Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Nový web naleznete na adrese www.lidemezilidmi.cz

Moje studium cizích jazyků

17. 7. 2018

Chodila jsem do druhé třídy, když se moje maminka rozhodla, že bych se měla učit cizí jazyk. Složila jsem přijímací zkoušky a od třetí třídy jsem navštěvovala základní školu s rozšířenou výukou cizích jazyků, kde jsem se učila rusky, a od páté třídy pak francouzsky. Tento jazyk nás učila paní Delišová, na kterou ráda vzpomínám, protože nás toho naučila opravdu hodně.

Město Kladno mělo družbu s městem ve Francii Vitry sur Seine, a tak probíhaly výměnné pobyty jednotlivých žáků a žákyň. Měla jsem tedy možnost navštívit město Paříž. Byla jsem také tři dny ve francouzské rodině. Byla to dělnická rodina, která bydlela ve skromném domku a navštívila jsem s nimi zoologickou a botanickou zahradu a restauraci, kde jsem ochutnala ústřice a žabí stehýnka. Myslím si, že už ve čtrnácti letech jsem byla schopná domluvit se francouzsky.

Ve škole jsme hráli hru se slovíčky také z ruštiny, kdy za každé správně vyslovené a přeložené slovíčko žák postoupil o jedno místo směrem k tabuli, a kdo byl u tabule nejdříve, vyhrál a dostal jedničku. V té době jsem dostala kontakt na jednu dívku z Ruska ze Samary. Začala jsem si dopisovat se Světlanou Vinogradovou a ona mi posílala krásně vybarvené dopisy, které sama ilustrovala a já je pak darovala učitelce ruštiny na střední škole.

Protože jsem měla ráda přírodu a zvířata, tak jsem se přihlásila na studium Střední zemědělské školy v Rakovníku, kde jsme od druhého ročníku měli výuku ruského a německého jazyka. Z němčiny si teď bohužel už nic nepamatuji. Studium cizích jazyků jsem pak uplatnila při práci v cestovní kanceláři v Praze.

Když mi bylo třicet let, dostala jsem od Světlany dostala dopis, a začala jsem si s ní opět rusky dopisovat. Využívaly jsme možnost e-mailu a posílaly si dopisy a fotky. Jednoho dne mi Světlana napsala, že cestuje do Prahy. Setkání s ní na letišti bylo příjemné. Rozhodla se s manželem Sergejem navštívit Prahu a prozradila mi, že má dvě děti. V současné době pracuje a žije s celou rodinou v New Yorku, kde už bude druhým rokem. Světlana a její rodina totiž umí dobře anglicky.

V Praze byla Světlana celkem třikrát a po třetí se svou krásnou dcerou Anjou. Když jsme byly na tramvajovém ostrůvku v Dejvicích a jela tramvaj, a Anja byla k ní obrácená zády, měla jsem strach, aby nezavadila o koleje a nespadla pod tramvaj, tak jsem vykřikla POZOR! TRAMVAJ. Světlana zůstala stát jako opařená. Ono totiž slovíčko POZOR (v češtině opatrnost) znamená v ruštině HANBA! Nakonec jsme si vzniklou situaci vysvětlily a zasmály se tomu.

Při své čtvrté hospitalizaci v Psychiatrické nemocnici Praha Bohnice (trpím totiž paranoidní schizofrenií) jsem se seznámila s paní Rose asi tak v mém věku. Uměla a mluvila francouzsky, tak jsme spolu mluvily ve francouzštině a můj otec si ze mě dělal legraci: „Ty jsi se sem do nemocnice nepřišla léčit nýbrž studovat francouzštinu.“ I takové možnosti růstu ze dna PNB nabízí. Pak jsem absolvovala korespondenční kurz francouzštiny pro pokročilé a obdržela certifikát. Jazyky ráda studuji, když mám volnou chvilku a tím také trénuji mozek. Je pak krásné, když si rozumíte s lidmi z cizích zemí a oni rozumí i vám.

Lenka Nováková
Mgr. Lenka Nováková

Mgr. Lenka Nováková

Původním povoláním zootechnička, má velmi kladný vztah ke zvířatům, což je vidět i v její výtvarné tvorbě. Postupně během života prošla řadou zaměstnání. Aktuálně pracuje pro Dobré místo, o.s. }

Poslední články autora

    Přidat komentář...

    Naši partneři:

    HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

    Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2024 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |