Mezi mé chovné svěřence patřila morčata, křečci, bílé laboratorní myši, pískomilové a osmáci degu, holub, andulky, zebřičky a chůvičky. Také jsem chovala akvarijní rybičky tlamovce původně z afrického jezera Malawi, kančíky příčnopruhé. Jednalo se o cichlidy, které se mi vytřely a já je mohla pozorovat, jak pečují o své potomstvo pomocí tlamky.
Také mezi mé akvarijní svěřence patřila paví očka, platy a mečovky a kardinálky čínské a danio pruhované. Ráda jsem chodila do obchodů se zvířaty a pozorovala je, jak se mají. Na základní škole jsem se zúčastnila biologické olympiády a napsala práci na téma „Zoo doma“ Maminka mi říkala, že jsem zvířecí máma a já ji chci poděkovat, že mě už odmala podporovala v této mé zálibě.
Také mám poměrně obsáhlou knihovnu o přírodě a chovu zvířat. Kdo by neznal knihy anglického přírodovědce Geralda Durrella, který už od malička miloval zvířata a jeho snem bylo vlastnit zoologickou zahradu. Napsal knihy: O mé rodině a jiné zvířeně, Ptáci, zvířata a moji příbuzní, Zoo v kufru, Chytněte mi guerézu, Oslí spiknutí, Mluvící balík,Ostrov v nebezpečí, Zlatí netopýři a růžoví holubi... O zvířatech také psali veterináři James Herriot a David Taylor, jejichž knihy jsem přímo hltavě četla nadšením.
Když jsem se rozhodovala na jakou školu jít studovat po absolvování základní školy, tak zvítězila Střední zemědělsko-technická škola v Rakovníku. Již od svých jedenácti let jsem navštěvovala kladenskou jízdárnu na Sletišti, v čemž mě moje rodiče také podporovali, proto jim chci za to moc poděkovat. Do koní jsem se zamilovala, naučila se na nich jezdit a ošetřovat je. Jsou to obdivuhodná zvířata, která mají krásné velké oči a umí stříhat ušima, otáčí je směrem dopředu a dozadu. Při maturitní teoretické zkoušce jsem si vytáhla otázku chov koní a při praktické zkoušce postrojování tažných koní. Byl to opravdu zázrak a já odmaturovala s vyznamenáním. Po skončení školy mi bylo umožněno navštěvovat stáj Denisa v Bratronicích u Kladna, kterou založil pan Jaroslav Kohout, který se účastnil se svými klisnami soutěže dvojspřeží a mě umožnil jízdu na jeho krásných tmavých koních. Společně s jeho dcerou Janou Kohoutovou jsme jezdily na vyjížďky do bratronických lesů.
Když jsem si mnohem později vybírala téma své bakalářské práce při studiu sociální práce na HTF UK v Praze, tak opět zvítězili koně! Napsala jsem práci na téma Role hiporehabilitace v sociálních službách aneb studii o tom, jak huculský kůň působí pozitivně na změnu chování dětí s handicapem, které navštěvují Waldorfskou školu. Bylo mi umožněno navštěvovat farmu v Praze v Toulcově dvoře, kde chovají huculské klisny, které slouží jako terapeutická zvířata pro nemocné děti.
Lenka Nováková