Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

O peer lektorech v Sociální práci

13. 8. 2019

V časopise Sociální práce vyšel článek o procesu zavádění pozic peer lektorů.Je věnován jednomu z aktuálních trendů v péči o duševní zdraví. Od 90. let 20. století se po celém světě rozšiřuje zaměstnávání lidí se zkušeností s psychiatrickou péčí na pozicích peer pracovníků.

O peer lektorech v Sociální práci

Jedním z klíčových aspektů peer práce v oblasti duševního zdraví je orientace na „zotavení“. Tím se myslí nejen cesta zlepšování zdravotního stavu, ale i osobní proměny, která člověku s duševním onemocněním umožňuje žít smysluplný život ve společnosti a usilovat o plné využití vlastního potenciálu.

Jedním typem peer pracovníků jsou tzv. peer lektoři, kteří přednášejí o tématech z oblasti duševního zdraví a využívají při tom svou osobní zkušenost s duševním onemocněním. „Peer lektor pomocí prožité zkušenosti s nemocí vzdělává profesionály (lékaře, zdravotní sestry, sociální pracovníky a také peer pracovníky).

Výuka se zapojením peer lektorů probíhá od roku 2014 kontinuálně na katedře sociální práce UK v Praze. V roce 2018 byl stejný program implementován na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě a v roce 2019 probíhá rozšíření na Masarykovu univerzitu v Brně.

celý článek na:

http://www.socialniprace.cz/zpravy.php?

-kry-

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |