
„Lidé s duševním onemocněním jsou jednou z cílových skupin sociální sítě v našem kraji. Proto bylo zajímavé besedovat s odborníky i klienty o tom, co by potřebovali k tomu, aby mohli bydlet v co nejpřirozenějších podmínkách a případně se znovu začleňovat do samostatného života či do práce,“ uvedl radní Pavel Šotola a pokračoval: „Z besedy vyplynulo, že problém je zejména v oblasti služeb zdravotního a sociálního charakteru. V kraji je zatím také nedostatek míst na psychiatrických odděleních. Pomoci by mohla reforma psychiatrické péče.“
Organizátoři setkání z občanského sdružení Péče o duševní zdraví na úvod setkání promítli krátký dokument, ve kterém 27letý Jakub popisuje, jak mu tréninkové bydlení pomáhá osamostatnit se od rodiny a plánovat vlastní život i přes nástrahy duševní nemoci. Tréninkové bydlení je rehabilitační program, který Péče o duševní zdraví provozuje v Pardubicích, Chrudimi a Hradci Králové.
Následovala přednáška ředitele zmíněného sdružení MUDr. Petra Hejzlara, ve které popsal současný systém služeb pro duševně nemocné a jeho slabiny. V Pardubickém kraji chybí dostatek psychiatrických nemocničních lůžek i psychiatrických ambulancí. Nemocní za hospitalizacemi musí cestovat mimo území kraje. To se velmi týká hlavně 6 500 lidí, kteří se v kraji léčí pro schizofrenie či maniodepresivitu. Hospitalizace daleko od domova je odtrhují od rodiny a reálného života. Tato onemocnění často začínají v době dospívání a komplikují budoucí pracovní výkonnost. Ekonomická situace nemocných a jejich rodin pak může být velmi špatná. Naději na zlepšení možná přinese chystaná celostátní reforma psychiatrické péče. Její realizace ale není jistá a rozhodně se neobejde beze změn v systému zdravotního pojištění, ke kterým zatím chybí vůle.
Po přednášce proběhla velice zajímavá a živá diskuse. Své názory se nebáli sdělovat ani sami nemocní a jejich rodiče. Mimo jiné zaznělo, jak chybí nejen příležitosti k finančně dostupnému bydlení, ale i více možností pro pracovní uplatnění lidí s duševním postižením. Krajská pobytová zařízení by patrně nepotřebovala větší kapacitu, ale spíše možnosti, jak své duševně nemocné klienty aktivizovat a připravovat na samostatný život mimo sociální domov. Služba chráněného bydlení pro duševně nemocné sice chybí, ale není jisté, zda by byla řešením. Je totiž podle zákona o sociálních službách placená a duševně nemocným na to chybí finance. Jak uvedl radní Šotola, Pardubický kraj chystá projekt, který bude mapovat potřeby duševně nemocných lidí. Výstupy projektu by mohly sloužit k plánování sítě služeb. Moderátor diskuse, Martin Halíř z Péče o duševní zdraví, na závěr shrnul, že cílem akce nebylo najít řešení, ale vzájemně slyšet názory a potřeby. Pro zlepšení situace je totiž potřebná dobrá komunikace a zapojení všech zájmových skupin, včetně uživatelů péče a jejich rodin. A tento cíl setkání nesporně naplnilo.
Péče o duševní zdraví
je nezisková organizace se 17ti letou tradicí v pomoci lidem s duševním onemocněním a jejich rodinám. Poskytuje sociální služby na Pardubicku, Královéhradecku, Chrudimsku, Jičínsku, Rychnovsku a Orlickoústecku. Organizuje vzdělávací kurzy a semináře nejen pro pracovníky v pomáhajících profesích. Pořádá osvětové a kulturní akce na podporu společenského povědomí o životě lidí s duševním onemocněním.
Více na
www.pdz.cz
www.pdz.czwww.facebook.com/Pece.o.dusevni.zdravi
www.facebook.com/Pece.o.dusevni.zdravi