
Chlapec je po těžké mozkové obrně, kulhá na obě nohy a špatně ovládá ruce. Navíc má snížené IQ na 70, takže při obratném dotazování sociální pracovnice na možnosti sebeobsluhy ochotně odkýval všechny záludně položené otázky. Vzápětí přišel o průkaz ZTP a byla mu o dva stupně změněna invalidita. A to rozhodně nebyl sám! Řadě postižených tak přibyl k jejich zdravotnímu handicapu ještě handicap sociální.
Že se stala chyba, je už dnes jasné i vedoucím pracovníkům příslušného ministerstva, ale žádný kouzelný dědeček, který by vrátil postiženým jejich nárokované výhody, tady není, a tak se budou muset o svá práva brát sami. Jak se několikrát vyjádřila tisková mluvčí MPSV Štěpánka Filipová: „Ministerstvo momentálně žádné změny v zákoně prosadit nemůže, ale vyzvalo všechny handicapované, kterým byl snížen příspěvek na péči, ačkoli se jejich zdravotní stav nezlepšil, aby se proti tomuto rozhodnutí odvolali zpět k ministerstvu, které ho může změnit. Navíc resort ustanovil zvláštní komisi, která má vymyslet, jak celý proces urychlit.“
Žádný formulář na odvolání zatím bohužel není, doporučený postup však najdete v poučení, které je součástí rozhodnutí o příspěvku na péči. Každopádně by měl takový dokument obsahovat datum, jednací číslo daného rozhodnutí a důvod, pro které je odvolání podáno. Důležité je, aby všechny skutečnosti byly uvedeny v bodech.
Odvolání se podává na příslušné pobočce úřadu práce, a to nejdéle do 15 dnů od přijetí rozhodnutí. To může být někdy problém, protože řadě lidí to nestačí, nebo o této možnosti vůbec nevědí. Ani v takovém případě se však cesta k odvolání definitivně neuzavírá. Zákon totiž nezakazuje podat si žádost o zvýšení příspěvku znovu a nastartovat tak celou proceduru od začátku.
Jestliže člověk podávající odvolání neuspěje, neznamená to zdaleka konec všech nadějí, protože se může odvolat znovu. Odvolání proti prvnímu rozhodnutí přichází na ministerstvo, kde se jím bude zabývat tříčlenná komise, ve které zasedá i lékař specializovaný na tuto problematiku. Pokud ani s jejím verdiktem není postižený spokojen, může ještě požádat o přezkoumání celého řízení. To bude tzv. rozkladová komise a ta už je složena nejenom ze zástupců ministerstva, ale i externích odborníků. Poslední instancí pak je soud, který sice představuje určité riziko, nicméně je doložena řada případů, kdy právě tato instituce rozhodla ve prospěch postiženého.
Že je to na člověka nevzdělaného v právních vědách příliš velké sousto, není třeba zdůrazňovat. Nezapomínejme však na občansko-právní poradny, právní poradnu při Národní radě zdravotně postižených a řadu dalších institucí, které poskytují zdravotně postiženým tyto služby zdarma. Navíc vám odborníci fundovaně poradí, zda má ve vašem případě smysl podávat další odvolání a obracet se až k nejvyšší instanci či ne.
Obavy některých handicapovaných občanů, že při podání odvolání přijdou i o to málo, co jim stát ještě vyplácí, nejsou na místě. Podle slov tiskové mluvčí ministerstva je to nesmysl. Během odvolání se opravdu žádná dávka neodebírá.
Stanislav Šumbera>