Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Zvířata pomáhají bezdomovcům najít práci

9. 4. 2013
Ač výše zmíněný titulek zní jako science fiction, není od pravdy daleko. Je to především zásluhou opavské Armády spásy, která vlastní v nedaleké obci Strahovice hospodářskou farmu se spoustou slepic, ovcí a prasat. A pokud si teď myslíte, že tam z vajíček smaží amolety pro bezdomovce, kteří je zapíjejí ovčím kefírem a občas dostanou na přilepšení vepřovou pečínku, tak to jste na omylu. Někdy k tomu třeba také dojde, ale to si musí milí „houmlesáčci“ nejprve pořádně máknout. To, že většina z nich již odvykla pracovní kázni, a i kdyby chtěli pracovat, tak je stejně nikdo nepřijme, protože „smrdí.“, je smutná skutečnost. Většinu z nás odpuzují, ale zvířatům na farmě rozhodně nevadí.
Zvířata pomáhají bezdomovcům najít práci Proto přišli pracovníci zdejší Armády spásy s výborným nápadem začít s převýchovou bezdomovců právě zde. Z klientů azylového domu vybírají takové, kterým pojem „práce“ ještě úplně nevymizel z paměti a vysílají je na farmu. Většina z nich pracuje za stravu, ty nejlepší pak Armáda spásy zaměstná a oni za svoji práci opět dostávají peníze. Jedním z nich je Miroslav Hulva, který si život na farmě velice pochvaluje: "Na půl roku mě zaměstnali jen na půl úvazku, pak mi to prodloužili, takže mám vlastně skutečné zaměstnání. A jednou za měsíc i výplatu! …“ dodává. „ Starám se jenom o zvířata, hlavně o slepice, ale také o ovce a prasata. Ráno je musím vždycky nakrmit, k večeru jim dám znovu a také posbírám vajíčka," popisuje muž svoji práci.“ Další z klientů pan Josef vzpomíná s trpkostí, jak ho před třemi roky propustili ze zaměstnání a nebyl schopen splácet hypotéku. Během několika týdnů se ocitl na ulici a nezbylo mu nic jiného, než jít žádat o pomoc do azylového domu. „Protože jsem uměl jezdit s traktorem, nabídli mi po čase, abych šel pracovat na farmu, a nyní už jsem zde zaměstnaný přes půl roku.“
Armáda spásy chce ve Strahovicích postupně rozšiřovat počet pracovních míst a v budoucnu udělat z farmy sociální podnik, který poskytne práci dalším lidem bez domova. Pokud zde budou rok nebo více zaměstnáni, znovu získají pracovní návyky, naučí se základům hygieny a zaměstnavatelé o ně projeví zájem. Jak říká zástupce Armády spásy pro moravskoslezský kraj Tomáš Surovka: „Věříme, že člověk tak získá větší sebedůvěru, a když pak přijde za nějakým zaměstnavatelem, může klidně říct: Já opravdu umím pracovat osm hodin denně."   
Ilustrační foto: autor

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |