Psychiatři a další lékaři o tomto problému vědí, ale většinou zvolí vyčkávací taktiku a pacientům o vlivu těchto léků na sexuální prožívání nic neřeknou. Prostě lék předepíší a pak čekají, zda si pacient začne časem na tyto problémy stěžovat. S depresí je to tak, že sama o sobě snižuje sexuální touhu. Antidepresivem se podaří depresi zvládnout, ale sexuální život se už nevrátí do stejných kolejí jako před nemocí. Dobrým indikátorem vedlejšího účinku léku je opoždění orgasmu, které se velmi často vyskytuje např. při užívání antidepresiv ze skupiny SSRI. Psychiatři uvádějí, že opoždění orgasmu u muže může vlastně partnerskému milování prospět, obzvlášť pokud muž trpěl předčasnou ejakulací. Jakou výhodu však z oddálení vlastního vyvrcholení mají ženy, na to jsem ještě nepřišla a vnímám to jako dost závažný problém. Nehledě na to, že často žena nedosáhne orgasmu vůbec.
Nabídka farmakologických přípravků je v dnešní době široká a co jednoho v posteli odrovná, druhému naprosto vyhovuje. Sama musím užívat antidepresiva již několik let a zkušenosti v oblasti sexu s nimi mám opravdu převážně negativní. Doba hledání a zkoušení se pohybuje spíše v měsících i letech a vždy se jako priorita bere léčba základního onemocnění, tedy deprese. Řešení druhotně vzniklé sexuální dysfunkce způsobené psychofarmaky je myslím bohužel často lékaři vnímáno jako jakýsi nadstandard.
Jako zásadní otázku vnímám, nakolik otevřeně by měli lékaři hovořit s pacientem či pacientkou o negativních účincích léků na jejich sexuální život. Nelíbí se mi všeobecně panující praxe, že to prostě nedělají. Pevně doufám, že tak jednají v dobré víře, aby nakonec výsledek takové debaty nebyl kontraproduktivní. Aby si třeba úzkostnější pacient upozorněn na možné komplikace problém sám nakonec nepřivolal. Když už se to tedy nedozví předem, měl by mít pacient ke svému lékaři takovou důvěru, aby se mu s případným problémem v sexuálním životě mohl svěřit. V ten moment už by neměl být prostor na nic jiného než na mnou výše propagovanou upřímnost a společné hledání řešení. A to existuje! Mezi všeobecné zásady léčby sexuálních dysfunkcí navozených antidepresivy je potřebné zařadit vhodný výběr antidepresiva s poukázáním na moderní medikamenty, které jen minimálně postihují sexuální funkce na základě svých farmakologických vlastností. Další strategií je redukce dávek antidepresiva na minimální možnou účinnou dávku, vyčkání na adaptaci léku, použití farmakologických antidot, psychoedukace, partnerské poradenství či specifické sexuální techniky a nácviky. To jen ve stručnosti. Myslím si, že je mimořádně důležité, aby pacienti měli informaci, že se problém může objevit a také, že se s ním dá něco dělat. Panující váhavost psychiatrů a ostatních lékařů mluvit o této problematice podle mně vůbec není na místě. Ptejte se a můžete se tak svého trápení v sexuálním životě zbavit!
Marek
vloženo 17.5.2014 06:28:32
Trpím dlouhá léta středně těžkou depresí. Je mi 44 let. AD užívám cca 1 rok. Před 4 lety jsem začal mít občasné problémy s erekcí. Podotýkám, bez užívání AD. Nechal jsem si od obvodní lékařky proto předepsat Sildenafil na podporu erekce. Bomba! Od té doby je sex lepší, než ve 20 letech. Sice ho nehradí pojišťovna, ale cca 1 400,- Kč za 32 tablet není taková hrůza, když vezmu v úvahu, že stačí cca 1/2 tablety a můžete prosouložit noc až do rána, pokud to partnerka vydrží. Opakovaný orgasmus není problém. S užíváním AD se přidalo podstatné oddálení vyvrcholení, což znamená, že partnerku vyřídíte dřív než sebe. Pokud mají chlapi problém se sexem při užívání AD, je to tím, že se stydí o tom mluvit s lékařem a řešit to. Jak je to u žen nevím. Tam to může být skutečně problém, protože na AD je odlišné prožívání emocí, které jsou pro ně při sexu důležitější, než pro muže.