Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Hry usměvavých srdcí

4. 11. 2013

Bylo to v sobotu 14. října roku 2006, kdy se na Tyršově stadiónu v Jindřichově Hradci sešlo třiadvacet pohybu chtivých lidí, aby si zahráli pétanque. Přišli, či přijeli také lidé se zdravotním i tělesným handicapem, jejich doprovod, děti. Někteří se jen dívali. Tehdy asi ještě nikdo netušil, že se hrou s koulemi a malou kuličkou, které se říká Jack, košónek nebo prasátko, rozvine tradice, jež trvá již osm let.

Hry usměvavých srdcí

Letošní program

„Her usměvavých srdcí 2013“ obsahují kromě dvou atletických setkání (čtyřboj na jaře, trojboj na podzim) a pétanque ještě kuželky, páku a stolní tenis. Poslední dvě zmiňované disciplíny se teprve konat budou, a to v sobotu 30. listopadu od 9 hodin v Domě dětí a mládeže v Jindřichově Hradci. Věhlas seriálu roste, vždyť nedávno o svatém Václavu se při trojboji prezentovalo rovných 160 účastníků! Rekrutovali se nejen z okolí či jižních Čech, avšak až například ze Šumperka, Kralup nad Vltavou, různých míst Vysočiny.

Všech akcí se účastní klienti různých sociálních center, z Prahy přijíždí výprava Slavoje SPMP.

Novinka se uchytila

„Nic takového se tu nekonalo, žádné soutěže pro lidi s postižením nebyly ve městě ani v okolí. Zkusili jsme tedy něco nového a docela se to ujalo,“ s lehkou hrdostí v srdci uvedl Otakar Kinšt, což je šéf Sportovního klubu OK v Jindřichově Hradci. Soutěž v pétanque napoprvé dostala název „Hry usměvavých srdcí“ a toto pojmenování se tak zalíbilo, že takto pořádaná sportovní klání je nesou dodnes. Název vznikl tak trochu náhodně. „Má dcera Magdalena ráda kreslí, tak jsem se jí zeptal, jak by udělala plakát a diplomy pro naši soutěž. Odpověděla, že ti lidé na vozíčcích mají pořád dobrou náladu a namalovala srdce, která se usmívala,“ popsal zrod názvu pan Kinšt. Integrace zdravotně postižených lidí byla cílem, protože přiblížit například jedince s mentálním handicapem zdravé osobě a naopak nebývá jednoduché, ale v tomto případě se vybudování soudružného společenství zcela usnadnilo a bylo naprosto spontánní.

Vznikl seriál soutěží

„Hry usměvavých srdcí“ mají množství pravidelných účastníků, kteří se třeba sejdou jen při této akci. Navzájem se na sebe těší, proto k jedné sportovní disciplíně začaly přibývat další, aby možnost setkání byla co nejčastější. Hned v roce 2007 k pétanque, který zůstal stěžejním sportem, byly přiřazeny kuželky, přehazovaná, páka, stolní tenis a také orientační běh. „To byla fuška jezdit na vozíku po lese. Dokonce se tam i pár lidí ztratilo,“ vzpomněla vozíčkářka Naděžda Šteflová na dobrodružství, které zažila v lese zvaném Šajba. Orientační běh byl proto pro svoji náročnost z programu vypuštěn.

Obliba roste

Postupně se seriál „Her“ ustálil na odvětvích, která zvládne prakticky každý. Také kategorie účastníků jsou stále stejné, a sice: 1. tělesně postižení, 2. zdravotně postižení, 3. příchozí + doprovod, 4. děti do 12 let. Hlavní změna ve složení disciplín nastala v roce 2009, kdy se do programu dostal atletický trojboj. Naň se přihlásilo nevídaných 98 sportovců. V následujících letech pak přibyl ještě atletický čtyřboj a hlavně účast je stále vyšší a vyšší. „Pokud někdo přijde s novým nápadem, tak můžeme program rozšířit, případně obměnit. Chystáme se zařadit boccii, což je takový halový pétanque. Přijeďte s námi soutěžit, ať jste odkudkoliv,“ uzavírá Otakar Kinšt.

Roman „Kulich“ Pišný

Další informace: e-mail: kinstota@seznam.cz, skokjh@quick.cz telefon 606 934 098, fax384 361 486

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |