Nemocný člověk se výrazně odlišuje od běžné populace svým chováním, nároky, zvyky a činnostmi. Často takoví lidé končí pokusem o sebevraždu, a poté, co jsou zachráněni v psychiatrické nemocnici, musí pravidelně užívat předepsané léky a také lékař musí umět vybrat ten správný lék, jehož účinek je na potlačení nemoci nejlepší.
Průměrná doba návštěvy v ordinaci u psychiatra je sedm minut. Pacienti někdy čekají i dvě hodiny, než na ně přijde řada, přestože jsou dopředu objednaní. To je jeden z problémů, který se moc neřeší, protože psychiatrů jako doktorů je poměrně málo.
V lidské populaci duševně nemocní tvoří přibližně dvě procenta a setkávají se většinou s nepochopením sebe sama a jinými. Lépe zvládat životní i zdravotní problémy těchto lidí se snaží četné neziskové organizace jako je Eset Help, Green Doors, Baobab, Fokus Praha – Břevnov, Krizové Centrum Praha – Bohnice, Kafé Na půl cesty, Sanatorium Hodkovičky. Zabývají se zaměstnáváním a aktivitami duševně nemocných lidí, kteří opouštějí psychiatrické nemocnice a zapojují se zpět do života. Proto by bylo vhodné po ukončení hospitalizace nemocným lidem najít nějaký návazný terapeutický program.
Česká asociace pro psychické zdraví (ČAPZ) se také zabývá tímto problémem konáním odborných seminářů a pomocí těmto na trhu práce znevýhodněným lidem. Rovněž Norské fondy podporují proces tzv. deinstitucionalizace, například finanční pomocí vzniku komunitních center v České republice.
Lenka Nováková