
Přestože je pracovních míst pro osoby se zdravotním postižením (OZP) v meziročním srovnání více, shánějí si práci čím dál hůře. „Může za to nedostatek vhodných pracovních nabídek, ale i neochota firem nabídnout těmto lidem zkrácené úvazky, o které stojí,“ shrnuje Lenka Černá, výkonná ředitelka inzertního webu a novin Annonce.
Nepříznivou situaci této skupiny potvrzují i aktuální data Úřadu práce ČR (ÚP ČR): Podíl OZP na celkovém počtu uchazečů o zaměstnání meziročně stoupl z 11,3 na 13 procent. Každý druhý zdravotně postižený člověk stojí o zkrácený úvazek I přesto jsou na trhu zaměstnavatelé, kteří takovéto uchazeče o práci vyhledávají. Podle dat Annonce nabízejí OZP nejvíce pracovních míst bezpečnostní agentury: každá šestá pracovní nabídka je od nich. „Pozice hlídače je mezi lidmi se zdravotním postižením oblíbená. Nejen, že patří mezi nejčastější nabídky, zároveň se jedná i o druhou nejčastěji poptávanou profesi,“ popisuje zájem o tuto práci mezi nezaměstnanými OZP Černá z Annonce.
Zaměstnáním OZP lze ušetřit 300 000 korun ročně
Zaměstnat OZP přitom zaměstnavatelům nabízí určité výhody. Mohou například ušetřit na dani z příjmu, nemusí řešit náhradní plnění ani odvod do státního rozpočtu, mohou požádat o příspěvky na mzdu a na vytvoření tzv. společensky účelného pracovního místa. „Zaměstnanec se zdravotním postižením tak může firmě ročně ušetřit zhruba 300 000 korun. Záleží na stupni jeho invalidity,“ odhaduje Potměšilová z NFOZP.
Čeští zaměstnavatelé si tyto výhody začínají uvědomovat. I když v tomto ohledu není situace ve srovnání s jinými vyspělými státy ideální, počet volných pozic vhodných pro OZP, které podniky prostřednictvím ÚP ČR nabízejí, roste. Aktuálně jich je téměř 10 100, zatímco před rokem jich bylo 5 500. Aktuálně jich je téměř 10 100, zatímco před rokem jich bylo 5 500.