Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Turistická trasa pro vozíčkáře v Hrabyni

28. 10. 2013

V neděli 20. října byla v Hrabyni u Opavy otevřena osmá bezbariérová trasa v České republice. Začíná nedaleko místního Ústavu sociální péče a dále prochází obcí Hrabyně kolem Památníku II. světové války až k Englišově vyhlídce, odkud jsou krásné pohledy na Opavu a Jeseníky. Za přítomnosti ředitele ústavu Vladimíra Plačka, starostky obce Hrabyně Zdeňky Jordánové, ředitele Slezského zemské ho muzea v Opavě Antonína Šimčíka a především nadšených pohyblivých i handicapovaných turistů přestřihl pásku a slavnostně předal trasu k užívání předseda Klubu českých turistů Jan Stránský. Celá akce se samozřejmě nemohla obejít bez přítomnosti turistů z odborů pořádajících zimní pochody nazvané Novoroční čtyřlístek. Jejich součástí je veřejná sbírka určená na vybudování bezbariérových tras v rámci programu „Turistika pro všechny“.

Trasa zatím měří přibližně 2, 5 km, počítá se však s tím, že po dokončení stavebních prací na silničním obchvatu kolem obce bude prodloužena. I v současné podobě však stojí za návštěvu. Je zařazena do tzv. „modré obtížnosti“, což podle turistického značení znamená, že celkově nemá žádný sklon a jen místy v určitých úsecích může mít sklon maximálně 8 %.

Turistická trasa pro vozíčkáře v Hrabyni

Turistické informace o Hrabyni a jejím okolí

Hrabyně leží jihovýchodním směrem od města Opava. Severozápadním směrem od obce se nachází město Kravaře, severovýchodním směrem Dolní Benešov a jihovýchodním směrem dorazíme do Ostravy. Obec se rozkládá v severovýchodní části Nízkého Jeseníku. Hrabyně je obklopena rozlehlými lesy a vrcholky kopců. Nedaleko jižního okraje obce se nachází areál Rehabilitačního centra, které je tvořeno Ústavem sociální péče pro tělesně postižené, Rehabilitačním ústavem se specializací na pohybové a nervové ústrojí a s domem s bytovými jednotkami pro postižené. Toto centrum je zcela bezbariérové a jedná se o jediné svého druhu v České republice. Součástí areálu jsou rovněž kulturní a sportovní zařízení. U severního okraje obce je vybudován Památník druhé světové války a v jeho okolí najdeme vojenský skanzen. Na vrcholku památníku je rozhledna poskytující velmi pěkný výhled do okolí, za příznivého počasí odtud můžeme pozorovat nejvyšší horu Beskyd Lysou horu. Na území obce se křižuje několik lokálních cyklistických tras, po kterých lze dojet do oblasti Nízkého Jeseníku. Hrabyní prochází zelená turistická trasa a u autobusové zastávky v obci je výchozí bod červené turistické trasy. Jižním směrem se po zelené dostaneme do osady Zátiší a odtud se můžeme svézt výletní tramvají na Porubskou smyčku. Severovýchodním směrem dojdeme po zelené do obce Háj ve Slezsku, odkud je možné pokračovat ke štěrkovně u Hlučína, která slouží jako přírodní koupaliště. Po červené turistické značce dojdeme do městečka Kravaře, kde můžeme navštívit místní zámek.

Historie

První písemná zmínka o obci je z roku 1377 a v tomto období byla obec součástí opavského knížetství. Po jeho rozdělení se obec dostává do majetku Jindřicha z Bětova, jehož rod ji vlastní do roku 1528. V roce 1497 byla v obci postavena dřevěná kaple Nanebevzetí panny Marie. V roce 1528 byla obec prodána rodu Fulsteinů ze Slavkova. V roce 1565 se Hrabyně stává majetkem rodu Tvorkovských na Raduni, kteří ji vlastní do roku 1687. V tomto roce obec koupil rod Mitrovských. V roce 1780 byla obec Hrabyně povýšena na městečko. V Hrabyni byla tvrz, kterou nechali Mitrovští přestavět na barokní zámek a kolem něj vybudovat francouzský park. V roce 1721 byl v obci postaven kostel Nanebevzetí panny Marie. Od roku 1832 byla obec majetkem řádu německých rytířů a to až do roku 1939. V roce 1980 byl u severního okraje obce postaven Památník druhé světové války s vojenským skanzenem.

Stanislav Šumbera

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |