alespoň k získání spousty užitečných informací. Určitě přivítáte „Zelenou mapu“, která představuje nový pohled na naše hlavní město z hlediska nejrůznějších skupin obyvatel. Seznámíte se nejenom s bezpečnými trasami pro rodiče s dětmi a starší lidi nebo bezbariérovými cestami pro vozíčkáře, ale i cyklostezkami a spoustou dostupných míst vhodných k trávení volného času, nákupům či občerstvení. Na tyto stránky se můžete dostat přímo pomocí odkazu www.zelenamapa.cz nebo přes portál < target="_blank" href="http://www.chodcisobe.cz">www.chodcisobe.cz.

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |