
Česká republika má aktuálně jedinečnou šanci využít strukturální fondy EU a transformovat zastaralý systém psychiatrické péče. Na rozdíl od západních zemí je u nás péče o duševně nemocné stále koncentrována do velkých léčeben, kde není možné zajistit respektování lidských práv pacientů. Kroky nutné k zásadní proměně neutěšené situace popsala ve své deklaraci platforma pro transformaci péče o lidi s duševním onemocněním v ČR, která sdružuje zástupce pacientských a rodičovských organizací i přední odborníky.
Do konce října 2012 budou jednotlivé členské státy EU podávat projekty, na které chtějí čerpat finance v období let 2014 až 2020. Pro Českou republiku se tak otevírá největší šance na transformaci psychiatrické péče od roku 1989.
„Velké psychiatrické ústavy jsou v řadě evropských zemí již minulostí nebo se transformují a počty lůžek v nich se stále snižují. Česká republika však má v poměru k počtu obyvatel stále velmi vysoký podíl psychiatrických lůžek následné péče umístěných ve velkých psychiatrických léčebnách,“ vysvětluje jeden ze signatářů deklarace psychiatr Ondřej Pěč a dodává, že základem moderní péče o vážně duševně nemocné nemohou být dlouhodobé hospitalizace ve velkokapacitních psychiatrických léčebnách.
Řešením je komplexní proměna existujícího systému tak, jak proběhla či probíhá ve většině západních zemí. Proces transformace znamená přesun následné lůžkové péče do komunitních, terénních služeb a také navýšení akutní lůžkové péče v nemocnicích. To vše bude vyžadovat přechodné navýšení finančních zdrojů, pro které by bylo vhodné využít právě strukturální fondy EU.
Na porušování lidských práv v systému péče o duševně nemocné v ČR opakovaně upozorňují veřejný ochránce práv, pacientské a rodičovské organizace i mezinárodní instituce. Kritizované jevy jsou důsledkem nevyhovující podoby systému psychiatrické péče v České republice.
V Úmluvě OSN o právech osob se zdravotním postižením, která se od února 2010 stala součástí našeho právního řádu, je zdůrazněna povinnost státu zajistit, aby „osoby se zdravotním postižením měly možnost si zvolit, na rovnoprávném základě s ostatními, místo pobytu, kde a s kým budou žít a nebyly nuceny žít ve specifickém prostředí.“
Na podporu cílů transformace pořádají signatáři deklarace Happening za lepší život pro lidi s duševní nemocí, který se uskuteční 10. října 2012 od 15.00 na Palackého náměstí v Praze před budovou ministerstva zdravotnictví.
Deklarace žádá vládu ČR, aby učinila následující kroky:
- formulovala Národní plán péče o osoby s duševním onemocněním s cílem transformace psychiatrické péče- vytvořila Národní skupinu pro transformaci sytému péče o lidi s duševním onemocněním se zapojením příslušných resortních ministerstev, odborných společností, střešních organizací poskytovatelů a uživatelů péče
- uskutečnila kroky k přeměně systému péče o lidi s duševním onemocněním s využitím strukturálních fondů.