Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Nový web naleznete na adrese www.lidemezilidmi.cz

Máte kila navíc? Nezoufejte!

15. 8. 2012

Hodně lidí trpících nějakou duševní poruchou má nějaké to kilo navíc. I mě to bohužel trápí. Když jsem začal v sedmnácti brát psychiatrické léky, tak jsem se cítil velice unavený a hodně lidí si myslelo, že se ze mně stal lenoch. Ty první prášky mi nevyhovovaly, tak jsem v osmnácti letech musel být hospitalizovaný na psychiatrii. Lékaři mi naordinovali lék Zyprexa, který byl v roce 2000 novinkou na trhu. Po pár týdnech se mi ulevilo, ale zapomněli mi říct jednu podstatnou věc. Vedlejším účinkem tohoto léku je zvýšená chuť k jídlu a já jsem po propuštění jedl a jedl a byl jsem k nezastavení. Pořád mě honil pocit chuti na jídlo, ale únava se stále vracela. Moc jsem se nehýbal a hodně jsem polehával.

Z osmdesáti pěti kilo jsem najednou během třech měsíců vážil sto deset kilo. Tedy jsem nabral přes třicet kilo. Můj psychiatr se na to nemohl dívat a navrhl mi řešení. Firma Lilly, která vyrábí Zyprexu, začala pořádat kurz zdravé výživy s názvem „Program pro dobré zdraví“.

Kurz se skládal z deseti lekcí. Jednou týdně jsme se setkávali, asi deset účastníků s duševní poruchou. Pod vedením zkušené lektorky jsme si každý týden zapisovali váhu a povídali si o zdravém stravování a pohybu. Za dva měsíce jsem shodil skoro deset kilo, což byl pro mně velký úspěch. To mě nakoplo a začal jsem chodit do posilovny a stravovat se podle rad fitness odborníků. Radili mi, že musím shodit tak kilo a půl týdně. Za půl roku jsem docílil váhy devadesát kilo. Jenže ouha, za dva měsíce nato jsem se psychicky sesypal. Začali mi dávat nové léky a opět jsem polehával a nabral jsem zpět dvacet pět kilo. Čili jsem docílil jojo efektu.

Dodnes bojuji s nadváhou, ale poznal jsem, že vyvážená strava a pohyb se musí stát součástí životního stylu. Jde také především o motivaci a vytrvalost. Ten první krok musí proběhnout v hlavě a potom se například poradit s lékařem či nějakým odborníkem jak začít. Jak jsem již říkal, že strava musí být vyvážená – minimálně pět jídel denně. Zařadit více ovoce, zeleniny a libové maso. Ovšem pozor: jíst musíte, jinak si tělo začne vytvářet tukové zásoby a naopak ještě můžete přibrat. Ideálním pohybem je chůze. Najděte si pohyb, který vás baví a vyhovuje vám. S kamarády či partnerem jde hubnutí lépe. Určitě to zkuste, stojí to za to a přeji vám všem: „Vytrvejte.“

Komentáře

  • Jiří Ryšavý

    vloženo 4.2.2013 10:55:06

    No já nevím... Já bych chtěl spíš přibrat.

  • Jirka

    vloženo 13.9.2012 00:45:05

    Ondro, díky za pěkný článek.
    Už několik let mám problém se pohybovat. Dřív jsem se pohyboval velmi rád. V mládí jsem nejen hodně chodil po horách, ale aktivně jsem sportoval a dělalo mi to dobře. Po objevení se depresí mám neustále problém se přinutit i jít jenom ven na procházku. Je to pro mě neustálý vnitřní boj. Jakoby jedna část uvnitř mě chtěla a druhá jí brání. A to všemi možnými způsoby.
    Jsem rád, že jsi to zhubnutí zkusil. Ukazuje to, že máš snahu se sebou něco dělat. Třeba to sesypání se nesouviselo tolik s váhou, jako spíš s něčím úplně jiným?
    Když jsem měnil své stravování, objevil jsem pojem "Glykemický index potravin". Úžasný objev! Zcela jasně objasňuje mé večerní hlady. http://www.rozumnehubnuti.cz/?page_id=27 . Držím Ti moc a moc palce.

Přidat komentář...

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |