Handicap versus razítko
V hlavní roli tentokrát také neúčinkoval Zdeněk Svěrák či jiný známý herec malého žižkovského divadla, ale místopředseda KDÚ ČSL pro sociální politiku Jan Bartošek, kterého doprovázeli kolegové ve žlutých trikotech. Ten otáčel kulatou buřinkou, a vybízel handicapované zájemce, aby se nechali na místě uzdravit. Přihlížející žasli, jak snadno se člověk může zbavit svého postižení, našli se však i rebelové, jako byl předseda Národní rady zdravotně postižených ČR Václav Krása, který si o takovém uzdravování myslel své. Zázračný pan Tau se ale nedal odradit a uzdravoval bez ohledu na postižení každého, kdo se této show byl ochoten zúčastnit. Na důkaz, že je po takovém zákroku skutečně zdravý, vypálila rozšafná asistentka příslušnému klientovi na čelo razítko, kterým dala tomuto zákroku úřední punc.
České „Lurdy“
Pokud někdo objevil v takové frašce a místě jejího konání souvislost, je na správné adrese. Podle obdobného scénáře jsou totiž „zázračně uzdravováni“ handicapovaní občané, kteří hromadně dostávají rozhodnutí, že jim od teďka vlastně tolik není, a tudíž nemají právo využívat průkaz. Že jim třeba chybí ruka nebo noha, nevadí, mají přece oficiální zprávu s razítkem, že jsou od poslední kontroly zdraví a tudíž žádné zvýhodnění nepotřebují. A právě na tuto smutnou realitu chtěli upozornit zástupci KDÚ ČSL, kterým není osud handicapovaných spoluobčanů lhostejný.
Co dodat?
Když český génius Jára Cimrman uváděl své avantgardní hry, museli jeho herci často opouštět scénu zadními vrátky, aby se na je platící publikum neinzultovalo. Ze schodiště Ministerstva práce a sociálních věcí se však nevytráceli účinkující, ale vzácní hosté. S pohoršením opustila scénu paní ministryně Ludmila Müllerová, která sem původně přišla hájit projekt sKaret. I když pohodově zvládla slovní souboj s panem Krásou, vystoupení ochotníků z Křesťansko demokratické unie už na ni bylo příliš silné kafe.
Foto a text: Stanislav Šumbera