Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Výstava kompenzačních pomůcek pro sluchově postižené v Kladně

29. 11. 2012

V úterý 20. listopadu 2012 se v kinosálku kladenského objektu pro zdravotně postižené METY uskutečnila Výstava kompenzačních pomůcek pro sluchově postižené občany. Jejím pořadatelem byl Svaz neslyšících a nedoslýchavých v České republice, respektive Poradenské centrum pro sluchově postižené Kladno, které je jeho součástí.

Výstava kompenzačních pomůcek pro sluchově postižené v Kladně

Od 10 do 16 hodin si mohli návštěvníci na výstavě prohlédnout nejrůznější druhy pomůcek, například bezdrátovou světelnou a zvukovou signalizaci bytového zvonku, signalizaci zvonění telefonu, signalizaci pláče dítěte, vibrační a světelné budíky, digitální a vibrační hodinky, zesílené telefony, zesilovače pro indukční smyčku, osobní indukční smyčky a soupravy, bezdrátová sluchátka a další nejmodernější pomůcky.

Přítomen byl předseda Českého klubu nedoslýchavých HELP Ing. Zdeněk Kašpar, který pomůcky nejen předváděl, ale i ochotně odpovídal na dotazy návštěvníků. Výstava byla navíc spojena i s možností objednání nebo nákupu těchto pomůcek, včetně baterií do sluchadel, stejně jako s poradenstvím pro účastníky. Jednalo se přitom o odborné poradenství, nejen co se týče druhů vystavovaných pomůcek, ale i o poradenské služby a informace, jak mají sluchově postižení postupovat při získávání finančních příspěvků od Úřadu práce.

Další účastnicí výstavy byla Nikola Gronasová, studentka 2. ročníku Vysoké školy ekonomické v Praze, která se zabývá simultánním přepisem mluveného slova na počítači a jeho projekcí pro sluchově postižené. ,,Na tuto činnost u nás zatím nefunguje žádná odborná škola a dokonce ani vyškolení. Může ji vykonávat prakticky každý, kdo dokáže mimořádně rychle psát na počítačové, nebo notebookové klávesnici. Jakýmsi limitem je 400 úhozů za minutu,“ vysvětlovala Nikola, která si tím přivydělává na vysokoškolské studium. Sama také ochotně tuto činnost předváděla v praxi. „Účastním se nejrůznějších akcí, na kterých je sluchově postiženým občanům zapotřebí této pomoci - seminářů, konferencí, přednášek, ale třeba i soudních jednání a důležitých jednání na úřadech,“ doplnila Nikola. Sluchově postižení občané mají totiž při důležitých jednáních právo požádat o přepis mluveného slova dle zákona o komunikačních prostředcích pro osoby se sluchovým postižením.

Výstavy v METĚ se také zúčastnily studentky 2. ročníku Střední zdravotnické školy v Kladně. „Jsou to studentky oboru sociální činnosti, které již v dalších ročnících budou absolvovat praxi v ústavech sociální péče a většina z nich tam bude po ukončení studia patrně pracovat. Budou se setkávat i se sluchově postiženými lidmi, a proto je pro ně výstava určitě přínosem,“ řekla jejich profesorka Mgr. Jaroslava Nedvědová.

,,Já používám sluchadlo už více než 30 let a vždy mě zajímají veškeré nejnovější pomůcky, které jsou určeny pro podobně postižené lidi, jako jsem já. Proto jsem také výstavu navštívila a považuji ji nejen za velmi vydařenou, ale i potřebnou, řekla jedna z návštěvnic výstavy Drahomíra Slabá, která s manželem trvale bydlí v objektu METY.

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |