Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Hana Korbičková - maluji na základě okamžitého pocitu

Je Vaše onemocnění inspirací pro Vaši tvorbu – malujete např. svoje sny, vize, vidiny, halucinace. Pokud ano – vidíte je barevně?
Kdybych svoji únavu nebo svůj pohled na svět ve chvílích vyčerpání zobrazovala, asi by to působilo dost depresivně. Já maluji ze dvou důvodů: buď sama sobě na zakázku, když potřebuji nějaký obraz (do kuchyně, do dětského pokoje…), tak si ho nejdu koupit, ale namaluji si ho. Nebo maluji na základě okamžitého pocitu, vyprovokovaného nějakou významnou kladnou událostí (narození dítěte, prožití nějaké radosti…), to ve mně probouzí touhu po malování. To, že nemám obrazů příliš, neznamená, že bych měla málo radostných podnětů, ale proto, že do všeho kromě citu zapojuji i rozum a ten mi říká, že už malovat moc nemohu, protože všechny stěny u nás doma jsou už zaplněné.:)
Hana Korbičková - maluji na základě okamžitého pocitu Jaká barva je pro Vás nejdůležitější? Když zavřete oči vidíte nějakou barvu – třeba červenou, fialovou, žlutou, zelenou či bílou?
Mám ráda barvu oranžovou. Když zavřu oči, vidím barvu vínovou.

Jaké náměty jsou pro Vás nejpřednější?
Pozitivní. Abych, když se na svůj obraz podívám, z něj měla radost, aby mě potěšil.

Vyjadřujete se abstraktně či spíše konkrétně?
Jak kdy, ale většinou spíše konkrétně.

Jste figuralista?
Na to si netroufám. Ale v poslední době jsem zkusila portréty tužkou poté, co jsem absolvovala kurz kreslení pravou mozkovou hemisférou (sepsala jsem o tom článek, který bude také na těchto webových stránkách).

Malujete někdy i autoportréty? (Mohl byste eventuelně namalovat pár autoportrétů pro náši uměleckou rubriku na webovém portálu Lidé mezi lidmi?)
Namalovat autoportrét mě ještě nenapadlo. Možná proto, že můj portrét už visí u nás v obývacím pokoji. Namaloval ho můj muž olejovými barvami.

Jakou výtvarnou techniku nejčastěji používáte?
Nejčastěji olej, akvarel nebo kresbu tužkou.

Malujete na plátno, papír či jiný materiál?
Nejčastěji maluji na malířskou lepenku (eventuelně na sololit) a na papír. Popřípadě na zeď nebo na trička.

Maloval jste někdy na stěnu (na zeď)?
Ano. V dětském pokoji. Na jedné stěně bylo slunce s paprsky přes celou plochu. Na druhé zdi naproti – měsíc a hvězdy. Starší dceru s její kamarádkou jsem nechala pomalovat celou jednu vnitřní stěnu na chatě. Neumíte si představit, jak je to krásné.

Zničil jste někdy nějaké svoje dílo a pokud ano – proč?
Když se mi nedařilo vystihnout to, co jsem chtěla, tak jsem to přemalovala. Nebo u kresby tužkou jsem si vzala novou čtvrtku.

Kde hledáte nejčastěji inspiraci – inspirují Vás třeba i knihy nebo televize?
Spíše to, když někde něco hezkého vidím a chci si to zvěčnit.

Jakého máte oblíbeného malíře?
Velice obdivuji díla českého malíře Zdeňka Hajného. Z jeho obrazů září radost, naděje, tajemno. Mám pocit, jakoby jeho obrazy měly léčivou moc.

Chtěl jste někdy namalovat obraz přes celou stěnu místnosti nebo dokonce vymalovat celý pokoj? Pokud ano – na jaký námět?
To by bylo fajn. Ale dcery už jsou velké a do pokojíků si nedají už moc zasahovat a vzhledem k množství obrazů u nás doma, to ani v dalších místnostech není realizovatelné. Inspiruje mě příroda, tak bych asi malovala přírodu. Mám ráda zeleň a kytky.

Vytvořil jste někdy nějakou koláž – pokud nikoliv, měl byste chuť ji vytvořit?
Vytvořila jsem asi dvě koláže, ale někam se zatoulaly.

Baví Vás krajinomalba?
Ano.

Jakého českého výtvarníka máte nejraději?
Jak už jsem řekla, především Zdeňka Hajného.

Navštěvujete rád hrady a zámky? Pokud ano – kde všude jste byl a jaký dojem jste si od tam odnesla?
Hradů a zámků jsem navštívila za svůj život docela hodně, namátkou: Krásný Dvůr, Telč, Lysice, Pernštejn, Červená Lhota, Kámen, Roštejn, Dačice, už si je všechny ani nepamatuji.

Jsou pro Vás hrady a zámky zajímavé téma k malování?
Navštívení zámku je pro mne takové setkání s krásnem.

Znáte dílo Edvarda Muncha – pokud ano, jak na Vás působí?
Znám, ale nevyhledávám. Působí na mě tísnivě.

Měl jste chuť někdy malovat na podlahu? Pokud ano – jaké téma byste zvolil?
Květiny.

Jak na Vás působí hluboká čerň v obrazech? Co ve Vás tato barva vyvolává?
Depresivně. Nemám moc ráda černou barvu, na obrazech už vůbec ne.

Jaký vztah máte k jasně fialové barvě? S čím si ji spojujete?
Jasně fialová barva na mě působí něžně. Na svém maturitním plesu jsem měla bílé krajkové šaty se šatovou spodničkou v jasně fialové barvě.

Jakým dojmem na Vás působí žena namalovaná v bílých šatech?
Vyvolává to ve mně dojem andělské nevinnosti.

Jakou knihu byste rád ilustroval?
Knížku pro děti.

Hana Korbičková

Narodila se v roce 1970

Pochází z malé vesnice Opatov, od svatby žije v Jihlavě. Po vystudování střední ekonomické školy pracovala jako účetní. Má hodného muže, dvě dospívající dcery, kocoura a psa. Baví ji rodina, psaní, malování, siesta v rozkvetlé zahradě, atd.
Maluje převážně olejem a vyzkoušela si i kresbu tužkou. Absolvovala kurz kreslení pravou mozkovou hemisférou. Také občas vyrábí keramiku, plete z pedigu, vyrábí z fima, korálků a vyrábí smalty. Část svého volného času věnuje psaní fejetonů a básniček. Napsala knížku Cesta na Bílou Rus aneb jak jsem nevěřila svým očím. Všem těmto aktivitám se nevěnuje nijak intenzivně, jsou spíše zpestřením jejího života. Hlavně se totiž ráda stará o svou rodinu – o manžela a dvě dcery. Její inspirací je také její pokojový kocourek Rózík.

Art Brut pohledy

Výtvarným projevům lidí s psychickým onemocněním věnují pozornost různí specialisté – teoretici umění, galeristé, psychiatři a psychologové, publicisté i další (školení) umělci. Také mnozí autoři děl zařazovaných k art brut o své tvorbě přemýšlejí a skrze ni hledají cestu k sobě i k okolnímu světu. V podrubrice Pohledy najdete rozhovory s autory publikovaných obrazů a kreseb i zamyšlení nad art brut od dalších lidí, kteří k tomuto druhu umění mají co říct.

Doporučit dál:

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2025 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |