Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

První handicapovaní klienti z Jinošova se stěhují do nového bydlení

28. 11. 2012

V tomto týdnu se prvních dvanáct klientů Domova bez zámku Náměšť nad Oslavou přestěhuje do nového bydlení ve Velké Bíteši. V rámci transformačního procesu pro ně Kraj Vysočina v první fázi postavil skupinové domácnosti začleněné do bězné bytové výstavby. Díky spolufinancování z EU mohly být do transformace zařazeny i ústavy v Těchobuzi a Křižanově. „Transformaci chápeme jako příležitost ke změně přístupu k handicapovaným klientům ústavů sociální péče. Už není nutné, aby žili v uzavřených zařízeních zcela odříznutých od běžného života,“ uvedl těsně před startem stěhování Petr Krčál, radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí.

První handicapovaní klienti z Jinošova se stěhují do nového bydlení

V Ústavu sociální péče Jinošov, dnes Domov bez zámku, se v únoru 2008 z důvodu dlouhodobého působení dřevokazného hmyzu zřítila část stropu. Klienti ústavu po přechodnou dobu bydleli v náhradních prostorách běžné ubytovny v Náměšti nad Oslavou. Následně se přestěhovali do několika ubytoven a bytů na dobu, než bude vystavěno nové bydlení. Nové prostředí bez problémů přijali, a také do nových domků se podle ředitelky domova Aleny Brožkové velice těší. V současnosti jsou ve Velké Bíteši dostavěny dva bytové objekty, každý s kapacitou šest osob. Další dva domečky jsou před dokončením v Náměšti nad Oslavou. Tady také vzniklo zázemí pro terapeutickou dílnu, školení a kavárničku, která bude začátkem jara slavnostně otevřena pro veřejnost.

Transformace ÚSP Jinošov předpokládá ve všech svých třech fázích náklady přesahující 62 milionů korun, za kterými se skrývá chráněné bydlení ve Velké Bíteši, Náměšti nad Oslavou, Pacově, Hrotovicích, Jaroměřicích nad Rokytnou a Okříškách. Do dvou let by tak měla získat nové bydlení dalších bezmála šest desítek klientů bývalého ÚSP. Ubytovací kapacita domečků pro klienty počítá i s odlehčovacím lůžkem, kam může být na dobu až tří měsíců umístěna osoba, které je speciální péče poskytována běžně v rodině, ale závažné skutečnosti to dočasně vylučují.

Do procesu transformace byl zapojen také Ústav sociální péče pro mentálně postižené Těchobuz (dnes Domov Jeřabina). „Na Pelhřimovsku tedy plánujeme výstavbu nových zařízení pro 72 stávajících klientů. Projekt na dva domky v Cetorazi a dva v Pelhřimově již příslušné orgány schválily,“ upřesnil Jiří Bína z krajského odboru sociálních věcí s tím, že do poloviny roku 2015 vznikne síť služeb nového typu také v Humpolci, Počátkách, Horní Cerekvi a v Novém Rychnově. Stranou změn nezůstal ani Ústav sociální péče Křižanov, ze kterého odejde zhruba polovina klientů, kteří budou žít ve Velkém Meziříčí, Žďáru nad Sázavou, Bystřici nad Pernštejnem, Křižanově a v Bobrové.

Josef Gabriel

Josef Gabriel

šéfredaktor portálu Lidé mezi lidmi, bývalý dlouholetý redaktor Zdravotnických novin a vedoucí tvůrčí dílny na Vyšší odborné škole publicistiky v Praze.
Kromě práce pro spolek Dobré místo, z.s. a portál Lidé mezi lidmi se aktivně angažuje v iniciativě Mise pro duševní zdraví a Platformě pro transformaci psychiatrické péče v ČR.

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |