
O situaci v sociálních službách jednali 18. února s ministryní Millerovou společně se zástupci poskytovatelů sociálních služeb také kraje. „V roce 2008 činila dotace 8,5 miliardy korun, v dalším roce 7,3 miliardy korun, pak 7,8 miliardy a dnes se ta částka pohybuje kolem šesti miliard korun,“ říká náměstkyně jihočeského hejtmana Mgr. Ivana Stráská. Poskytovatelé sociálních služeb se podle ní dostávají do obrovských problémů, protože současně rostou ceny a zvyšují se náklady jednotlivých služeb. „Systém ročně potřebuje 6,5 miliardy korun, aby přežil,“ tvrdí Ivana Stráská.
„Poskytovatelé budou muset omezovat pracovní místa v řádu stovek, snižovat kapacity lůžek, počty poskytovaných hodin terénní péče a podobně,“ uvádí prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Ing. Jiří Horecký. Bez dalších financí by podle něj muselo ukončit činnost asi 250 zařízení a o práci by mohlo přijít až 2400 lidí.
Ministryně Müllerová přislíbila, že bude jednat se zástupci vlády a především ministerstva financí o navýšení prostředků na sociální služby zhruba o půl miliardy korun. „Stejně jako stát by se ale o zařízení pro své občany měly zajímat kraje a také obce, které získaly nové peníze z loterií a také úpravou rozpočtového určení daní,“ uvádí Ludmila Müllerová. V současnosti podle ní ministerstvo mapuje situaci v jednotlivých krajích a přijímá žádosti o dofinancování služeb, které pak ve spolupráci s kraji vyhodnotí. Nejbližší jednání o financování sociálních služeb se má uskutečnit v průběhu března.
MPSV však upozorňuje, že zhruba šest miliard korun nejsou jediné finance, které na podporu sociálních služeb stát posílá. Dalších 20 miliard korun bude vyplaceno formou příspěvků na péči lidem, kteří jsou závislí na pomoci jiných osob. Z příspěvku na péči by si měli platit potřebné sociální služby, ale v praxi nebývá příspěvek pro nákup sociálních služeb využíván. „Řekněme si na rovinu, tyhle prostředky nemohou jít do kapes jenom jako přilepšení na stáří,“ uvádí ministryně Müllerová.